Skocz do zawartości

Fedora 16 - Problem Ze Startem Systemu


omickal

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę bardzo o pomoc. Instaluję Fedorę 16, wszystko przebiega pomyślnie, ale po pierwszym restarcie po instalacji notebook wyrzuca, że nie znaleziono systemu operacyjnego. Nie wiem w czym problem. Tworzę partycje jak należy. Nawet tę Bios Boot i myślę, że właśnie tutaj może być problem. Da się jakoś obejść, żeby nie trzeba było tworzyć tej Bios Boot? Gruba instalowałem raz w MBR raz normalnie na początku dysku, ale to nie daje żadnego efektu. Partycje tworzyłem ręcznie, przez instalator automatycznie i to i tak nic nie daje. Pomocy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W F16 pojawila sie mozliwosc instalacji z uzyciem GPT w miejsce MBR. Sam uzywam od dluzszego i polecam. Partycja BIOS boot jest konieczna przy GPT.

Wybrales automatyczna metode podzialu dysku podczas instalacji czy reczna?

 

EDIT: IMO jesli ktos robi czysta instalke to powinien wybrac wlasnie GPT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Goadanek - tak, próbowałem bez Bios Boot, ale wtedy instalator krzyczy, że potrzebna jest Bios Boot. Nie rozumiem tego? Czyli już nie mogę instalować systemu normalnie i robić wpisu w MBR?

 

@thof - próbowałem instalować Fedorę z 10 razy :( Wybierałem kilka razy podział dysku automatyczny i kilka razy ręczny - niestety bez zmian

 

Chciałem, żeby to była czysta instalacja. Wyłącznie Fedora i koniec. Może ta idea GPT rodzi problem? Wydaje mi się, że właśnie w tym może tkwić problem.

Mógłby ktoś opisać jak to jest z tym GPT? Komputer się uruchamia i co startuje w pierwszej kolejności? Partycja Bios Boot? Co na niej jest? U mnie dzieje się tak, jakbym miał czysty dysk.

 

Koledzy, proszę, pomocy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powód jej istnienia:

GRUB2 in BIOS-GPT configuration requires a BIOS Boot Partition to embed its core.img in the absence of post-MBR gap in GPT partitioned systems (which is taken over by the GPT Primary Header and Primary Partition table). This partition is used by GRUB2 only in BIOS-GPT setups. No such partition type exists in case of MBR partitioning (at least not for GRUB2). This partition is also not required if the system is UEFI based, as no embedding of bootsectors takes place in that case. Syslinux does not require this partition.

 

Jesli sie wysypuje po automatycznym wyborze podzialu to dosyc powazny bug. Instalujesz z wersji Live? Jesli tak to juz po instalacji systemu odpal w systemie Live konsole, przejdz na konto roota (su -) i wklej tu wyjscie z gdisk -l /dev/sda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GPT daje jakieś korzyści?

https://wiki.archlinux.org/index.php/GPT#Advantages_of_GPT

 

myślisz, że bug może być w samej Fedorze czy raczej chodzi tutaj o sprzęt?

Raczej nie jest to problem sprzętowy, bo tu jest tylko kwestia dysku. Jeśli instalujesz z wersji Live to dlaczego nie wkleiłeś wyniku tego polecenia? Ja widzę, że u mnie zostawiłem 2048 sektorów pustych na początku dysku (tylko co ważne u mnie jest sektor 512 bajtowy). Możesz spróbować zrobić ręczny układ, tworząc partycję Bios boot zaczynając od 2048 sektora. Możesz też sobie podarować partycję /boot, jeśli nie zamierzasz używać kilku dystrybucji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Hej

Wydaje mi się, że mam podobny problem z komputerem mojej dziewczyny. Możesz napisać co i jak instalowałeś, bo choć przeszperałem sieć to nie bardzo wiem o co chodzi z GPT i MBR. Ja instaluję z Live USB. Wszystko się instaluje, ale po restarcie wywala mi komunikat Non-System disk or disk error

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zainstalowaniu systemu (nawet jesli nie bedzie chcial dzialac) uruchom komputer z LiveCD/LiveUSB.

Uruchom terminal, przejdz na konto root (→ http://wiki.fedora.pl/wiki/Konto_root#Logowanie_na_roota )

Zainstaluj

yum install gdisk

Uruchom zainstalowany program

gdisk /dev/sda #zakladam, ze masz jeden dysk

potem wpisz litere "p", zeby zobaczyc uklad partycji na dysku. Nastepnie wpisz "d" (delete) i po ukazaniu zachety "Partition number:" podaj numer partycji Bios boot.

Wychodzisz z zapisem "wq" (write & quit) i restartujesz komputer. Powinno byc OK.

Jesli pojawilyby sie problemy z GRUB2 to → http://wiki.fedora.pl/wiki/GRUB#GRUB_-_jak_odzyska.C4.87.3F (zwróc uwage, ze artykul opisuje odzyskiwanie dla GRUB i GRUB2 - Ty masz GRUB2)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...