Skocz do zawartości

Konfiguracja Modułów Karty Sieciowej


lewi12s

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
 

Mam pewien problem, z którym męczę się już trochę. Zainstalowałem na lapku fedore 18 w wersji podstawowej i nie mam możliwości konfiguracji interfejsu sieciowego. Jakich narzędzi mam użyć by utworzyć plik w /etc/sysconfig/network-services/ifcfg-*, który jest przypisany do konkretnej karty sieciowej? Jak się za to zabrać?
Korzystałem z fedory 18 z gnomem i bez żadnych udziwnień mogłem korzystać z interfejsów sieciowych.

 

Następne pytanie troszkę oderwane od poprzedniego. Jakiej czcionki mam użyć w konsoli aby poprawinie były wyświetlane polskie znaki (używam kodowania pl_PL.UTF-8)? Skąd ją wziąć?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Bez żadnych udziwnień", czyli z pomocą NetworkManagera. Proponuję sprawdzić czy masz zainstalowanego NetworkManagera, a jeśli tak, to polecenie nm-connection powinno załatwić temat.

Być może trzeba tylko uruchomić po prostu serwis

systemctl start NetworkManager
Jeśli upierasz się przy starych rozwiązaniach (usługa network zamiast NM), to do tworzenia ifcfg-* możesz użyć dowolnego edytora tekstowego, ale najpierw upewnij się, że ifconfig pokazuje interfejs sieciowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc ze znakami.

Co dziwne, niestety nie mam polecenia ifconfig oraz nm-connection. Usługa NetworkManager jest active(running). Nie wiem czy to coś zmieni ale tu chodzi o karte wifi. Podczas instalacji instalator utworzył plik ifcfg-mynet, gdzie mynet oznacza nazwe mojej sieci wifi. Niestety gdy wydaje polecenie nmcli con up uuid <moj uuid polaczenia> dostaje na stdout Błąd: nie odnaleziono odpowiedzniego urządzenia: Nie odnaleziono urządzenia dla połączenia "mynet". Usługa network.service nie wstaje dokładnie z tego samego powodu. Jest jakaś możliwość rozwiązania problemu bym mógł połączyć się z netem? Bez internetu ten system jest "martwy".
Powoli brakuje mi cierpliwości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wybór minimalnej instalacji pociąga za sobą konieczność ręcznego instalowania sieci, desktopow itd. Ogólnie trzeba mieć jaka taką wiedzę o systemie.

Z jakiego powodu wybrałeś minimalną instalację? Może prościej zainstalować system z jakiegoś LiveCD z lekkim desktopem (LXDE, XFCE)?

 

karta wifi sporo zmienia. Przede wszystkim napisz jaka to karta/chipset.

 

 

[EDIT]

Źle podałem nazwę polecenia: nie nm-connection a nm-connection-editor. Zakładam, że działasz w trybie graficznym. Z konsoli chyba tylko nmcli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem minimalną instalację, żeby właśnie nauczyć się czegoś nowego, poznać fedorke i spróbować pokonfigurować sobie system od podstaw ale widzę powoli, że mnie to przerasta.

Będe miał tryb graficzny jak dostanę się do internetu :). Karta to Intel® Centrino® Wireless-N 135.

Proszę o pomoc. Jak nie uda mi się dostać do internetu to zainstaluje sobie system nie w wersji minimalnej (sporo czasu juz poświęciłem), trudno. Wtedy tylko będę miał niesmak, że poddałem się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak instalowałeś system? tzn. z jakiego nośnika?

Zakładam, że masz płytę instalacyjną DVD. Odszukaj na niej wszystkie paczki iwl*.rpm i zainstaluj. Głowy nie dam, ale to pierwsze co mi przychodzi do głowy.

Na płycie instalacyjnej powinieneś znaleźć również jakieś nieskomplikowane środowisko graficzne np.openbox co pozwoli odpalić terminal, przejść na roota i uruchomić nm-connection-editor.

Ewentualnie zaloguj się w trybie tekstowym na roota i sprawdź czy polecenie startx przyniesie jakiś efekt.

 

 

[EDIT]

Aaaa... Jeszcze jedno.Jak już zacząłeś ambitnie to się nie poddawaj. Nie ma tak, żeby system czy komputer był mądrzejszy od człowieka ;)

Sprawdziłem, że do instalacji openbox musisz doinstalować jeszcze co najmniej imlib2 i openbox-libs. Być może coś jeszcze, bo zależności może być sporo, ale próbuj.

Możliwe, ze warto sobie zrobić lokalne repozytorium z płyty DVD, wtedy łatwo przy pomocy

"yum" doinstalujesz zależności bez korzystania z sieci.

Wygląda na skomplikowany proces, ale w sumie jest to wszystko proste jak budowa cepa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ip link pokazuje mi interfejs.
Wystarczyło wgrać sterownik. . . ehh, no nic uczę się na błędach.
Cukierkowo też nie jest bo nie mogę postawić interfejsu. NetworkManager sypie mi dziwnymi błędami. Pokazuje: ... with signature "s" on interface "org.freedesktop.DBus Properties" doesnt exist.
W tym momencie nie wiem co to oznacza. Może ktoś wie?

Spróbuję jeszcze pobrać najnowszą fedorke i zainstalować w wersji minimalnej oczywiście ale z tym mi się zejdzie bo nie mam chwilowo dobrego łącza.

Dzięki za dotychczasową pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...