Skocz do zawartości

Fedora 20, Montowanie /var Do Pamieci Ram


Rekomendowane odpowiedzi

Do przyśpieszenia realnego lepiej już użyć dysków SSD, najlepiej w macierzy RAID 0, a nie jakieś cuda wianki z RAMem

 

Tylko, choć autor tematu tego nie napisał wprost, a dopiero wspomniał mimochodem w #7, że chodzi o system zainstalowany na pendravie, choć moge sie mylic. ;)

 

Edytka:

O autor właśnie napisał oficjalnie o pendrivie, lekko się spóźniłem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosze wrazenie, ze sie ze mnie nabijacie. Rozumiem, ze zaden z Was nigdy nie zaczynal z pingwinem, hm?

 

Zreszta nie wiem, co wnosza informacje zamieszczone w poscie #7. Raczej jakbym sam zobaczyl, ze cos realnie nie przypiesza systemu/nie dziala tak, jak myslalem to mam nauczke. Sam sie moge o czyms przekonac, na wlasnych bledach. Pytam, gdyz nie znam sie na tym wszystkim, nie wiem konkretnie JAK do czegos doprowadzic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to czy zaczynasz i nie chodzi o to, ze pytasz. Jedno i drugie jest OK. Problem jest taki, ze nie odpowiadasz na pytania i nie definiujesz konkretnego celu. Tak jak napisałem wyżej inaczej odpowiada się na pytanie "jak zrobić /tmp w RAM?" a inaczej na pytanie "jak ograniczyć ilość zapisów na dysku?" a jeszcze inaczej na pytanie "jak przyspieszyć działanie serwera?".

Na pewno nikt się z Ciebie nie nabija. Po prostu zwracamy uwagę na niedostatek i brak precyzji informacji z Twojej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli system stoi na pendrivie, zabiegi z RAM-em mają sens. Choć nadal niewielki, logi jako takie nie pochłaniają wiele zasobów.

 

Po pierwsze, należy korzystać z ext4 oraz zadbać, żeby partycje znajdowały się blokach znajdujących się bezpośrednio obok siebie. Zainteresuj się następnie aplikacjami, których używasz. Przeglądarka internetowa (np. FF) domyślnie zrzuca tony danych na dysk i robi to bez przerwy. W pierwszej kolejności wyłącz cache. W przypadku większości dużych aplikacji zwykle można dokonać jakichś optymalizacji r/w.

 

Możesz także wyłączyć journaling i sprawdzać fs podczas startu (fsck). Inny pomysł to wyrzucenie SWAP-u lub zmuszanie systemu do korzystania z RAM-u kiedy tylko się da (Google 'swapiness').

 

Jeśli chodzi o oszczędzność miejsca na dysku (poza oczywistościami typu 'instaluj tylko to, czego używasz'), możesz skompresować część danych, w największych folderach systemowych (np. /usr) za pomocą squashfs.

 

I przede wszystkim wypadałoby używać pendriva z najwyżej półki, różnica w wydajności będzie wielka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze takie drobne pytanko. Zainstalowałem firefoxa(to akurat przykład, ale chyba zwykle jest to samo), on się zainstalował z paroma innymi pakietami. Po wklepaniu yum remove firefox, usunął się chyba tylko jeden... Jak kompletnie cofnąć instalację czegoś?  Czy firefox zostawił po sobie jakieś śmieci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj plugin yum-plugin-remove-with-leaves i wyrzucaj programy na zasadzie:

 

yum remove _nazwa_programu --remove-leaves
Lub dodaj do pliku /etc/yum.conf linijkę w sekcji [main] linijkę:

 

clean_requirements_on_remove=yes
I teraz możesz odinstalowywać bez konieczności dodawania --remove-leaves, czyli po prostu

 

 

yum remove _nazwa_programu
Oczywiście można jeszcze inaczej - wręcz cofać całe transakcje (czyli operacje np. instalacji, aktualizacji, odinstalowania), ale to już info na inny temat, a poza tym nie ma potrzeby tego robić bez jakiegoś hiper ważnego powodu.

 

I standardowa rada każdego forum - nowe problemy pisz w osobnych tematach. Pozwala to uniknąć śmietnika. Sam przyznasz, że niewielu szukałoby jak odinstalować program wraz z niepotrzebnymi zależnościami w temacie o montowaniu /var do RAM, prawda? :) No właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...