Skocz do zawartości

Fedora Live Usb Creator - Więcej Miejsca Na Programy


Batou

Rekomendowane odpowiedzi

Zainstalowałem na pendrivie 4GB Fedore 20 wg instrukcji jaką znalazłem na stronie https://fedoraproject.org/wiki/How_to_create_and_use_Live_USB

Polecenie jakim utworzyłem system na penie było

 

livecd-iso-to-disk --reset-mbr --overlay-size2400 --home-size-mb 500 --delete-home --unencrypted-home --skipcompress /run/media/root/343CB9663CB923B0/Fedora-Live-KDE-x86_64-20-1.iso /dev/sdc1

 

Wydzieliłem miejsce na /home przeznaczając 500MB, reszte (ile mi pozwalał instalator i pojemność pena) na system myśląc, że te 2400MB to będzie to miejsce w którym będę mógł instalować programy. Niestety to jest jakieś dodatkowe miejsce gdzieś zamontowane w systemie. Sam system po instalacji posiada niewiele więcej niż 800MB wolnej przestrzeni na doinstalowywane programy :(

 

Moje pytanie brzmi: czy można zwiększyć miejsce na instalowane programy a jeśli tak to jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze: nie "--overlay-size2400" a "--overlay-size-mb" i powinna być spacja przed 2400, ale zakładam, że przepisywałeś zamiast skopiować i wkleić i to tylko literówka.

Po drugie: plik overlay nie powinien być większy niż 2GB (vfat), ale możliwe, że się mylę. Jeśli jednak jest tak jak mówię, to parametr "--overlay-size-mb" nie powinien być większy niż 2048 albo nawet 2047.

Po trzecie: "man livecd-iso-to-disk". Tam masz napisane w jakich plikach na pendrive mieszczą się /home (/LiveOS/home.img) oraz cała dodatkowa przestrzeń (/LiveOS/overlay-<device_id>).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naturalnie że to literówka (nie wiem dlaczego źle się polecenie wkleiło):

 

livecd-iso-to-disk --reset-mbr --overlay-size-mb 2400 --home-size-mb 500 --delete-home --unencrypted-home --skipcompress /run/media/root/343CB9663CB923B0/Fedora-Live-KDE-x86_64-20-1.iso /dev/sdc1

 

Wartość --overlay-size-mb nie powinna być większa niż 4GB bo takie jest ograniczenie dla vfat.

 

Ta cała dodatkowa przestrzeń (w tym przypadku 2400 MB) montowana jest w /run/initramfs/live Ja to wszystko przeczytałem. Wszystko co jest potrzebne do instalacji jest napisane tutaj https://fedoraproject.org/wiki/LiveOS_image A ten wątek napisałem właśnie po to bo nie wiem co z tym dalej zrobić. Jak zwiększyć ilość wolnego miejsca na instalowane programy? Standardowe około 800 MB to dla mnie troszeczke za mało :( dlatego proszę o pomoc o ile ktoś umie mi pomóc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartość --overlay-size-mb nie powinna być większa niż 4GB bo takie jest ograniczenie dla vfat.

Ze wspominanego wyżej "mana":

--overlay-size-mb <size>

[...] A maximum <size> of 2047 MiB is permitted for vfat-formatted devices.

[...]

Naprawdę polecam wpisanie w terminalu "man livecd-iso-to-disk".

 

[EDIT]

Jeśli chcesz mieć więcej miejsca, to może po prostu zainstaluj system na pendrive? Zrób jedną dużą partycję / na całej dostępnej powierzchni. Oczywiście system zainstalowany nie będzie skompresowany więc zajmie "na dzień dobry" jakieś 2-2,5GB. Jednak docelowo, przy dużym pendrivie (myślę, że już od 8GB) Będziesz miał znacznie więcej miejsca na programy.

 

Ogólnie jednak to sądzę, że to sztuka dla sztuki. Po co Ci więcej miejsca? Na jakie programy? Pamiętaj też, że przez USB ten system nie będzie zbyt wydajny.

Edytowane przez WalDo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Hmm to dziwne bo w moim manu jest napisane ze 4095 jest ograniczeniem dla vfat

 

--overlay-size-mb <size>

[...]A maximum <size> of 4095 MiB is permitted for vfat-formatted devices.

[...]

