Jump to content
alfa444

Konwersja Pakietów .deb Na .rpm

Recommended Posts

Witam. 

Od razu mówie ze jestem calkowitym newbie odn. fedory. Szukając dla siebie najbardziej odpowiedniego linuxa, spośrod wielu fedora jako jedyna okazala sie prosta do zainstalowania jako dual-boot z windows 7, przy czym oczekiwalem by windows byl w calosci zaszyfrowany truecryotem a linux posiadal szyfrowany LVM LUKS. 

 

W kazdym razie mimo tego pozytywu, imponujacego interfejsu fedory i pochlebnych opinii co do jej stabilności ten system staje sie dla mnie bardzo NIEFUNKCJONALNY albo nawet bezużyteczny, gdyż nie ma do niego istotnych dla mnie aplikacji jako pakiety .rpm na których pracuję na codzień.

 

Prosilbym Was o konkretną wskazowke jak te pakiety konwertowac z .deb oraz z kodu zródlowego, ponieważ  wszystkie wskazówki jakie znalazlem sa dla mnie kompletnie nie jasne. Wiem tyle ze uzywa sie do tego aplikacji alien.

 

Czy tylko nią mozna zrobic konwersje i czy wyłacznie z poziomu terminala?  Alien nie posiada zadnego GUI?

 

 

I jeszcze jedno. Potrafie obsłużyc terminal systemów opartych na debianie  podst. poleceniami jakie są mi niezbedne.

Czy może mi ktoś udzielić krotko i tresciwie instrukcji jakimi komendami wykonuje sie w systemach jak fedora

1. Aktualizacje. (w debianie: sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade)

2. Zmianę hasła terminala. (w debianie: sudo passwd)

3. Instalacje pakietu z poziomu terminala. (w debianie; sudo apt-get install ...)

 

Bede bardzo wdzieczny. Wszedzie widze samą sieczke, brak konkretow. Wystarcza tylko te polecenia.

jesli nie znajde pomocy w zakresie konwersji pakietów to z przykrością będę musiał zrezygnować z tego uroczego systemu ;/

 

Z góry dzięki ;)

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A objaśnisz do jakich istotnych dla ciebie aplikacji nie ma paczek rpm?

Prawie wszystkie są jak nie w repo Fedory to w RPMFusion, pozostałe można wyszukać w internecie + ta nieznaczna ilość których faktycznie nie ma (a są do nich deby). Wszystko inne tak jak na Debianie trzeba skompilować. 

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystkie instrukcje sa w wierszu polecen. Czy nie ma GUI dla RPMbuild lub aliena? Nie wiem w jakiej lokalizacji umieszczać pakiety deb do konwersji na rpm przy command line.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem w jakiej lokalizacji umieszczać pakiety deb do konwersji na rpm przy command line.

Z jakiego oprogramowania korzystasz? Zapewne opcja "--help" wszystko wyjaśnia.

 

[EDIT]

Jeśli korzystasz z alien, to dokładnie tak jak powiedziałem: opcja "--help"

np. alien -r /sciezka/do/pliku/jakis_tam.deb

 

Niemniej - jak juź napisał 2man - ciekawe co tak chcesz przerabiać i czego nie ma repozytoriach Fedory lub nie można znaleźć gotowego RPM np. na rpmfind.net lub rpm.pbone.net

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli konwertujesz przy pomocy alien, to mnie osobiście jeszcze nigdy nie udało się przekonwertować żadnego .deb poprawnie :)

Lepiej ściągnij źródła i spróbuj przekompilować. Chociaż to też może być wyzwanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To nie jest tak, że bez pakietu program nie zadziała. Zainstaluj pakiety tor i wxPython. Potem rozpakuj torchat.py - https://github.com/downloads/prof7bit/TorChat/torchat-source-0.9.9.553.zip - gdzie chcesz. Uruchom go z terminala:

cd /home/gdzie/tam/rozpakowales/torchata
python torchat.py

Z wersją 2.0 byłby może problem, bo autor (całkiem słusznie) porzucił wxPythona, żeby móc robić wersje na Androida, ale to już problem na przyszłość.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak zbudowac pakiet umozliwiajacy normalne zainstalowanie tego? Rozumiem, ze za pomoca rpmbuild? Tylko za pomoca pliku linux.spec? py? Bo src jest jako zip wiec nie bardzo sie z tego da cos zrobic domniemam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po pierwsze nie musisz tego uruchamiac jako root. Możesz za to skopiować cały katalog ze źródłami do /opt/czat i zrobić sobie ikonkę w menu. Nawet nie zauważysz, że nie masz jakiegośtam pakietu.

 

Jeśli jest tam plik SPEC (nie zwróciłem uwagi), to możesz spróbować zrobić pakiet RPM. Ale nie wiem, czy ten spec był testowany na Fedorze. Zainstalu sobie rpmdevtools i przeczytaj to wszystko - http://www.mc.ptja.pl/develop/hoppke/too_much_to_learn/rpm/ . Jeśli potrzebujesz ten pakiet tylko dla siebie, to nie warto tracić czasu. Jeśli zamierzasz zrobić repozytorium i odostępnić, albo spróbować dorzucić ten pakiet do repo Fedory, to jak najbardziej warto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jezeli mam go zrobić to nie widzę problemu żeby go nie dorzucić do repo fedory i zrobić przysługę użytkownikom, a przy okazji czegoś się nauczyć :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dorzucenie paczki do repo Fedory nie jest takie proste. Plik torchat_linux.spec to nie jest plik spec do budowania paczek. Trzeba napisać taki od początku, na naukę czego trzeba posięcić trochę czasu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli pozostaje mi kopiowanie tego w odpowiednie miejsce. Póki co nie udalo mi sie skopiowac ;/

Uruchom nautiluisa, albo mc z roota i nie komplikuj sobie życia z cp. A jeśli musisz :) to katalogi kopiuje się rekursywnie:

cp -R katalog /opt/innykatalog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wogołe nie zrozumiałem o co Wam tutaj chodzi. Nie da sie zrobic tego przez nautilusa, poniważ operacja na plikach/folderach w tym katalogu jest zablokowana.

 

Udalo mi sie skopiowac do /opt .src.zip, rozpakowac go i uruchomić. Mi mo to nie otrzymalem w menu aplikacji ikony . Czy chodzi o restart komputera czy to jakis blad? Czy umieszczanie src kazdej dowolnej aplikacji w katalogu /opt (w tym  bworser bundle) powinno skutkowac ulokowaniem jej ikony w menu aplikacji? Sa jeszcze jakies knify? Bardzo to dla mnie wazne gdyz beda mi potrzebne jeszcze inne src uruchamiane w ten sposob, gdyz nie posiadaja wersji rpm i to jedyne wyjscie. Zalezy mi na na niezawodnym i uporzadkowanym oraz estetycznym systemie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...