Skocz do zawartości

Kadu Kompilacja Fedora 16


laesear

Rekomendowane odpowiedzi

Problem dotyczy kompilacji kadu w wersji 0.11.1.

 

Próbowałem na dwa sposoby:

1. Ściągnąć stąd:

http://wiki.fedora.pl/wiki/Repo#Kadu

Pliki się ściągnęły, ale nie mogę zainstalować programu. Komunikat Appera twierdzi, że coś takiego

kadu-devel-0.10.1-1.fc16.i686 wymaga kadu = 0.10.1-1.fc16

Dziwne, bo po uruchomieniu kadu (czy to z terminala czy przez aktywator Alt+F2 czy przez menu KDE) po kliknięciu Pomoc/O Kde widzę, że jest to wersja 0.10.1...

Kiedy ściągam przez repo, pokazuje mi, że:

Pakiet pasujący do kadu-0.6.5.4-5.fc15.i686 jest już zainstalowany.

2. Próbowałem kompilować ze źródeł:

Pokazuje mi wtedy, ze nie mam libgadu 1.11.1. Faktycznie , mam libgadu 1.11.0.

Więc ściagnąłem paczki z libgadu 1.11.1. ./configure przebiegło bez problemu, sudo make też nie wywaliło, a sudo make install dało taki komunikat:

make[1]: Wejście do katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/include'

make[2]: Wejście do katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/include'

make[2]: Nie ma nic do zrobienia w `install-exec-am'.

test -z "/usr/local/include" || /bin/mkdir -p "/usr/local/include"

/usr/bin/install -c -m 644 libgadu.h '/usr/local/include'

make[2]: Opuszczenie katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/include'

make[1]: Opuszczenie katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/include'

Making install in src

make[1]: Wejście do katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/src'

make[2]: Wejście do katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/src'

test -z "/usr/local/lib" || /bin/mkdir -p "/usr/local/lib"

/bin/sh ../libtool --mode=install /usr/bin/install -c libgadu.la '/usr/local/lib'

libtool: install: /usr/bin/install -c .libs/libgadu.so.3.13.0 /usr/local/lib/libgadu.so.3.13.0

libtool: install: (cd /usr/local/lib && { ln -s -f libgadu.so.3.13.0 libgadu.so.3 || { rm -f libgadu.so.3 && ln -s libgadu.so.3.13.0 libgadu.so.3; }; })

libtool: install: (cd /usr/local/lib && { ln -s -f libgadu.so.3.13.0 libgadu.so || { rm -f libgadu.so && ln -s libgadu.so.3.13.0 libgadu.so; }; })

libtool: install: /usr/bin/install -c .libs/libgadu.lai /usr/local/lib/libgadu.la

libtool: install: /usr/bin/install -c .libs/libgadu.a /usr/local/lib/libgadu.a

libtool: install: chmod 644 /usr/local/lib/libgadu.a

libtool: install: ranlib /usr/local/lib/libgadu.a

libtool: finish: PATH="/sbin:/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin" ldconfig -n /usr/local/lib

----------------------------------------------------------------------

Libraries have been installed in:

/usr/local/lib

 

If you ever happen to want to link against installed libraries

in a given directory, LIBDIR, you must either use libtool, and

specify the full pathname of the library, or use the `-LLIBDIR'

flag during linking and do at least one of the following:

- add LIBDIR to the `LD_LIBRARY_PATH' environment variable

during execution

- add LIBDIR to the `LD_RUN_PATH' environment variable

during linking

- use the `-Wl,-rpath -Wl,LIBDIR' linker flag

- have your system administrator add LIBDIR to `/etc/ld.so.conf'

 

See any operating system documentation about shared libraries for

more information, such as the ld(1) and ld.so(8) manual pages.

----------------------------------------------------------------------

make[2]: Nie ma nic do zrobienia w `install-data-am'.

make[2]: Opuszczenie katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/src'

make[1]: Opuszczenie katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/src'

Making install in pkgconfig

make[1]: Wejście do katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/pkgconfig'

make[2]: Wejście do katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/pkgconfig'

make[2]: Nie ma nic do zrobienia w `install-exec-am'.

test -z "/usr/local/lib/pkgconfig" || /bin/mkdir -p "/usr/local/lib/pkgconfig"

/usr/bin/install -c -m 644 libgadu.pc '/usr/local/lib/pkgconfig'

make[2]: Opuszczenie katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/pkgconfig'

make[1]: Opuszczenie katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/pkgconfig'

Making install in test

make[1]: Wejście do katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/test'

Making install in automatic

make[2]: Wejście do katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/test/automatic'

Making install in script

make[3]: Wejście do katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/test/automatic/script'

make[4]: Wejście do katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/test/automatic/script'

make[4]: Nie ma nic do zrobienia w `install-exec-am'.

