Skocz do zawartości

Chciałbym Zainstalować Fedorę ... Ale Mam Pytanie ;)


redspider

Rekomendowane odpowiedzi

Przejdę więc do sedna sprawy, Za niedługo kończy mi się gwarancja na moim laptopie z firmy ASUS, jest to model x53c z procesorem i3 ram 4GB i kartą integrą ale po sprawdzeniu z płyty live fedora śmiga bez zarzutów.

 

Moje pytanie jeśli chodzi o instalację jest proste acz kolwiek szukałem odpowiedzi w internecie i nic nie mogłem znaleść.

Czy dostanę sterowniki pod fedorę na mojego ASUSA? chce podkreślić , że system będzie mi służył tylko do standardowej nauki systemu , wiadomo trzeba się gdzieś nauczyć obsługi :).

 

Bardzo proszę o odpowiedzi jeśli będzie trzeba napiszę też jaką specyfikację ma mój lapek.

 

O orginalny system windows 7 się nie martwię bo zamierzam zainwestować w szybszy dysk ssd 128 gb do zainstalowania linuxa bo szczerze obecny dysk to porażka a system startuje prawie z 2 minuty w porównaniu z moim PC gdzie włączam go w jakieś 10 sek.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podespoły w laptopach różnią się czasami zależnie od serii, więc model niewiele daje. Po prostu uruchom komputer z płytki z fedorą i napisz do terminala

lspci

które ładnie podaje co rzeczywiście w tym komputerze jest.

 

+

jestem zielony to fakt :), w jaki sposób odpale ten terminal??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

WRACAM DO TEMATU ALE :

tym razem chodzi o podzespoły w moim komputerze zdecydowałem się zainstalować fedorę na swoim PC.

 

Są jakieś sterowniki pod płytę główną jak w windows 7? czy to z automatu już jest?

 

Karte wi fii wykryło mi automatycznie podobnoć sterowniki sa już w systemie ;) i działają nawet.

 

Czy ktoś zna jakieś paczki do kodeków żeby płynnie oglądać filmy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakby tak zajrzeć tutaj http://wiki.fedora.pl/wiki/Poradnik

Wprawdzie poradnik do F20, ale na F21 też zadziała.

Polecam - oszczędzisz sobie i nam pytań, na które już dawno zostały udzielone odpowiedzi. Pisz dopiero, gdy masz problem ze zrozumieniem lub przy instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakby tak zajrzeć tutaj http://wiki.fedora.pl/wiki/Poradnik

Wprawdzie poradnik do F20, ale na F21 też zadziała.

Polecam - oszczędzisz sobie i nam pytań, na które już dawno zostały udzielone odpowiedzi. Pisz dopiero, gdy masz problem ze zrozumieniem lub przy instalacji.

Zainstalowałem wcześniej fedore 21 i jak sterowniki zainstalowałem niby działające to system mi się zepsuł

 

jestem zielony w obsłudze linuxa dla mnie to czarna magia coś instalować.... poradnik ... eh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poradnik ... eh

No już łatwiej niż copy-paste to się nie da :) A w poradniku tak to mniej więcej wygląda.

Podstawową jest aktualizacja systemu oraz - o ile w aktualizacji był kernel - restart systemu na najnowszej wersji jądra. Dopiero potem instalacja sterowników.

Oczywiście zależy tez od sterowników a nie napisałeś jaki masz sprzęt w środku. Laptopy, nawet te o identycznym modelu maja różne bebechy.

Jeśli masz coś w technologii optiums, to szukaj poradników instalacji bamblebee.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No już łatwiej niż copy-paste to się nie da :) A w poradniku tak to mniej więcej wygląda.

Podstawową jest aktualizacja systemu oraz - o ile w aktualizacji był kernel - restart systemu na najnowszej wersji jądra. Dopiero potem instalacja sterowników.

Oczywiście zależy tez od sterowników a nie napisałeś jaki masz sprzęt w środku. Laptopy, nawet te o identycznym modelu maja różne bebechy.

Jeśli masz coś w technologii optiums, to szukaj poradników instalacji bamblebee.

 

Nie aktualizowałem systemu od razu wypaliłem płytę 21 :) bo kolega informatyk mi podpowiedział że tak będzie lepiej bo u niego się coś psuło...

Co do sterowników nie instalowałem fedory na laptopie jak pisałem na początku, zdecydowałem się na PC

procek i5 haswell fresh / karta geforce 760 oc /

na laptopie mam jeszcze gwarancję wiec go nie ruszam :P

na komputerze mogę kombinować do woli :) w razie to podzespoły na gwarancjii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wypalonej płycie możesz mieć jądro starsze niż w repozytoriach. Sterownik jak sądzę instalowałeś online (yum install kmod-nvidia), więc był do nowszej wersji kernela niż ten na wypalonej płycie. Aktualizację należy wykonać _zawsze_ po instalacji z płyty (niezależnie czy to LiveCD, DVD czy cokolwiek innego - wyjątek netinst, ale tej opcji od F21 jesteśmy o ile się nie mylę pozbawieni).

 

Chyba że instalowałeś sterownik z binarek Nvidii a nie z repo rpmfusion, to dobrze Ci tak. Na drugi raz czytaj Poradnik :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Na wypalonej płycie możesz mieć jądro starsze niż w repozytoriach. Sterownik jak sądzę instalowałeś online (yum install kmod-nvidia), więc był do nowszej wersji kernela niż ten na wypalonej płycie. Aktualizację należy wykonać _zawsze_ po instalacji z płyty (niezależnie czy to LiveCD, DVD czy cokolwiek innego - wyjątek netinst, ale tej opcji od F21 jesteśmy o ile się nie mylę pozbawieni).

 

Chyba że instalowałeś sterownik z binarek Nvidii a nie z repo rpmfusion, to dobrze Ci tak. Na drugi raz czytaj Poradnik :P

 

WalDo jesteś wielki :P fakt faktem nie ja to instalowałem wcześniej tylko student 3 roku :) informatyki i on miał z tym problem w końcu później sam nie wiedział o co chodzi wiec zainstalował fedore 20 i tak sobie chodzi ;)

ale dobrze wiedzieć :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...