Skocz do zawartości

Instalacja Modemu Mc-Un11A Wifiusb Ndiswrapper


Fedorkie

Rekomendowane odpowiedzi

 

Hejo,

Mam pewien problem, a mianowicie nie mogę zainstalować sterownika do modemu MC-UN11A WiFi USB

Szukałem rozwiązania w internecie, ale żadne rozwiązanie nie przyniosło oczekiwanego rezultatu nadal mi nie działa ta karta wifi usb :P

Chciałem zaznaczyć, że posiadam komputer sony vaio jest to laptop, który posiada wbudowane wifi i one oczywiście mi działa, ale potrzebuje mieć drugie urządzenie  wifi

Próbowałem za pomocą ndiswrapper zainstalować sterownik dedykowany dla windows, ale gdy sprawdziłem poprawność zainstalowanego sterownika za pomocą komendy:

# ndiswrapper -l

wyskoczył błąd że jest nieprawidłowy, nieważny czy coś w tym stylu :P

Poproszę o pomoc w zainstalowaniu sterownika, czyli jakiś konkretny link, bo ten ster co mam na płytce razem z urządzeniem nie działa, a sterownik dedykowany dla Linuxa no cóż nie wiem jak to ugryźć  :)
 

Moj system 3.4.4-4.fc16.x86_64

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link ma być konkretny, ale błąd to wyskakuje "czy coś w tym stylu".

Jeśli oczekujesz na "jakiś konkretny link", to opisuj konkretnie i szczegółowo swój problem.

 

Ponadto rozmowa o F16 może być trudna - system od 2 czy może więcej lat nie wspierany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

No wiec starałem się zainstalować sterownik z płyty CD dedykowany dla systemu windows za pomocą ndiswrapper

# sudo ndiswrapper -i net8192su.inf

# ndiswrapper -l

, ale dostaje komunikat o błędzie:

net8192su : invalid driver!
Chciałem po prostu zainstalować sterownik do wyżej wymienionej karty bezprzewodowej na usb i prosiłem o pomoc w jej zainstalowaniu.

 

@WalDo Nie wiem jeśli moja Fedora nie jest  już wspierana to poproszę o link na forum, gdzie ja aktualizuję do najnowszej wersji jeśli to oczywiście rozwiąże mój problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...poproszę o link na forum, gdzie ja aktualizuję do najnowszej wersji jeśli to oczywiście rozwiąże mój problem.

No gdzie można zaktualizować to chyba oczywiste → fedoraproject.org

Czy to rozwiąże problem nie wiem, ale na pewno jest większa szansa na działanie dość nowego - jak mi się wydaje - modemu w nowej wersji systemu niż w starej.

Poza tym F20 czy F21 ma pewnie już większość "fedorowiczów" a F16 odeszło w niepamięć. To trochę tak jakbyś prosił o pomoc w instalacji sprzętu pod Windows 98. No może przesadzam, może XP ;)

 

[EDIT]

Takie coś → http://www.modecom.pl/pliki_do_pobrania/wsparcie/?sciezka=/ENG/Network%20Devices/Network%20Cards/MC-UN11A/drivers

Trochę mętne opisy w środku w podkatalogu document, ale da się ogarnąć szczególnie jak ma się sprzęt w ręku i można poeksperymentować.

A na początek pokaż jaki chip tam siedzi (lsusb jako root).

 

[EDIT2]

Widzę że z tym "dość nowym" to przesadziłem ;)

Pliki z driverami z linku który podałem sa datowane na 2010 rok. To i z kompilacją mogą być problemy

 

 

[EDIT3]

Kolejna "edytka"...

Tak na szybko, to pliki w tej paczce dostarczają drivery do jadrą 2.6. Nie pamiętam jakie było na F16. Jeśli coś koło tego, to może Ci się uda skompilować.

Z drugiej strony piszą coś o firmware 8192cu. Polecenie (wydane w F21):

yum provides  */*8192cu*
sugeruje, żeby zainstalować paczki linux-firmware i kernel-modules. Ale to w Fedorze 21. Edytowane przez WalDo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

no wiec lsusb pokazuje to:

Bus 002 Device 004: ID 0bda:8171 Realtek Semiconductor Corp. RTL8188SU 802.11n WLAN Adapter

 

Sterowniki, które podrzuciłeś w linku znalazłem i próbowałem, też te dla windowsa zainstalować bo wydawało mi się to najłatwiejsze bo ponieważ te dla linuksa trzeba kompilować, a ja mam małe doświadczenie w kompilowaniu sterowników dla urządzeń, balem się że coś sknocę wiec dałem sobie z nimi spokój :E

 

Jeśli chodzi o jajo :D to takie mam: kernel-3.4.4-4.fc16.x86_64
 

 

Z tego co napisałeś wnioskuje, ze są nikłe  szanse na zainstalowanie tego modemu, no szkoda ;/

 

@WalDo  À propos aktualizacji systemu do najnowszej wersji to mnie wystraszyłeś myślałem, że będę mógł to zrobić za pośrednictwem komendy związanej z yum'em może trochę się źle wyraziłem, ale chodzi mi o to, że bardzo dużo czasu poświeciłem mojej Fedorze na konfiguracje i nie chce instalować jej od nowa -ale to pewnie temat na inny post.

