Skocz do zawartości

Brak Polskich Liter.


Yuri20

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chodzi o powyższe sposoby to nie pomogły, np w xmms dalej nie mam polskich znaków tylko krzaczki. Nie wypróbowałem jedynie tego z grub.conf bo nie jestem pewien o który plik chodzi (podejrzewam, że o /boot/grub/grub.cfg). Tak nawiasem do prostej edycji grub'a żeby samemu nic nie zepsuć użyłem grub-customizer'a.

Przypomniało mi się, że to nie jedyny problem jaki mi sprawił gtk (a raczej nie problem, ale coś co chyba wystąpić nie powinno). Np przy uruchomianiu gnome-tweak-tool z terminala zanim się uruchomi wyskakuje spam (kilkanaście powtórzeń) z taką treścią:



(gnome-tweak-tool:1828): Gtk-CRITICAL **: gtk_widget_get_preferred_height_for_width: assertion `width >= 0' failed

Może to ogólnie jakiś problem z gtk?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO do pliku to nie pamiętam czy był już GRUB2 w F16, ale chodzi mi o /boot/grub/grub.conf (jeśli w F16 jest GRUB, to conf)) albo /boot/grub2/grub.cfg (jeśli GRUB2).

Chodzi mi o prostą edycję i sprawdzenie - jeśli by zadziało to w przypadku GRUB2 trzeba w pliku /etc/default/grub dopisać te opcje do linii GRUB_CMDLINE_LINUX=...

 

Z Gnome nie pomogę. Niestety G3 ma swoje fochy a w wersji z F16 (3.2 o ile pamiętam) był mocno niedorobiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem rozwiązanie:

cp /etc/gtk/gtkrc.iso88592 ~/.gtkrc

+ ustawienie czcionki kodowanej w iso8859-2 + restart xsów

Jednakże dosyć dziwnie to wygląda, gdyż z bliżej nieznanych mi przyczyn teraz wielkość czcionki jest... jakby to powiedzieć... za duża :) menu po rozwinięciu zasłania zdecydowanie za dużą część ekranu.
Wie ktoś jak to zmienić?

.gtkrc

style  "gtk-default-iso-8859-2" {
       fontset = "-*-helvetica-medium-r-normal--12-*-*-*-*-*-iso8859-1,\
                  -*-arial-medium-r-normal--12-*-*-*-*-*-iso8859-1,\
		  -*-helvetica-medium-r-normal--12-*-*-*-*-*-iso8859-2,\
		  -*-arial-medium-r-normal--12-*-*-*-*-*-iso8859-2,*-r-*"
}
class "GtkWidget" style "gtk-default-iso-8859-2"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jakoś tak

 

 

style "gtk-default-iso-8859-2" {
fontset = "-*-helvetica-medium-r-normal--8-*-*-*-*-*-iso8859-1,\
-*-arial-medium-r-normal--8-*-*-*-*-*-iso8859-1,\
         -*-helvetica-medium-r-normal--8-*-*-*-*-*-iso8859-2,\
         -*-arial-medium-r-normal--8-*-*-*-*-*-iso8859-2,*-r-*"
}
class "GtkWidget" style "gtk-default-iso-8859-2"
 

Albo tylko w jednej z linii wielkość 12 zmienić na mniejszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Sprawa wydaje się prosta

No właśnie jak ustawić font w F18? Bo na konsoli tekstowej mam kwadracki zamiast polskich znaków.

W terminalu w X-ach jest OK.

setfont latarcyrheb-sun16
w konsoli użytkownika.

Trzeba trochę poszperać, bo nie wiem jak to ładnie zrobić na stałe. Na pewno dopisanie w .bashrc pomoże, ale powinno być do tego narzędzie.

 

[EDIT]

Prosta piłka.

Jako root edytujemy /etc/default/grub. Dopisujemy w linii GRUB_CMDLINE_LINUX

vconsole.font=latarcyrheb-sun16 vconsole.lang=pl_PL.UTF-8
Uwaga na cudzysłowy w pliku! Można się zdziwić :)

Jeśli w tej linii macie SYSFONT=... i/lub KEYTABLE=... to można je usunąć - są przestarzałe. Zamiast KEYTABLE w tym samym pliku dopisujemy vconsole.keymap=pl2.

 

Oczywiście na koniec

grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg
Jeśli ktoś ma zacięcie, to można się przyjrzeć również plikowi /etc/vconsole.conf :)
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Mam podobny problem z fedorą 18, instalowałem ją z livecd i wybrałem żeby była po polsku. Jednak w większości jest ona po angielsku, próbowałem ustawić język polski przy pomocy system-config-language, ale dostaję informację że nie ma grupy polish-support. Utworzenie pliku i18n i ustawienie tam LANG="pl_PL.UTF-8" również nic nie daje. Już sam nie wiem jak ustawić polski język

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

Ma ktoś może podobny problem na F20?

na konsoli nie działają polskie znaki, wpisuję

setfont latarcyrheb-sun16

i jest ok, natomiast mimo ustawienia konfiguracji w grubie, nie działa to automatycznie.

 

Wiecie może z czym jest problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po edycji pliku wygenerowałem nowy konfig, wiec to nie to, zawartość pliku wygląda tak:

GRUB_TIMEOUT=5
GRUB_DISTRIBUTOR="$(sed 's, release .*$,,g' /etc/system-release)"
GRUB_DEFAULT=saved
GRUB_DISABLE_SUBMENU=true
GRUB_TERMINAL_OUTPUT="console"
GRUB_CMDLINE_LINUX="rd.lvm.lv=fedora/swap vconsole.font=latarcyrheb-sun16 vconsole.lang=pl_PL.UTF-8 vconsole.keymap=p12 rd.lvm.lv=fedora/root $([ -x /usr/sbin/rhcrashkernel-param ] && /usr/sbin/rhcrashkernel-param ||  rhgb quiet"
GRUB_DISABLE_RECOVERY="true"

przez moment myślałem ze to problem ze sterownikami nvidia, ale tak myślę ze po wydaniu komendy setfont tez by nie działało, jakieś inne pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...