Skocz do zawartości

Brak Polskich Liter.


Yuri20

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zainstalowana grupe oprogramowania "Polish Support", ustawiona w opcjach KDE Polske oraz jezyk preferowany polski. Jednak pomimo to nie moge korzystac z polskich liter. Kiedy korzystalem z GNOMA ustawienie jezyku preferowanego jako angielski oraz zmienienie tego na powrot na polski zalatwialo sprawe, dopki nie zrestartowalem komputera, wtedy zabieg trzeba bylo powtorzyc. Jednak to byly tylko dzialania zastepcze i nie likwidowaly problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz ustawiony prawidlowy uklad klawiatury? Zobacz w Ustawienia systemowe > Urzadzenia wejsciowe > Klawiatura > Uklady klawiatur

 

Dzieki, pomoglo :)

 

Reszty nie próbowalem, bo pierwszy post byl wystarczajacy :) Dowodem tego jest post napisany piekna polszczyzna :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Wybaczcie, ze odkopuję temat.

Jestem trochę nowy jeśli chodzi o linuxy i jeszcze nie mam wprawy.
Sporo internetu przeszukałem, sprawdziłem wiele rozwiązań ale nic nie pomogło...

Nadal nie mam polskich znaków pod GNOME w aplikacjach opartych na gtk
Słyszałem, że należy się trzymać kodowania utf-8 (i tak miałem takie domyślne) więc nie chciałem go zmieniać na iso*
Używam fedory 16

oto konfiguracja:
[TrolleY@TrolleY ~]$ locale
LANG=pl_PL.utf8
LC_CTYPE="pl_PL.utf8"
LC_NUMERIC="pl_PL.utf8"
LC_TIME="pl_PL.utf8"
LC_COLLATE="pl_PL.utf8"
LC_MONETARY="pl_PL.utf8"
LC_MESSAGES="pl_PL.utf8"
LC_PAPER="pl_PL.utf8"
LC_NAME="pl_PL.utf8"
LC_ADDRESS="pl_PL.utf8"
LC_TELEPHONE="pl_PL.utf8"
LC_MEASUREMENT="pl_PL.utf8"
LC_IDENTIFICATION="pl_PL.utf8"
LC_ALL=
[TrolleY@TrolleY ~]$ cat /etc/sysconfig/i18n
LANG="pl_PL.UTF-8"
SUPPORTED="pl_PL"
SYSFONT="lat2a-16"
[TrolleY@TrolleY ~]$ cat /etc/sysconfig/keyboard
KEYTABLE="pl2"
MODEL="pc105"
LAYOUT="pl"

Jakiś pomysł?
Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co jest przyczyną, ale popatrz na wyjście polecenia locale - powinieneś mieć "pl_PL.UTF-8", tak jak w pliku i18n.

 

Wszystkie czynności, które pomogły osobom w tym wątku sprawdziłeś?

 

P.S.Pomyśl o aktualizacji. F16 stara nie jest, ale to jednak 2 wersje do tyłu w stosunku do bieżącej. Gorsze wsparcie tutaj na forum - wszyscy raczej instalują nowości. Oficjalne wsparcie projektu też słabo. F16 albo już jest niewspierana albo przestanie być wspierana lada moment.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedź.

Tylko nie wiem gdzie zmienić te zmienne w locale, trzeba je jakoś po kolei exportować z terminala czy siedzi to w jakimś pliku?

Co do aktualizacji fedory istnieje jakiś sprytny sposób czy trzeba zrobić ogólnego formata? Dodam, że posiadam 2 niezależne systemy: fedorę i windowsa 8. Nie chciałbym mieć za dużo z tym problemów, niedawno robiłem formata, bo właśnie chciałem ustawić linuxa jako niezależny system a nie męczyć się z virtualbox'em i pojawił się dziwny problem: Przy aktualizacji kernela zepsuł się całkowicie grub, nie wykrywał mi żadnego z systemów. Rozumiecie, że to zniechęca do ponownego kombinowania z tym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o sprawdzenie wszystkich opcji w tym wątku:
- w system-config-language mam do wyboru tylko polski
- układ klawiatury mam w innym miejscu niż tam było podane na górze (w końcu GNOME) ale dalej ustawiony na polską
- pozostałą konfigurację wymieniłem wyżej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- w system-config-language mam do wyboru tylko polski

Dzine - ja mam wszystkie języki świata (ale mam tak w F18)

- pozostałą konfigurację wymieniłem wyżej

F18 najwyraźniej jest sprytniejsza, bo nie mam i18n, keyboard.

Fakt, że z Gnome żyłem krótko w F17. Zdecydowanie wolę XFCE.

 

Nie wiem czy to coś pomoże, ale jakoś tak na oko to mi się ten SYSFONT nie podoba w i18n. Wpisz z SYSFONT=latarcyrheb-sun16 i zrestartuj.

Ewentualnie sprawdziłbym jeszcze jak to będzie działać (lub nie ;)) z usuniętymi plikami i18n i keyboard (przesuń je do innego kalogu) i tez spróbuj zrestartować system.

 

[EDIT]

Spróbowałbym też w opcjach jądra w grub.conf dopisać SYSFONT, KEYTABLE i LANG. A jeśli są to sprawdziłbym czy mają wartości

SYSFONT=latarcyrheb-sun16 KEYTABLE=pl2 LANG=pl_PL.UTF-8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...