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]bardzo dużo czasu poświeciłem mojej Fedorze na konfiguracje i nie chce instalować jej od nowa -ale to pewnie temat na inny post.

Faktycznie, to na inny temat, ale gdybyś aktualizował system przynajmniej co drugie wydanie, to miałbyś zachowane ustawienia i nowszy system. Służy do tego FedUp. W F16 jeszcze go nie było ale też się dało przy pomocy yuma.

 

Może ktoś poradzi jak to zrobić przez wrappera. Osobiście wątpię w powodzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według googla twoje jajko powinno obsługiwać ten modem.

Daj wynik polecenia:

#modinfo r8712u | grep 8171

Prawdopodobnie musisz doinstalować:

kmod-staging

dla twojego jajka np. stąd:

 

http://download1.rpmfusion.org/free/fedora/updates/16/x86_64/

 

Potem jeszcze znaleść firmware i wkopiować do systemu i wtedy próbować uruchomić modem.

Edytowane przez andrew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej andrew,

Wynik polecenia #modinfo r8712u | grep 8171;

 

ERROR: modinfo: could not find module r8712u

 

Natomiast to co tyczy się instalacji paczki kmod-staging-3.1-2.fc16.2.x86_64.rpm wyskoczył błąd, ale nie jestem pewien czy Tobie o ta właśnie dokładnie paczuszkę chodziło ;)

 

Error: Package: kmod-staging-3.1.1-1.fc16.x86_64-3.1-2.fc16.2.x86_64 (rpmfusion-free-updates)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem paczkę, którą mi podałeś w linku wynik polecenia:

 

#modinfo r8712u | grep 8171

 

alias:          usb:v0BDAp8171d*dc*dsc*dp*ic*isc*ip*

Udało się :) i co teraz mogę instalować ten modem na przykład za pomocą ndiswrapper :P ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie!

 

Robimy wszystko aby nie korzystać z fuj, fuj, ndiswrapera.

 

Nie mam już F16 ani takiego modemu więc kieruję Cię na ślepo (prowadzi ślepiec kulawego..  :P )

 

Jeśli są zainstalowane moduły jądra do obsługi tego modemu to spróbuj go wetknąć i zobacz przez polecenie np.

 

dmesg

 

co się dzieje po włożeniu modemu i co jeszcze jest potrzebne - prawdopodobnie firmware do modemu.

 

Fragment  wyniku polecenia dmesg z terminala (dotyczący tego modemu) wklej do posta to zobaczymy co dalej.

---------

Poprawka:

firmware jest w pakiecie linux-firmware (z F16), więc jeśli masz ten pakiet zainstalowany to spróbuj czy modem działa, jeśli nie, to doinstaluj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej hej ;)

No wiec sprawa wygląd nastepujaco po włożeniu modemu do portu USB zaświeciła się wreszcie kontrolka :)

iwconfig pokazuje to:
wlan1     unassociated  Nickname:"rtl_wifi"
          Mode:Managed  Access Point: Not-Associated   Sensitivity:0/0  
          Retry:off   RTS thr:off   Fragment thr:off
          Encryption key:off
          Power Management:off
          Link Quality:0  Signal level:0  Noise level:0
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:0  Invalid misc:0   Missed beacon:0
 

dmesg

 

[ 2327.644185] r8712u: DriverVersion: v7_0.20100831
[ 2327.644199] r8712u: register rtl8712_netdev_ops to netdev_ops
[ 2327.644201] r8712u: USB_SPEED_LOW with 4 endpoints
[ 2327.644827] r8712u: Boot from EFUSE: Autoload OK
[ 2328.348311] r8712u: CustomerID = 0x0000
[ 2328.348320] r8712u: MAC Address from efuse = FF:FF:FF:FF:FF:FF
[ 2328.348326] r8712u: Loading firmware from "rtlwifi/rtl8712u.bin"
[ 2328.348428] usbcore: registered new interface driver r8712u
[ 2329.562585] r8712u: 1 RCR=0x153f00e
[ 2329.563636] r8712u: 2 RCR=0x553f00e
[ 2329.671040] ADDRCONF(NETDEV_UP): wlan1: link is not ready
[ 2329.981470] ADDRCONF(NETDEV_UP): wlan1: link is not ready
 

Tak to wygląda, choć nie wiem czy wkleiłem Ci to co chciałeś bo może coś przeoczyłem ^^

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...