Skocz do zawartości

Jak Ustawić Touchpad By Nacisk Palca Oznaczał Kliknięcie


mentoss47

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Zarejestrowałem się przed chwileczką, od kilku godzin mam Fedorę 16. Wcześniej używałem kilka lat Debiana i Ubuntu.

 

Wszystko sprawuje się cudnie, wbudowane sterowniki bezproblemu współpracują z drukarką, modemem WLAN (co nie udało się pod Ubuntu) i całym osprzętem wewnątrz laptopa.

 

Jest tylko malutki problem, mianowicie touchpad. Zawsze wciśnięcie palcem oznaczało kliknięcie LPM, zaś w F16 na "dotyku" mogę tylko się poruszać. Kliknięcie reguje tylko po wcisnieciu płytek pod touchpadem, co zrobić w F16 by na pojedyncze pyknięcie na płycie dotykowej system reagował tak jak na kliknięcie LPM, zaś na podwójne pyknięcie na płycie dotykowej system reagował tak jak na kliknięcie PPM.

 

Dziękuje z góry za wszelkie porady i wskazówki, pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udalo sie zainstalowac program synaptic-touchpad i skonfigurowac go. Mozna zamknac. Jesli jest ktokolwiek aktywny na forum.

 

edit: widze, ze mam doczynienia z przyszlym mistrzem cietej riposty. napisalem wiec, ze zainstalowalem synaptic-touchpad a pózniej w ustawieniach systemu wybralem synaptic-touchpad settings i tam wedle upodoban wyregulowalem calosc.

  • Downvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się zainstalować program synaptic-touchpad i skonfigurować go. /.../

 

Tylko po co? Wystarczyło rozejrzeć się trochę... ==>> System Settigs/ Mouse and Touchpad/, i wybrać "Enable mouse clicks with touchpad"

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co zrobilem to tam zajrzalem, ale niestety wszystkie pola i suwaki byly zablokowane.

 

? nie powinny. Wyglada jakbys mial nietypowy touchpad, którego fedora nie rozpoznala. Po instalacji jednak, pola powinny byc widoczne w zakladce 'touchpad' w 'mouse and touchpad'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Istnieje jeszcze jedna możliwość niewymagająca instalacji czegokolwiek. Sprawdzone i potwierdzone na Fedora 16 Xfce4. A więc; do pliku /etc/X11/xorg.conf.d/00-enable-taps.conf należy dodać taki oto wpis

 

Section "InputClass"
      Identifier "tap-by-default"
      MatchIsTouchpad "on"
      Option "TapButton1" "1"
EndSection

Po ponownym uruchomieniu systemu, touchpad będzie działał i tolerował kliknięcia.

  • Upvote 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz czy synclient lub graficzne nakladki pozwola dodac tapping http://forum.fedora.pl/index.php?/topic/25113-ustawienie-scrolla-w-touchpadzie-jak

Jesli nie to mozliwe, ze masz niestandardowego touchpada, np. elantech. Cos tam w nowym kernelu drgnelo w tym sterowniku, ale to musialbys poszukac wiecej informacji na wlasna reke.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wklepe w konsoli:

synclient TapButton1  1

to tapping jest do restartu. Niestety posiadam kde, a w katalogu .config:

Mateusz@Mat-Lap .config]$ ll
razem 92
drwxrwxr-x. 2 Mateusz Mateusz  4096 02-04 12:06 akonadi
drwxr-xr-x. 3 Mateusz Mateusz  4096 02-13 13:10 audacious
drwx------. 2 Mateusz Mateusz  4096 02-07 20:42 autostart
drwx------. 2 Mateusz Mateusz  4096 02-02 21:52 enchant
drwx------. 7 Mateusz Mateusz  4096 02-18 16:36 google-chrome
drwxrwxr-x. 2 Mateusz Mateusz  4096 02-04 11:54 kde.org
drwx------. 3 Mateusz Mateusz  4096 02-05 13:23 menus
drwxrwxr-x. 2 Mateusz Mateusz  4096 02-02 20:37 oxygen-gtk
drwxrwxr-x. 4 Mateusz Mateusz  4096 02-18 00:17 smplayer
-rw-rw-r--. 1 Mateusz Mateusz 45982 02-18 16:28 Trolltech.conf
-rw-------. 1 Mateusz Mateusz   632 02-02 20:36 user-dirs.dirs
-rw-r--r--. 1 Mateusz Mateusz     5 02-02 20:36 user-dirs.locale

Ani w autostarcie, ani w kde.org nie widze pliku gdzie móglbym dopisac te opcje.

 

 

 

@thof - cos z forum sie pokrzaczylo przy pisaniu odpowiedzi - znaczniki html po 2x sie wstawily, recznie usunalem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklepanie w konsoli bedzie powodowalo dzialanie tylko do restartu. Wystarczy jednak, ze dodasz polecenia w jakims graficznym GUI od zarzadzania uslug - na bank, KDE cos takiego ma. Jesli pijesz do tematu podlinkowanego, to ja dlatego dlubalem w katalogu .config, bo dla LXDE to jedno z lepszych wyjsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...