Skocz do zawartości

Fedora - Okres Wydawniczy I Uaktualnienia.


hekate

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jeśli było cokolwiek wspomniane na powyższy temat, to proszę Administrację o usunięcie mojego.

 

Moje pytanie dotyczy okresu wydawniczego, "numerków" Fedory, 14, 15, 16 ... i kolejnych.

Czy te okresy są podyktowane jakimś stałym cyklem wydań, np. co 1/2roku, co rok ?

Powyższe pytanie moje ma związek z kolejnymi, a mianowicie ...

W jakim kierunku podąża rozwój tej dystrybucji ?

Czy ten kierunek jest nastawiony na coraz to bardziej upodobnianie tego OS`a do systemu z Microsoftu ?

Dość długo użytkowałem Fedorę 14 i byłem z tego tytułu, jak i z możliwości jakie oferuje ten system (14) bardzo zadowolony.

Kolejne wydania, 15-te i 16-te już nie oferują takiej możliwości graficznego dopasowania systemu "pod siebie", pod swoje upodobania.

System bardziej przypomina grafikę znaną z tabletów i "wypasionych" tel. komórkowych, niż te wszechstronnie konfigurowalne pulpity z wydań minionych :(

Bardzo lubię ascetyczny wygląd Gnome2, znakomitą konfigurowalność i responsywność tego środowiska.

Mam wrażenie że Gnome3 zbytnio upraszcza pewne sprawy, i nie daje pełnej swobody jego użytkownikowi.

Rodzi się w związku z tymi ograniczeniami kolejne moje pytanie ...

Jak długo mogę użytkować Fedorę14 (a chciałbym jak najdłużej) nie będąc narażony na brak bieżących uaktualnień ze strony deweloperów i programistów ?

Jak się ma sprawa kompatybilności nowych programów, działających pod F15, F16, do możliwości włączenia ich w zasoby F14 ?

 

Parę pytań, ale myślę że wartych wyjaśnienia i przedyskutowania :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do cyklu wydawniczego, znajdziesz informacje tutaj: http://fedoraproject.org/wiki/Fedora_Release_Life_Cycle

 

Generalnie - nowe wydania srednio co 6 miesiecy, wsparcie wydania to okolo miesiecy 13.

 

Co do rozwoju dystrybucji to nie idzie w strone MS Windows. Linux to Linux, nie kalka Okien - czasem to plus, czasem minus. Podobnie jak i MacOS X - system ten idzie swoja sciezka. Sa distra niby majace wizje do bycia kalka Windows, ale patrzac chocby na drastyczne spadki Ubuntu na DistroWatch, to chyba sluszna sciezka nie jest. W mojej opinii najlepsze zamienniki Windowsa wsród Linuksa to Mint oraz OpenSUSE.

 

Do teamu Fedory pretensji o srodowisko graficzne miec nie mozesz. Mozesz je miec jednak do developerów GNOME, którzy to uraczyli nas tym jakze "swietnym" srodowiskiem, które jest bardziej ograniczone od wersji poprzedniej. Zamiennie proponuje KDE4 jesli masz lepszy sprzet (pod Fedora nieco crashuje, ale pod OpenSUSE dziala swietnie). Ewentualnie XFCE4, które jest funkcjonalne niczym GNOME2 (powiedzmy, diabel tkwi w szczególach). Developerzy srodowisk jak GNOME3 oraz Unity zachlysneli sie chyba za bardzo tabletami, których nie rozumiem sensu istnienia (jak mam kupic tablet za 2000zl tylko do internetu na Androidzie, to wole za to netbooka lub notebooka, gdzie moge wszystko na normalnym OS).

 

Co do nowych programów w starszej wersji - jesli nie zadzialaja paczki nowsze z repo, zawsze mozesz kompilowac. Komplikacje beda jakies wtedy, kiedy zaleznosci aplikacji beda nowsze niz te, które sa w repo F14 - dodatkowa robota. Ogólnie przerabialem te numery w czasach Ubuntu 8.04LTS, kiedy po 2 latach paczki byly zamrozone i musialem czasem kompilowac cwierc systemu pod nowy program. Ogólnie jesli chcesz nadal korzystac z w miare GNOME2, polecam Mint - twórcy znalezli wlasny styl, nie tworzyli swiata na nowo - przerobili GNOME3 pod wyglad 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dlugo moge uzytkowac Fedore14 (a chcialbym jak najdluzej) nie bedac narazony na brak biezacych uaktualnien ze strony deweloperów i programistów ?

Wlasnie wsparcie dla F14 zostalo zakonczone i nie bedziesz otrzymywal aktualizacji (nawet bezpieczenstwa).

 

Co do kierunku rozwoju to od poczatku istnienia Fedora byla nastawiona na nowosci i to raczej nigdy sie nie zmieni. Jesli chcesz spokoju i stabilizacji to Fedora nie jest dystrybucja dla Ciebie.

 

Ogólnie jesli chcesz nadal korzystac z w miare GNOME2, polecam Mint - twórcy znalezli wlasny styl, nie tworzyli swiata na nowo - przerobili GNOME3 pod wyglad 2.

Nic nie przerabiali, dostarczane G3 jest oficjalne i nienaruszone. Po prostu napisali trzy dodatki, które maja imitowac panel+menedzer zadan znany z G2 i wszystkich innych srodowisk. To wszystko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Ci dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :)

Niemniej trochę jeszcze pomarudzę, jeśli pozwolisz, tym bardziej że temat został przeniesiony z "oślej łączki" TU.

A że w Hyde Parku można "znacznie więcej", wiec zaczynam mącić ;)

 

Całkowicie jestem zgodny ze stwierdzeniem "wykastrowanego" Gnome3.

