Skocz do zawartości

Pamięć Wolna A Dostępna


Rekomendowane odpowiedzi

Systemy plików ext standardowo mają zarezerwowane 5% miejsca dla użytkownika root. Może z tego wynika różnica.

Można zienić tą wartość? 

 

Nie ogarniam tego, ale przed instalacją firefoxa i libreoffice było dużo wolnego miejsca. Po ich odinstalowaniu(remove leaves) tego miejsca jest znacznie mniej niż było(OK 200MB, wcześniej było 700). Albo te aplikacje zostawiły gdzieś jakieś śmiecie albo nie wiem sam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak masz zorganizowane file systemy? Jeśli masz tylko /home, / i /boot (no i swap, ale to nieistotne), to pamiętaj, że między zainstalowaniem a usunięciem mogło powstać sporo wpisów w /var/lib/rpm, /var/log. Np. u mnie:

[root@F19 ~]# du -sh /var/log/
845M	/var/log/
[root@F19 ~]# du -sh /var/lib/rpm
195M	/var/lib/rpm
przy czym w samym /var/log/journal mam > 750MB

 

Uprzedzając pytania https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=158510

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj program Baobab - graficznie na wykresie bądź za pomocą zwykłych pasków, może przeskanować cały system łącznie z /home i pokazać ile jaki folder zajmuje miejsca. Po czymś takim, wiesz już, gdzie siedzi przyczyna.

 

Poza tym zawsze może być też, że po instalacji jakieś pakiety libreoffice czy firefoxa wpadły w zależność innego programu i stąd tego miejsca trochę mniej.

 

Jeśli chodzi o śmieci - zależy czy ktoś ich nadal potrzebuje, ale każdy program w zasadzie zostawia w /home swoje dane z ustawieniami jako ukryty katalog, np. /home/.firefox czy /home/.libreoffice (ważne, kropki przy nazwie folderów nie są przypadkowe, w Linuksie foldery z kropką na początku spowodują nadanie folderowi atrybutu ukrytego). Niemniej to zwykła konfiguracja i nie zajmują one dużo - od paru KB do paru MB. Może w międzyczasie zainstalowałeś coś jeszcze, np. Wine, które potrafi zająć sporo MB?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...