By nie byc goloslownym: http://imageshack.com/a/img199/829/ct2d.png

 

Pozatym przeczytaj co ja napisalem w pierwszym poscie. Ja chcialem tylko sie dowiedziec czy jest sposob by zwiekszyc ilosc wolnego miejsca na programy (a nie o ograniczenia dla vfata czy inne pierdoly). Nie rozumiem po co ta twoja dyskusja. Mnie interesuje odpowiedz tylko na to pyanie. Jeslibym chcial sie zapytac o cos innego nie omieszkalbym zapytac.

 

Ale dziekuje za odpowiedz z sugestia instalacji na pendrivie systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest sposob by zwiekszyc ilosc wolnego miejsca na programy

Użyj pendrive 8/16/32GB? Twoje pytanie jest bezsensowne w kontekście rozważań o urządzeniu z 4GB pojemności. 2400+500=2900, do tego obraz live ok.950 to łącznie 3850. Na czym chcesz powiększać obszar na programy jak brakuje placu?

Na tak małym pendrive'ie moja koncepcja wykonania normalnej instalacji też jest pomyłką. Chyba, ze chcesz po instalacji usuwać programy, których nie potrzebujesz i w to miejsce coś dodać, ale kombinuj od razu z instalacją systemu na skompresowanej partycji (squashfs, niedawno ktoś próbował z tym walczyć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisalem w pierwszym poscie:

Wydzieliłem miejsce na /home przeznaczając 500MB, reszte (ile mi pozwalał instalator i pojemność pena) na system myśląc, że te 2400MB to będzie to miejsce w którym będę mógł instalować programy.

System jak piszesz ok. 950 MB, /home 500 MB, ok. 850 MB wolnego miejsca w swiezo zainstalowanym systemie (bez znaczenia ile sie miejsca przeznaczy na --overlay-size-mb). Czyli 950 + 500 + 850 = 2300. Zostaje ok. 1700 MB wolnego miejsca na pendrivie 4GB. I o to wlasnie wolne miejsce mi chodzi. Po co mam je przeznaczac na --overlay-size-mb skoro nie powieksza to wolnej przestrzeni na programy. Wlasnie po to zalozylem watek bo myslalem ze jest to wlasnie to miejsce ktore przeznacza sie na system.

 

Czy nie mozesz napisac po prostu "da sie powiekszyc. Robi sie to w taki sposob" albo "Niestety nie da sie powiekszyc ale mozesz zaistalowac na wiekszym pendrivie w tradycyjny sposob". I watek bylby zamkniety. Po co odpowiadasz na pytania, ktorych nie zadalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie mozesz napisac po prostu "da sie powiekszyc. Robi sie to w taki sposob" albo "Niestety nie da sie powiekszyc ale mozesz zaistalowac na wiekszym pendrivie w tradycyjny sposob". I watek bylby zamkniety. Po co odpowiadasz na pytania, ktorych nie zadalem.

Przypomniał mi się porucznik Zubek z "07 zgłoś się", który twierdził, że na każde pytanie można odpowiedzieć "tak" albo "nie". Trochę zbaraniał słysząc pytanie "czy przestał już pan bić swoją żonę?".

Już milczę :) Życzę powodzenia. Na pewno ktoś inny odpowie "tak" lub "nie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co mam je przeznaczac na --overlay-size-mb skoro nie powieksza to wolnej przestrzeni na programy.

To jest właśnie przestrzeń na programy (persistent storage) oraz inne pliki (np. configi), które chcesz mieć w systemie na dłużej niż 1 boot. Minus tego rozwiązania polega na tym, że każda operacja zużywa tę określoną parametrem --overlay przestrzeń. Przykładowo 1GB zużyje się po instalacji/deinstalacji 10x tego samego programu zajmującego 100MB, a system przestanie się bootować.

 

Raz ustalonego rozmiaru pliku overlay-xxx nie zmienisz, możesz jedynie przeinstalować system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ja tam w końcu przestałem męczyć starego pena. Kupiłem Kingstona 8GB na USB 3.0 i tam zainstalowałem fedorę normalnie :P

 

Edit:

Jakby ktoś był ciekawy, to dokładnie Fedorę 20 z MATE. Compiz ze swoimi bajerami śmiga świetnie. Miejsca starczyło na office'a, parę mniejszych zestawów i nawet torcs się zmieścił :P I zostało mi jeszcze prawie 1GB miejsca. A i zrobiłem przed instalacją na początku pena małą partycję(ok.200MB) sformatowaną na fat, na wypadek jakby przyszło ewentualnie użyć tego pendrive'a normalnie i w nadziei, że Windows sobie poradzi(chyba powinien, bo to pierwsza partycja) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...