Skocz do zawartości

Usuwanie Plików - Pytanie


redspider

Rekomendowane odpowiedzi

Zależy gdzie trzymasz te pliki, jeśli są bezpośrednio w katalogu domowym to podajesz tylko ich nazwę (wpisujesz ls, żeby sprawdzić nazwy plików w obecnym katalogu), jeśli w podkatalogu "Muzyka" to ~/Muzyka (wielkość liter ma znaczenie)
Nie wiem tylko dlaczego chcesz usuwać pliki przez komendy tak mało o nich wiedząc, jeśli chcesz używać komend to poszukaj w wyszukiwarce jakiegoś poradnika poruszania się w terminalu i poczytaj od deski do deski bo inaczej co chwilę będziesz musiał nas pytać :P
Wszystko możesz też usunąć przez graficznie manager plików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poleceniu podanym przez slabegopingwina jest błąd, którego nie zauważyłem wcześniej

rm /katalog wypisze tylko komunikat, że katalog nie jest plikiem.

 

Jeśli nie boisz się poleceń kopiowanych z sieci to mogę podać frazę, która wyszuka i usunie wszystkie pliki mp3 (dokładnie pliki z rozszerzeniem mp3) z całego systemu:

find / -name \*.mp3 -exec rm {} \;
Polecenie szuka plików od głównego katalogu (/) z wzorcem nazwy *.mp3 i wykonuje na tych plikach polecenie "rm"

Wykonanie jako zwykły user zasypie cię komunikatami o braku uprawnień. Wykonanie jako root... nie powinno nic zepsuć, ale osobiście nie ryzykowłabym.

Jeśli chcesz to zrobić jako root, to lepiej dla pewności wyszukać pliki i przejrzeć dokładnie listę a dopiero potem usuwać poleceniem podanym wyżej.

 

Samo wyszukanie i wylistowanie:

find / -name \*.mp3 -print > /tmp/lista_plików.txt
Plik /tmp/lista_plików.txt możesz obejrzec dowolnym edytorem tekstowym lub na terminalu poleceniami "more" lub "less".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dzięki wam za odpowiedzi na pewno przeczytam lekture z komend.

Mało ostatnio bywałem na forum a to dlatego że wyjazd miałem na święta ;) i laptopa nie brałem ze sobą druga sprawa właśnie wczoraj zainstalowałem system na lapku (fedora) z nowym dyskiem ssd i zaczynam zabawę :)

 

Mam jeszcze kilka pytań odnośnie instalacji sterowników ale to w osobnym temacie jeśli nic nie znajdę w necie ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...