Skocz do zawartości

Network Manager - Zarządzanie Wi-Fi


pniowek

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu boleję nad Wi-Fi. Problem dotyczy tego iż nie mam możliwości wyłączenia opcji automatycznego łączenia z obcymi sieciami.

Zależy mi na tym by komputer łączył sie tylko z moją siecią a jeśli jej nie będzie aby nie łączył się z żadną inną, do póki mu nie wskażę.

 

Odznaczanie "Łącz automatycznie" w Ustawieniach menadżera nic nie daje. Zawsze znajdzie się sieć, z którą się połączy. Jeszcze bardziej irytujące jest namolne łączenie się z obcymi sieciami gdzie trzeba podać login i hasło. Jest ich sporo... I muszę non stop odrzucać prośby o połączenie. Oczywiście można wyłączycć Wi-Fi ale to nie jest rozwiązanie a utrudnianie życia. NM Łączy się z kim popadnie. W dzisiejszych czasach powinien mieć większe możliwości konfiguracyjne i conajmniej możliwość separacji sieci, oznaczania ich jako pożądane lub niepożądane.

 

Szukałem czegoś w dconf-editor ale 5-ięć opcji na krzyż wywołało u mnie śmiech.. mowa o nm-applet (nic innego tam nie znalazłem). Google serwuje głupie poradniki jak odznaczyć fajeczkę w ustawieniach.

Piszę więc z prośbą o pomocne rozwiązanie.

Czepiłbym się ręcznego uruchamiania Wi-Fi ale mam trzy laptopy i ani żona ani Teściowa nie będą wklepywać wierszyków by korzystać z neta. Poza tym nie wiem w jakim pliku skonfigurować połączenie na sztywno i czy jeśli nie będzie Wi-Fi przy starcie czy po jego włączeniu połączenie nawiąże się samo, automatycznie.

 

Cel: Ustawienie automatycznego łączenia się z siecią domową i z żadną inną

nawet gdy domowa jest niedostępna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamietam to NM laczy sie (lub próbuje laczyc) automatycznie tylko do znanych mu sieci. Prawdopodobnie wpisy do niechcianych sieci pojawily sie w nm-connection-manager i stad tyle denerwujacych okienek. Usun wszystkie zbedne wpisy do sieci i powinno byc ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz.

Nie znalazlem u siebie nm-connection-manager nie wiedzialem równiez w jakim ew. pliku usunac wpisy. Jednak szukajac mn-connection-manager znalazlem nm-connection-editor. Po uruchomienu go w Alt+F2, usunalem wszystkie sieci pozostawiajac moja wlasna.

Problem w sumie zostal rozwiazany.

Jesli wlacze najpierw kompa a potem Wi-Fi nie laczy mi sie juz jak popadnie. Czeka az pojawi sie moja siec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gites!

 

Jednak mimo wszystko uwazam ze powinna istniec alternatywa dla Network Manager.

Takie proste okieneczko jak przy mn-connect-editor. Tylko po to by z palca ustawic polaczenie "na sztywno" a cala reszta sieciowych smieci (szczególnie na 2,4GHz) powinna byc skutecznie ignorowana. Taki programik pozwlajacy uzytkownikowi na edycje wlasciwego pliku konfiguracyjnego bez koniecznosci posiadania wiedzy na temat tego pliku. Gdybym mial pojecie to bym sam chetnie napisal takowe GUI. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak mimo wszystko uwazam ze powinna istniec alternatywa dla Network Manager.

 

Istnieje. I wlasnie dlatego powstal Network manager. :) Wczesniej sie wpisywalo ssid sieci oraz hasla do pliku konfiguracyjnego wpa_supplicant i odpowiednio do niego ustawialo polaczenie w /etc/sysconfig/network-scripts. Niektórzy chwala sobie tez wicd, ze wzgledu na taka "starolinuksowa" surowa prostote. Daje rade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie proste okieneczko jak przy mn-connect-editor. Tylko po to by z palca ustawic polaczenie "na sztywno" a cala reszta sieciowych smieci (szczególnie na 2,4GHz) powinna byc skutecznie ignorowana. Taki programik pozwlajacy uzytkownikowi na edycje wlasciwego pliku konfiguracyjnego bez koniecznosci posiadania wiedzy na temat tego pliku. Gdybym mial pojecie to bym sam chetnie napisal takowe GUI. :D

Nie wiem o jakim pliku piszesz. Przeciez nm-connection-editor jest wlasnie czescia NM i to jest narzedzie z interfejsem graficznym. Poza tym domyslnie nieznane sieci sa wlasnie ignorowane, musisz recznie spróbowac sie z nimi polaczyc, aby pojawily sie na liscie znanych sieci. Wydaje mi sie, ze NM spelnia wszystkie Twoje wymagania, tj. robi dokladnie to czego oczekujesz, ale nie rozumiesz logiki jego dzialania i przez odnosisz wrazenie, ze czegos brakuje.

 

Istnieje mnóstwo alternatyw dla NM, np. wspomniany wicd, czy ConnMan, netcfg i pewnie wiele innych mniej znanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze wiem jak działa NM i to mi się właśnie nie podoba. Bez takowych sugesti proszę bo o gustach się nie dyskutuje..
Dziękuje wam za podane programiki, sprawdzę je w wolnej chwili i jeśli spełnią moje wymagania to pewnie pozbędę się NM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...