Skocz do zawartości

Nie Umiem Skonfigurować Iptables


jedrek1955

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nie potrafię skonfigurować iptables na Fedorze 17 aby dopuścić w utp i udp większość portów. W domu mam neta z upc modemem kablowym do rutera Linksys WRT54GC i od niego do komputera.Szukam nakładek zastępujących iptablez bo polecenia tekstowe mam słabo opanowane.

Edytowane przez WalDo
ortografia: "umiem" a nie "umię"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię skonfigurować iptables na Fedorze 17
Przede wszystkim jeśli nie radzisz sobie z iptables, to ta wersja na pewno nie jest dla Ciebie - Fedora 17 jest obecnie w wersji beta, czyli testowej tzn. że mogą na niej występować różne problemy. Zainstaluj stabilną Fedorę 16.
aby dopuścić w utp i udp większość portów.
chyba tcp i udp? Co to znaczy "większość"?

Ogólnie, to firewall w Fedorze domyślnie dopuszcza bez ograniczeń ruch przychodzący, wychodzący i - nie wiem jak to po polsku powiedzieć - forward (przekierwania?).

 

[...] do rutera Linksys WRT54GC
A może to router zatrzymuje ruch? Chociaż domyślam, że masz Windows i tam pewnie jest OK?
Szukam nakładek zastępujących iptablez bo polecenia tekstowe mam słabo opanowane.
Polecenia dość proste. Problemem jest raczej opanowanie ogólnych zasad działania firewalli.

 

Oficjalna nakładka graficzna: system-config-firewall, ale koniecznie przeczytaj uwagę, która pojawia się przy uruchomieniu i na wszelki wypadek odkopiuj sobie gdzieś na bok plik /etc/sysconfig/iptables.

 

Zwróć uwagę, że w Fedorze istnieją dwa pliki konfiguracyjne: jeden dla protokołu IPv4 (/etc/sysconfig/iptables) oraz drugi dla protokołu IPv6 (/etc/sysconfig/ip6tables). IPv6 prawdopodobnie nie masz więc spokojnie możesz wyłączyć → http://wiki.fedora.pl/wiki/Wy%C5%82%C4%85czenie_IPv6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej (przynajmniej jak dla mnie) operowac na komendach.

Maly poradnik (uzywac jako root albo z sudo jeslis adminem jest):

iptables -S                                          - wyswietla aktualne reguly (domyslnie tablicy filter)
iptables -A (Lancuch) (Warunki) (Dzialanie)          - dodaje regule na koniec lancucha
iptables -I (Lancuch) (Numer) (Warunki) (Dzialanie)  - wstawia regule do lancucha w pozycji (Numer)
iptables -D (Lancuch) (Numer)                        - usuwa regule z pozycji (Numer)
iptables -P (Lancuch) (Dzialanie)                    - domyslne dzialanie dla lancucha (tylko wbudowanych)

 

Lancuchy wbudowane tablicy filtrów to:

  • INPUT - pakiety przychodzace do komputera (pakiet ma adres tego komputera jako docelowy)
  • FORWARD - pakiety przechodzace przez komputer (uzywane w routerach)
  • OUTPUT - pakiety wychodzace z komputera

Co to za protokól utp?

Jak powiesz co konkretnie chcesz to moge Ci pomóc z regulkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...