make[4]: Nie ma nic do zrobienia w `install-data-am'.

make[4]: Opuszczenie katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/test/automatic/script'

make[3]: Opuszczenie katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/test/automatic/script'

make[3]: Wejście do katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/test/automatic'

make[4]: Wejście do katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/test/automatic'

make[4]: Nie ma nic do zrobienia w `install-exec-am'.

make[4]: Nie ma nic do zrobienia w `install-data-am'.

make[4]: Opuszczenie katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/test/automatic'

make[3]: Opuszczenie katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/test/automatic'

make[2]: Opuszczenie katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/test/automatic'

Making install in manual

make[2]: Wejście do katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/test/manual'

Making install in lib

make[3]: Wejście do katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/test/manual/lib'

make[4]: Wejście do katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/test/manual/lib'

make[4]: Nie ma nic do zrobienia w `install-exec-am'.

make[4]: Nie ma nic do zrobienia w `install-data-am'.

make[4]: Opuszczenie katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/test/manual/lib'

make[3]: Opuszczenie katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/test/manual/lib'

make[3]: Wejście do katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/test/manual'

make[4]: Wejście do katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/test/manual'

make[4]: Nie ma nic do zrobienia w `install-exec-am'.

make[4]: Nie ma nic do zrobienia w `install-data-am'.

make[4]: Opuszczenie katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/test/manual'

make[3]: Opuszczenie katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/test/manual'

make[2]: Opuszczenie katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/test/manual'

make[2]: Wejście do katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/test'

make[3]: Wejście do katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/test'

make[3]: Nie ma nic do zrobienia w `install-exec-am'.

make[3]: Nie ma nic do zrobienia w `install-data-am'.

make[3]: Opuszczenie katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/test'

make[2]: Opuszczenie katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/test'

make[1]: Opuszczenie katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/test'

Making install in examples

make[1]: Wejście do katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/examples'

make[2]: Wejście do katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/examples'

make[2]: Nie ma nic do zrobienia w `install-exec-am'.

make[2]: Nie ma nic do zrobienia w `install-data-am'.

make[2]: Opuszczenie katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/examples'

make[1]: Opuszczenie katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1/examples'

make[1]: Wejście do katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1'

make[2]: Wejście do katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1'

make[2]: Nie ma nic do zrobienia w `install-exec-am'.

make[2]: Nie ma nic do zrobienia w `install-data-am'.

make[2]: Opuszczenie katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1'

make[1]: Opuszczenie katalogu `/home/laesear/Pobrane/libgadu-1.11.1'

 

Apper pokazuje, że mam libgadu 1.11.0, a kadu 0.10.1-1.fc16. Chcę mieć wersje 1.11.1 i 0.11.1. Pomocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle nieuwaznie czytam, sorry.

Odinstaluj kadu-devel 0.10, usun kadu 0.6 i zainstaluj paczki 0.11. Najlepiej odpusc chwilowo appera i zrób to yumem w konsoli - latwiej bedzie skopiowac i wkleic ewentualne bledy.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chcesz kompilowac najnowsze kadu, to musisz zaladowac zmienna srodowiskowa PKG_CONFIG_PATH, w której bedzie sciezka do katalogu pkgconfig po kompilacji libgadu. Pkg-config powinien te zmienna znalezc i umozliwic kompilacje kadu z ta najnowsza biblioteka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś popsułem i jestem bez kadu już drugi dzień. Nadal nie wiem jak to naprawić.

Zrobiłem tak:

Usunąłem przez yum remove kadu-devel.i686 czy jakoś tak (kadu-devel 0.10 nie mogłem znaleźć) i z (_rpm'a_ → RPM-a) ORT zainstalowałem kadu 0.1.11. I od teraz kadu nie chce w ogóle startować.

Wklepuj kadu w terminalu i wywala mi błędy:

http://pastebin.com/3tPbCEZL

 

Interesujący jest fakt, że w ~/.kadu mam pliki kadu-0.6.6.conf.xml. To pewnie dlatego, że na początku zainstalowałem wersję kadu 0.6 z repozytorium. Czy trzymanie takiej konfiguracji może się "gryźć" z nową konfiguracją?

Poza tym nie mam na komputerze katalogu /home/kila/ !!!!!

W tych błedach można wyczytać, że nie system nie może odnaleźć modułów gadu-protocol i jabber-protocol. Co do tego pierwszego to domyślam się, że może tak być z powodu libgadu.

Polecenie:

sudo yum info libgadu

wyświetla mi, że mam wersję libgadu 1.11.0

sudo yum info kadu

że mam kadu 0.11.1

Nie mam pojęcia jak to działa, ale chciałbym zainstalować sobie libgadu 1.11.1.

