Skocz do zawartości

Vidalinux


Ireq

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym sobie też zainstalować Vidalinux, ale niestety nie mam możliwości na długo zostawić komputera, bo cała moja rodzina prawie cały czas chce siedzieć na Windowsie. Mam małe pytanie, ile czasu zajmie mi kompilacja na Athlonie 1.7XP (1470MHz), 256 MB RAM 266MHz, z GF4MX ? Może ktoś ma podobną konfigurację. Chodzi mi tylko o podstawowe składniki + X'y i Gnome, resztę doinstalowałbym sobie (_puźniej_ → później) ORT jakby udało mi się wszystkich wygonić od kompa na dzień lub dwa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 196
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  Chciałbym sobie też zainstalować Vidalinux, ale niestety nie mam możliwości na długo zostawić komputera, bo cała moja rodzina prawie cały czas chce siedzieć na Windowsie. Mam małe pytanie, ile czasu zajmie mi kompilacja na Athlonie 1.7XP (1470MHz), 256 MB RAM 266MHz, z GF4MX ? Może ktoś ma podobną konfigurację. Chodzi mi tylko o podstawowe składniki + X'y i Gnome, resztę doinstalowałbym sobie (_puźniej_ → później) ORT jakby udało mi się wszystkich wygonić od kompa na dzień lub dwa biggrin.gif

 

Vidalinux instaluje się przez ok. 40 minut. Nie musisz nic kompilować, (_odrazu_ → od razu) ORT masz gnoma. Vida, to gentoo ze stage 3, czyli podstawowy system wraz z gnome masz już skompilowany.

 

Zresztą nawet gentoo ze stage 3 instaluje się dość szybko. Jedynie kernel musisz skompilować. W vida kernel masz gotowy :).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą nawet gentoo ze stage 3 instaluje się dość szybko. Jedynie kernel musisz skompilować. W vida kernel masz gotowy smile.gif.

Widze handbooka dokładnie czytać się nie chciało. Vidalinux korzysta z genkernela, temu nie trzeba samemu kompilować. To samo mozna zrobić w gentoo. Te rozwiązanie ma jedną wadę. Za każdym odpalaniem systemu będzie on sprawdzał konfigurację sprzętową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze handbooka dokładnie czytać się nie chciało. Vidalinux korzysta z genkernela, temu nie trzeba samemu kompilować. To samo mozna zrobić w gentoo. Te rozwiązanie ma jedną wadę. Za każdym odpalaniem systemu będzie on sprawdzał konfigurację sprzętową.

 

hmm, nie czytałem podręcznika vidalinux... jest taki? Nie wiedziałem, że vida korzysta z genkernell, myslałem, ze ma skompilowane juz jądro, dzięki za poprawke :).

 

A tak propo genkernella, jeśli on kompiluje jąderko tak, że ma niemal do każdego sprzetu moduły, to czy nie można zamiast hotpluga, czy coldpluga (nie pamietam które od czego jest), samemu ustawić moduły do ładowania? Przecież to powinno wyjść na to samo, tylko, że ominiemy pracę *pluga przy starcie systemu ;).

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, nie czytałem podręcznika vidalinux... jest taki?

Chodziło mi o handbook'a do gentoo. Vidalinux nie ma bo ktoś kto nie umie zainstalować systemu z anacondy nie powinien zasiadać za takie distro (chodzi mi o sytuacje kiedy nie ma problemów z wykrywaniem sprzętu i anaconda prowadzi idealnie za rączkę).

A tak propo genkernella, jeśli on kompiluje jąderko tak, że ma niemal do każdego sprzetu moduły, to czy nie można zamiast hotpluga, czy coldpluga (nie pamietam które od czego jest), samemu ustawić moduły do ładowania? Przecież to powinno wyjść na to samo, tylko, że ominiemy pracę *pluga przy starcie systemu wink.gif.

Z czego instalowałeś gentoo. Zajrzyj do częśći z kompilacją jądra. By nie było niedomówień:

 

Alternatywne urzycie genkernel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki nie zastanawialiście się nad założeniem forum o Vida gnu/linuksie ? W końcu jesteście vida userami, a po co grzebac sie w tym jednym temacie w nieskonczonosc..

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki nie zastanawialiście się nad założeniem forum o Vida gnu/linuksie ? W końcu jesteście vida userami, a po co grzebac sie w tym jednym temacie w nieskonczonosc..

Forum vidalinux jest, tyle że angielskie. Jeśli założyć u temat moge się zgodzić. Zawsze jest jeszcze www.gentoo.pl i polskie forum na gentoo.org

Moze mi ktos dac linka do jakiegos porzadnego info o kompilacji kernela? (pl)

Wejdź na www.gentoo.org i po lewej stronie masz handbook. Wybierasz później Polską wersję i tam jest kompilacja jądra.

 

I tak (_wogle_ → w ogóle) ORT to coś temat się zbiża do gentoo. Ja vidalinux tesz nie mam i buduje gentoo. Właśnie skompilowały się X'y.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co warto chociaz

Mi dziala troszke szybciej niz VLOS. Duza zaleta instalacji Gentoo jest to, ze dosc dobrze sie poznaje system. Wczesniej kompilacja jajka byla dla mnie kosmosem, teraz jak cos nie gra, brakuje jakiegos modulu w jadrze, to chwilka i wszystko dziala :) Naprawde polecam. I lepiej wziasc sie za stage 1 lub 2, bo w 3 za duzo jest gotowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie dobiła konfiguracja X'ów. Generowany przez xorgconfig nie działa, ten przez X -configure tesz. Wziąłem ten yoshiego co na gentoo.pl podał - nie działa. Wnerwiłem się skopiowałem paczki i vidalinux mam. I tak za dużo czasu nic nie robię tylko linuksy rozpracowuje.Co do szybkości to można przebudować se w vidalinux na pentium3 czy 4 czy jeszcze inny, zoptymalizować i powinno działać jak gentoo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...