Skocz do zawartości

[Solved] Problemy Z Trybem Tekstowym- Krzaki


blaster44

Rekomendowane odpowiedzi

1. Czemu w trybie tekstowym mam takie krzaki? To chyba problemy z kodowaniem. W trybie graficznym wszystko jest ok. Jak to rozwiązać?

Sprawdż jaką masz lokalizacje wpisując komende :

locale

Przy lokalizacji "pl_PL.UTF-8" nie powinieneś mieć takich problemów ( o ile używasz języka polskiego w swoim systemie). Ustawienia siedzą w pliku /etc/sysconfig/i18n

W MC sprawdź w Opcje->Wyświetlane bity czy masz tam : Pełne wejście 8 bitowe oraz Wybór wejściowej strony kodowej ( ja mam ustawione na UTF-8), ale jak nie działa możesz spróboiwać zmienić na Inne 8-bitowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdż jaką masz lokalizacje wpisując komende :

locale

Przy lokalizacji "pl_PL.UTF-8" nie powinieneś mieć takich problemów ( o ile używasz języka polskiego w swoim systemie). Ustawienia siedzą w pliku /etc/sysconfig/i18n

W MC sprawdź w Opcje->Wyświetlane bity czy masz tam : Pełne wejście 8 bitowe oraz Wybór wejściowej strony kodowej ( ja mam ustawione na UTF-8), ale jak nie działa możesz spróboiwać zmienić na Inne 8-bitowe.

 

[bartosz@portableUSB ~]$ locale
LANG=pl_PL.UTF-8
LC_CTYPE="pl_PL.UTF-8"
LC_NUMERIC="pl_PL.UTF-8"
LC_TIME="pl_PL.UTF-8"
LC_COLLATE="pl_PL.UTF-8"
LC_MONETARY="pl_PL.UTF-8"
LC_MESSAGES="pl_PL.UTF-8"
LC_PAPER="pl_PL.UTF-8"
LC_NAME="pl_PL.UTF-8"
LC_ADDRESS="pl_PL.UTF-8"
LC_TELEPHONE="pl_PL.UTF-8"
LC_MEASUREMENT="pl_PL.UTF-8"
LC_IDENTIFICATION="pl_PL.UTF-8"
LC_ALL=
[bartosz@portableUSB ~]$ 
 
W MC nie będę grzebał bo nawet jeżeli to coś da, to i tak np. nvlc czy tmux również mają ten problem.
Nie ma takiego pliku jak /etc/sysconfig/i18n :/
 
Oczywiscie w systemie jezyk polski dziala dobrze. Sa polskie znaki, w terminalu tez wszystko smiga
 
Edit:
Mam prośbę. Jak ktoś tu wejdzie to niech sprawdzi u siebie czy też tak ma :)
 
jak MC niezainstalowany to 
su
yum install mc
 
i potem z roota
init 3
 
zaloguj się, odpal mc i zobacz, czy też tak masz :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie jesteś jedynym osobnikiem, który ma z tym problem i stąd brak odpowiedzi. U mnie wygląda to jak na załączonym obrazku → http://i.imgur.com/5Ans4Or.jpg

 

 

 

Ustawienia 'locale' mam te same. W /etc/default/grub mam m.in. poustawiane atrybuty vconsole

GRUB_CMDLINE_LINUX="rd.md=0 rd.lvm=0 rd.dm=0 rd.luks=0 vconsole.font=latarcyrheb-sun16  vconsole.keymap=pl2 vconsole.lang=pl_PL.UTF-8 quiet nouveau.modeset=0 rd.driver.blacklist=nouveau ipv6.disable=1 vga=0x31a"
Możliwe, że zależy to od zainstalowanych czcionek. Zawsze instaluję zgodnie z tym co mi daje system + to co jest w Poradniku na wiki.

 

A może rozdzielczość? Jak widać u mnie jest vga=0x31a co na monitorze 1920x1080 wygląda dość słabo, ale jak widać na zdjęciu przynajmniej ramki są OK i pod oknami plików jest też podpowiedź z polskimi literami.

 

P.S. Nie nazywaj problemu "głupim". Po pierwsze problem jako taki nie może być ani mądry ani głupi. Problem jest albo go nie ma. Po drugie jeśli przyjmiemy, że problem jest głupi, to stawiasz się poniżej tego poziomu nie mogąc sobie z nim poradzić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Valid terminal output names depend on the platform, but may include ‘console’ (PC BIOS and EFI consoles), ‘serial’ (serial terminal), ‘gfxterm’ (graphics-mode output), ‘ofconsole’ (Open Firmware console), or ‘vga_text’ (VGA text output, mainly useful with Coreboot).

 

The default is to use the platform’s native terminal output.

 

Widać blaster44 ma domyślnie coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...