Jak mówiłem, mam od zawsze problem z kompilacją ze źródeł, ale bardzo chcę się tego nauczyć. Opiszę poniżej jak instalowałem libgadu(mam nadzieję, że nie zbocze za bardzo z tematu).

Przed przystąpieniem do kompilacji pomyślałem sobie, że skoro mam libgadu 1.11.0 to wszystkie zależności powinienem mieć spełnione. I kompilacja powinna składać się z poleceń ./configure; sudo make; sudo make install z tego co wiem. Ok, to kompiluje:

wynik .configure:

http://pastebin.com/7H5E5Aea

Wydaje mi sie, że wszystko ok.

wynik sudo make:

http://pastebin.com/rDQh5biL

Tu już wydaje mi się, że coś nie gra. Jak się mylę to proszę mnie poprawić. No ale i tak lecę dalej :>

wynik sudo make install (po dosłownie sekundzie już mam wynik, to chyba powinno trwać dłużej?):

http://pastebin.com/KVM4WSq5

I potem sprawdzam poleceniem yum info libgadu. Ciągle mam wersję 1.11.0.

 

Apperem nie sprawdzałem (ale pewnie też mi pokaże, że kadu jest w wersji 0.11.1, a libgadu - 1.11.0.

 

Co robię źle? Co mam zrobić inaczej? Na co powinienem zwracać uwagę przy tym problemie? Nie wiem w czym rzecz, więc pomóżcie! Nie mam kadu już drugi dzień, więc nie mam łączności ze światem. :( Jeśli będzie trzeba to mogę spróbować skompilować wersję 0.11.3 ze źródeł (pewnie też będę potrzebował z tym pomocy). Mogę też się cofnąć do wersji 0.10. Tylko jak to zrobić? Obojętnie jaka wersja, ale chciałbym, żeby działała i żeby zachowało moje kontakty i historię.

 

@WalDo, jak mogę odinstalować kadu 0.6? Yum info pokazuje, że mam nowszą wersję, jak zatem to zrobić?

 

@andrew, usunąłem i sam widzisz co narobiłem...

 

@Yuri20, konkretnie chodzi o takie polecenie, tak?

export PKG_CONFIG_PATH=/usr/local/lib/pkgconfig

gdzie tą ścieżką będzie to co dajemy jako arugment prefix polecenia ./configure, czyli

./configure --prefix /usr/gdzie/jest/libgadu

a domyślnie (bez opcji prefix) biblioteka wypakowuje się do /usr/local/lib

W katalogu /usr/local/lib/pkgconfig mam plik libgadu.pc. Kiedy otwieram go edytorem tekstowym to widzę, że wersja to 1.11.1. Czyli do zmiennej PKG_CONFIG_PATH powinienem dać właśnie tą ścieżkę, tak?

Wiem, że może to być dla was proste i ciężko wam napisać szczegółowo jak mam to naprawić, ale naprawdę proszę was o chwilę cierpliwości i jeśli nie danie całej odpowiedzi to chociaż nakierowanie mnie na właściwy trop. Dzięki z góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywal najpierw wszystko

yum erase kadu\*

Rozumiem ze pobierales kadu ze strony z paczkami. Wersja 0.11.1-1 ma problemy z wiekszoscia wtyczek (przynajmniej u mnie), zainstaluj lepiej 0.10.1-1, nic nie szkodzi ze jest to wersja dla F15. Potrzebujesz zainstalowac co najmniej kadu i kadu-gadu_protocol. Co do libgadu - zbieznosc numeracji z kadu jest przypadkowa, jesli masz 1.11 i kadu bedzie dzialac to mozesz tak zostawic.

Jesli chcesz koniecznie miec najnowsza wersje libgadu to prostszym sposobem jest uzycie dostepnych src.rpm. Zacznij od http://wiki.fedora.pl/wiki/Rpmbuild. Taka przebudowa sprowadza sie do: pobierasz najnowszy src.rpm z koji http://koji.fedorapr...?packageID=2317, instalujesz go (jako zwykly uzytkownik), pobierasz zródla libgadu i umieszczasz w SOURCES, w SPECS znajdziesz libgadu.spec, w którym wystarczy zmienic numer wersji programu i reszte robi rpmbuild.

 

[Edycja] Paczki libgadu 1.11.1 - http://koji.fedorapr...?taskID=4094364

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up, nie mam rmpdevtools w repozytorium i rpmdev-setuptree, więc nie mogę zrobić katalogów SPEC i SOURCES. Skąd wziąć rpmdev?

o ile dobrze rozumiem to trzeba najpierw mieć rpm-build do rekompilacji i rpmdev-setuptree do stworzenia katalogów, tak?

