Skocz do zawartości

Vidalinux


Ireq

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 196
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Mam małe doświadczenie z Linuxem, ale opisze jak to widze apropos Fedory.

 

Jak do tej pory jej używam, to rzeczywiście, jeśli chodzi o jej najważniejszą cechę, jest dziedziczką Red Hata opartą o mechanizm rpm-ów. To oni w końcu go wymyślili. Dlatego sugeruje użycie up2date i konfiguruje go dla nas ( w FC3 up2date jest absolutnie do przyjęcia jako system do updatowania najważniejszych paczek w systemie , mi chodzi i ciągnie 30 kb/s na moim łączu i w 1 dzień się wyrabiam z "full system upgrade").

Dlatego w sieci jest tyle fajnych stron z rpm-kami dla Fedory, jak livna czy freshrpms. Pod Fedorą rpm z uaktualnieniami robi dużo ludzi w sieci i paczki są naprawdę "fresh", przyznajcie to, sceptycy :)

Nie mówię o polskim podwórku, bo tu jakoś jak jest rpm gg2 pod FC2 na stronie projektu, to pod FC3 nie może być, opóżnienie cywilizacyjne czy co...

Kompilowanie za to jak do tej pory było dla mnie męką, chociaż jestem cienki w uszach. Inna sprawa, że mam wersje 64 bit i "rozdwojenie jaźni w bibliotekach: stare pod i386 w usr/lib i nowe w usr/lib64. Pewnie i więcej problemów mam z kompilacją. Ale polecam tę wersję, bo dzięki temu jest ciekawiej ;)

Moim zdaniem Mandaryna i Fedorka nie są idealnymi distro, jak ktoś chce kompilować wszystko co ma, ale to tylko moje zdanie, po osobistych porażkach ;)

Innym aspektem jest aktywny udział Red Hata w historii rozwoju Gnoma i jego faworyzowanie oraz dobre skonfigurowanie, więc jak ktoś ma ciepłe uczucia wobec GNOME, to ciepło myśli też o Fedorce.

Sory, że post przydługi, ale takie "smęty" pisze się raz w życiu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ACCEPT_KEYWORDS="~x86"

 

to chyba lepiej pominąć chyba ze chcesz zeby instalowały ci się same najnowsze (niestabilne) pakiety

 

tak napisal SaQuall na gentoo.pl - to jak to jest to stabilne czy nie sie po tym instaluja :?:

 

Ps. Mi rpm przypomina pliki setup.exe z windowsa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

peter15: skojarzenie słuszne, ale.... Zauważ, że rpm to próba uczynienia mechanizmu instalowania dla lenia/blondynki w sposób, w którym ma on(a) wybór ( wiele różnych paczek z tym samym w wielu wersjach i z różnych źródeł ), oraz kontrolę nad tym co robi ( np polecenie -ql ). Poza tym może sam(a) tworzyć swoje rpm'y i włączyć się w proces tworzenia "setup.exe".

Czyli jest to "setup.exe" z Windows+ dodatki, dodatki na tyle rozsądne i zgodne z duchem (_linuxa_ → Linuksa) ORT, że wiele dystrybucji przesiadło się na ten mechanizm. Twórcza filozofia : nie odrzucajmy z marszu "setup.exe" pod Linuxem, ale postarajmy się zrobić to lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja juz troche za duzo kompilowalem :( tesz myslalem o gentoo

a info dla kompilujacych kde:

najlepiej wpisac emerge kde - sciagnie wszystko co potrzebne

glowne problemy sa zwiazane z plikiem make.conf w /etc

co do alsa driver :

http://desktop.vidalinux.com/index.php?opt...=6&id=1407#1407

jest ono w kernelu i nie mozna go zainstalowac

 

i mam pytanie

 

Czym spowodowane jest szybsze dzialanie gentoo od vidalinux :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

release wersji 1.1 opozni sie troszke. musza jeszcze cos poprawic. mowia ze max za 3 dni powinny sie ukazac torrenty (szkarwa fa z tymi torrentami to dopiero glupi pomysl...)

torrent to wlasnie dobry pomysl... fakt - u niektorych dziala wolniej niz sciaganie z ftp lub http ale w przypadku torrenta jest pewnosc, ze sciagnie sie w pelni sprawny plik - a to z pwodu sum kontrolnych zapisanych w pliku torrent... kazdy program sciagajacy przy uzyciu torrenta sprawdza te sumy kontrolne..... dzieki temu jest pewnosc, ze (u niektorych) po wielu godzinach sciagania nie bedzie trzeba robic tego od nowa bo skopalo sie pare bitow przy transferze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja vidalinuxa juz nie posiadam... teraz mam gentoo ktore kompilowalo mi sie cale 3 dni :D

uruchamia sie bagatela 17sek szybciej od vidalinuxa!! :) me like it!

Hejka!

 

Z ciekawoscia czytam watek bo sam mniewam zapedy... hmm... " tunerskie" ;-)

 

Sugerowalbym jednak bardziej zdroworozsadkowe podejscie do tematu. Tez zastanawialem sie nad gentoo lub jakas modyfikacja tej dystrybucji jednak zostane przy Fedorze bo... jest duzo bardziej popularna i latwiej dotrzec do rozwiazania nietypowych problemow (np. dotyczacych podlaczenia i konfiguracji systemu do obslugi nietypowego sprzetu).

 

A teraz mala dygresja do cytowanego posta.

 

ROX: zyskales 17 sekund na uruchomieniu po 3 dniach kompilowania? Hmmm.. 3 dni X 24 godziny X 60 minut X 60 sekund = 259200 msekund kompilowania. Podzielmy to na zyskane 17 sekund i mamy... 15247 uruchomien po ktorych "zwroci sie" czas poswiecony na kompilacje... ;-) Czyli uruchamiajac (_linuxa_ → Linuksa) ORT 2 razy dziennie... bedzie to 20 lat ;-)

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz co tak naprawde to nie chodzi o to ile kompilowalem i ile zyskalem. liczy sie satysfakcja i zaspokojenie ambicji linuxowca :P btw czas zwraca mi sie w momencie gdy mam minutke na odpalenie systemu i sprawdzenie czegos w necie. wtedy 2,5dnia swiat w ktorych i tak nie siedzialem przy kompie przeklada mi sie na szybki czas startu systemu i dzialania aplikaci ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wyliczenie :) obrazuje to o czym chciałem napisać właśnie.

Siedze sobie na 1.1 vlos i mnie ta cała kompilacja już troche irytuje.

Takie głupie kadu , fajnie niby mały program , ale do działania potrzebuje qt które już się tak szybko nie kompiluje. Pozatym ja mam athlona 2500+ , a co mają powiedzieć Ci ze słabszym prockiem .... za długo to trwa ta kompilacja :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...