Skocz do zawartości

Linux Musi Być! Czyli Jaka Dystrybucja/Spin Graficzny Jest Najlżejsza?


Jasiek_M

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Przyznam wam sie ze po pewnej dawce % wpadlem na dziwny pomysl zwiazany z komputerem do kanciapy-przerobie na niego stary fotolab, oto efekt:

pict5625.jpg

 

1.8Ghz, 512Mb RAM,80Giga ATA dysk. I tu pojawia sie problem-jaka dystrybucje do tego?

Koniecznie musi byc graficzna by i znajomi co w zyciu nie widzieli Linuxa mogli sie nia obslugiwac, wazne by prosto bylo zainstalowac sterowniki audio i moze(niekoniecznie) ,czytnika kart(na góze),wideo oraz do karty sieciowej. I najwazniejsze(po sterownikach audio i trybie graficznym) by dystrybucja/spin byl mozliwie najlzejszy-sprzet sie straaasznie tnie.

Grafike moze miec rodem z Windowsa 3.11 czy 95 byle by system malo wazyl-ma sie tylko wlaczac i od razu wyzucac na caly ekran jakis odtwarzac mp3.

Ma ktos jakis pomysl?

Pozdrawiam

Jasiek

 

 

P.S Tak, to prawda czekajac odpowiednio dlugo komp obsluguje Fedore 12(chyba, choc moze to byc 11-nie pamietam) i Oracla 10g :D

 

 

P.S Jaki byl najdziwniejszy sprzet na jakims zainstalowaliscie Linuxa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale ten sprzet nie jest taki zly, ale jak chcesz cos lekkiego to popularny jest Puppy Linux. Nawet widze, ze teraz ma polski support http://www.puppylinux.pl/

Co do wyrzucania (pomysl o instalacji slownika w przegladarce) na ekran odtwarzacza multimedialnego to http://joewing.net/programs/jwm/config.shtml i StartupCommand lub Program.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie wacham sie miedzy Lucid Puppy a Fedora+LXDE za puppy przemawia lekkosc a za LXDE Fedora- pytanie jaka bedzie róznica w wydajnosci, bo interesuje mnie tylko pazernosc na sprzet(RAM i procek bo dysku bedzie mialo 80giga) a nie czas uruchamiania czy efekty wizualne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie LXDE.org jest LXDE na Debianie.

LiveCD na maszynie wirtualnej z parametrami ustawionymi w okolicach tego co napisales wyzej laduje sie jakies 20 sekund.

 

Slax (http://www.slax.org ) podobnie, ale wyglada ciezej, bo to z KDE 3.5 i pewnie jeszcze modulów kilka jakby doinstalowac to juz by slabo bylo, ale spróbowac warto.

 

Przy czym oba (LiveCD czyli wszystko co niezbedne w pamieci) zajmuja po starcie ok 300-320MB.

Edytowane przez WalDo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...bo interesuje mnie tylko pazernosc na sprzet(RAM i procek bo dysku bedzie mialo 80giga)...

Jesli chodzi o wykorzystanie pamieci RAM to róznica bedzie widoczna na korzysc Puppy, ale juz zajetosc systemu na dysku to róznica bedzie ogromna (obraz Puppy zajmuje 126MB). Fedora nigdy nie nalezala do najlzejszych. Popróbuj, ale jak komputer ma byc uzywany do realizacji podstawowych zadan to duze repozytorium Fedory nie jest Ci potrzebne. Puppy jest bardzo popularna dystrybucja i musza byc jakies powody, dla których tak wiele osób ja wybiera (sa setki innych lekkich dystrybucji, ale Puppy pewnie wygrywa latwoscia obslugi).

 

512 MB RAM to wcale nie tak malo. Ja mam tyle w netbooku, uzywam Ubuntu z LXDE (nie mam wyboru, bo to jest architektura ARM) i jest ok. Obecnie pamiec glównie zzeraja przegladarki internetowe, dlatego najczesciej siedze na Midori, ale Chromium czy Firefoksa tez czasami wlaczam. Jesli szukasz lekkiego, ale tez dosyc bogatego playera to polecam DeaDBeeF. Uzywam go nawet na laptopie, gdzie nie brakuje mi pamieci.

 

Jesli jednak bedzie Ci brakowac pamieci to poczytaj o ZRAM.

 

EDIT: Btw. wersja Slacko powinna byc lzejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...