W tym środowisku niewiele można ustawić pod własne priorytety - tragedia.

"Klepię" teraz z Minta12, a konf. laptopa to żadna tajemnica;

Dell D610 Latitude proc -1,6GHz(pełne pentium M), grafika -intel 915/128Mhz, RAM 1Ghz, i choć na pierwszy rzut oka nic specjalnego to jednak daje nieźle radę nawet przy bardziej zżerających pamięć i obciążających procesor programach.

Dlaczego z Mint12 ? Bo chciałem sprawdzić co się zmieniło na korzyść, od czasów Heleny(M8) ?

W M12 też Gnome3 :(:angry: i te same problemy z konfigurowalnością środowiska.

Według mnie wsteczność i zwiększona liczba kliknięć myszką.

Po "drodze" było openSuse 12.1 - te same zarzuty.

 

Zauważyłem dziwny spadek zainteresowania (Distrowatch) tymi OS`ami, które wprowadziły środowiska - Unity, Gnome3.

 

cyt. "Ewentualnie XFCE4, które jest funkcjonalne niczym GNOME2 (powiedzmy, diabeł tkwi w szczegółach)."

Jeśli F16 (na DVD) ma i XFCE4 to niewątpliwie sprawdzę, tym bardziej ze to "lekkie" środowisko.

 

Dystrybucje którymi jestem zainteresowany zawsze instaluję na dysku HDD, nigdy nie sprawdzam ich możliwości z płaszczyzny Live, czy "chmurki".

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wsparcie dla F14 zostało zakończone i nie będziesz otrzymywał aktualizacji (nawet bezpieczeństwa).

 

Co do kierunku rozwoju to od początku istnienia Fedora była nastawiona na nowości i to raczej nigdy się nie zmieni. Jeśli chcesz spokoju i stabilizacji to Fedora nie jest dystrybucją dla Ciebie.

Słyszałem o tym zakończonym wsparciu :(

To jaka dystrybucja jest dla mnie, oprócz tych hard corowych - gento, slackware, arch ?

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W M12 tez Gnome3 :(:angry: i te same problemy z konfigurowalnoscia srodowiska.

Mint ma w repozytoriach fork Gnome2 o nazwie MATE.

 

Wedlug mnie wstecznosc i zwiekszona liczba klikniec myszka.

Ja siedze na G3 od ponad pól roku i moge powiedziec, ze wszystkie operacje zwiazane z pulpitem na G3 wykonuje jakies 50-60% szybciej niz na G2.

 

Co do dystrybucji dla Ciebie to (stabilny) Debian i ogólnie takie malo postepowe jak CentOS i wiele innych :)

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do dystrybucji dla Ciebie to (stabilny) Debian i ogólnie takie malo postepowe jak CentOS i wiele innych :)

Za bardzo sie "uwstecznic" nie moge, a to z racji Firefoxa.

Musi byc co najmniej "siódemka" tej przegladarki, przeprowadzam operacje bankowe i brak jest pelnej kompatybilnosci wersji wczesniejszych, java, komponenty podpisu elektronicznego i takie tam "drobiazgi".

Nawet dzwonilem w tej sprawie do banku.

 

Z tego powodu Debiana wykluczylem z kregu zainteresowan, a CentOS równiez posiada przegladarke z "malym numerkiem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WalDo duuuży plusik dla Ciebie :D

Przecież tak już kiedyś robiłem na Debianie, a zupełnie zapomniałem o katalogu z rozpakowywanymi binarkami.

Dzięki za przywrócenie mi pamięci.

Trzeba jeszcze raz spróbować.

Mam nawet CD net inst. Debiana, wiec spróbuję coś lżejszego (środowisko) wrzucić na początek.

Nie żeby Debian mulił, nawet na KDE chodzi jak "sprężynka", ale lubię mieć to co mi potrzeba, a nie mnóstwo dodatkowych wodotrysków na ekranie i w wewnętrznym repo.

 

Zanim się jednak szarpnę na nową instalkę, chciałbym zapytać o Wasze opinie na temat PCLinuxOS.

Tak się składa, że co nowego się ukazuje na Distrowatch.com to zaraz ściągam i ISO wypalam, a uzbierało się tych krążków (CD, DVD) już trochę, wiec jest w czym wybierać.

Wiem wiem, są fora tych dystrybucji, ale niezależna opinia jest zdecydowanie bardziej prawdziwa.

Entuzjaści zbytnio słodzą sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz używać przecież pakietów FF z repo Debiana testowego. Jak chcesz wrzucać jakiejś lżejsze środowisko to przecież możesz równie dobrze na Fedorze zainstalować Xfce lub LXDE. A jak chcesz mieć Gnome2 i system ze świeżymi pakietami to najlepszym wyjściem będzie Mint 12 z MATE lub Arch z MATE.

PCLinuxOS miałem przez chwilę i były same problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... A jak chcesz mieć Gnome2 i system ze świeżymi pakietami to najlepszym wyjściem będzie Mint 12 z MATE lub Arch z MATE.

PCLinuxOS miałem przez chwilę i były same problemy.

 

 

U mnie na Dell`u chodziło poprawnie ze środowiskiem LXDE, FXDE(Phoenix), KDE, Gnome - do czasu uprgrade, lub pobrania uaktualnień.

Później się krzaczyło, czyli potwierdza się niestabilność tego OS`a.

 

Zaciekawiłeś mnie tym MATE, sprawdziłem w Synapticu - mam zainstalowane, dodałem jeszcze pakiet Mate Gnome.

Coś wywaliło (nawet nie zdążyłem odczytać) i jakieś pakiety dodało do Mate Gnome, ale wygląd środowiska nie uległ zmianie, dalej G3, a wylogowywałem się :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...