Te paczki z ostatniego linka można spokojnie zainsalować za pomocą:rpm -Uvh nazwa_paczki.rpm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzadko nie zgadzam sie z tym co pisze sokar620, ale wg mnie warto spróbowac z paczkami z naszej wiki, czyli z wersja 0.11.1 - u mnie dziala bez problemów a paczki sa gotowe i nie wymagaja zadnej kompilacji.

@laesear Zawsze lepiej jest instalowac paczki lokalnie przez yum a nie rpm ze wzgledu na to, ze yum dociaga brakujace zaleznosci.

Poniewaz nie moge juz patrzec na walkowanie tego tematu, to proponowalbym próbe instalacji wersji 0.11.1 - jesli sie nie powiedzie zawsze mozna szybko sie pozbyc paczek przez

yum remove kadu\*

@laesear jesli chcesz spróbowac z wersja 0.11.1 z naszej wiki to nizej instrukcja krok po kroku, czyli inaczej mówiac latwiej juz nie bedzie.

 

 

Zalozenia:

1. Sciagasz plik dla Fedory 16 w architekturze 32-bitowej (i686)

2. Sciagniety plik trafia do katalogu domowego uzytkownika laesear do podkatalogu Pobrane.

3. W Fedorze jestes zalogowany jako uzytkownik laesear

Czyli jesli masz Fedore 64-bitowa, to bierzesz paczke x86_64, jesli masz inny login w Fedorze, to odpowiednio zamieniasz, jesli sciagnales paczke do innego katalogu niz podaje, to musisz znac pelna sciezke do tego katalogu.

 

Aby zainstalowac kadu z naszej wiki nalezy (krok po kroku, kopiujac, zeby sie przy przepisywaniu nie pomylic) wykonac sekwencje polecen jak nizej.

Nalezy zwrócic uwage, ze pakiety sa zebrane w jeden plik zarchiwizowany pakerem 7zip.

 

 

cd #wazne jako punkt odniesienia.
cd Pobrane
wget http://dl.dropbox.com/u/18867249/Kadu/kadu-0.11.1-1-fc16.i686.7z
su –
#<podajesz haslo>
cd ~laesear/Pobrane # tylda, czyli ~ to bardzo wazny znak w tym miejscu, pisane lacznie, bez spacji przed loginem
yum install –y p7zip
#sciagnie sie i zainstaluje paker 7z
7z x kadu-0.11.1-1-fc16.i686.7z
[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]cd kadu-0.11.1-1-fc16.i686[/font][/color]
yum install ./kadu*.rpm

Musisz byc podlaczony do Internetu w trakcie wykonywania tych polecen, bo dociagna sie - o ile nie masz juz zainstalowanych - paczki z Qt i cos tam jeszcze.

Jesli nadal Ci nie dziala, to …

 

 

[EDIT]

Powyzsza procedura zainstaluje oczywiscie _wszystkie_ paczki z tego archiwum 7z, wiec potem mozesz sobie zrobic przeglad co sie zainstalowalo

 rpm -qa | grep kadu

i usunac to, czego nie uzywasz, nie potrzebujesz.

Edytowane przez WalDo
Poprawka w sekwencji poleceń, dodałem "cd kadu-0.11.1-1-fc16.i686" po uwadze @laesear
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@leaser Ostatnio dziwne rzeczy dzieją się z repozytoriami Fedory. Zobacz

yum clean all
yum install rpmdevtools rpm-build

Jeśli dalej pakiety się nie instalują spróbuj

yumdownloader rpmdevtools rpm-build
yum install rpmdevtools*.rpm rpm-build*.rpm

Jak widzisz samodzielnie pobrane paczki instaluje się też yumem podając ich pełną nazwę.

 

@WalDo Cały czas jest mowa o kadu z wiki, leaser chciał nowszą wersję libgadu - 1.11.1

(zbieżność z kadu-0.11.1-1 raczej przypadkowa).

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WalDo Caly czas jest mowa o kadu z wiki, leaser chcial nowsza wersje libgadu - 1.11.1

(zbieznosc z kadu-0.11.1-1 raczej przypadkowa).

W #8 pisales "zainstaluj lepiej 0.10.1-1" a ze zaczales numer wersji od 0 a nie od 1, wiec zrozumialem, ze proponujesz wersje kadu 0.10.1-1. Faktycznie zbieznosc numerów prowadzaca do qui pro quo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zrozumiałeś. Powstał już niezły zamęt, więc ja to widzę tak: leaser chce nieć zainstalowane:

1. Najnowsze libgadu - link podany w poście #8.

2. Kadu ściągnięte z wiki. Jeśli paczki dla F16 działają to jest po sprawie. Jak ktoś ma z nimi problemy (ja mam) to wersja dla F15 działa bezproblemowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...