Jump to content
Sign in to follow this  
Velans

Linconnect I Brak Możliwości Sparowania.

Recommended Posts

Witam :).

Chciałbym połączyć mój smartfon z Androidem z Fedorą 22. Do tego najpierw użyłem KDE Connect jednak tam zauważyłem po raz pierwszy, iż telefon bądź mój system z Fedorą nie wykrywa drugiego urządzenia. Przesiadłem się na LinConnect, gdzie aplikacja linuksowa pełni role serwera a telefon trzeba sparować z komputerem. Oczywiście wymogiem jest by obydwa urządzenia były w tej samej sieci bezprzewodowej. Ale również przy użyciu LinConnect nic nie wykrywa, nawet przy ręcznym wpisaniu IP komputera oraz portu.

Osobiście myśle, że w moim przypadku przeszkodą może być firewall albo brak przekierowania na dany port. Dlatego proszę mi doradzić gdzie mam dokładnie zacząć szukać :).

Sprawdziłem też nmapem czy port 9090 na którym działa LinConnect jest dostępny. Port ten jest otwarty ale działa już na nim jakaś usługa, którą w ogóle nie kojarze.

Chciałbym połączyć mój smartfon z Androidem z Fedorą 22.

Chciałbyś przeglądać pliki, czy udostępnić połączenie? W obu przypadkach - nie trzeba kombinować. Do zarządzania plikami wystarczy aplikacja AirDoid, a system ma natywne opcje do udostępniania internetu.

Czy do KDE Connect otworzyłeś odpowiednie porty w firewallu?

Trzeba w konfiguracji "zaptaszkować" odpowiednią usługę: kde-connect

Możesz też wyłączyć chwilowo zaporę komendą:

#systemctl stop firewalld

Jeśli przez WiFi, to też uważam, że najlepszy jest Airdroid i dowolna przeglądarka.

Po kablu USB montuję swojego Samsunga za pomocą polecenia (jako root albo przez sudo)

simple-mtpfs /home/waldo/android/ -o allow_other
Katalog może być oczywiście dowolny, ale podkatalog w katalogu domowym jest wg mnie OK - łatwo do niego trafić ;)

Odmontowuje się przez

fusermount-glusterfs -u /home/waldo/android/
Wymagane zainstalowanie pakietów glusterfs-fuse i simple-mtpfs. Telefon musi być odblokowany. Po zainstalowaniu mamy elegancko pamięć telefonu i dodatkowej karty:

[waldo@F22 ~]$ ls -l android
razem 0
drwxrwxr-x 2 waldo waldo 0 1970-01-01  Card
drwxrwxr-x 2 waldo waldo 0 1970-01-01  Phone
  • Upvote 1

Coś dla dinozaurów konsoli ;)

Mnie z całą i niezachwianą pewnością możesz uważać za dinozaura konsoli :) Ale pewnie stosunkowo łatwo można by zrobić nakładkę graficzną. A może już ktoś zrobił i wystarczy poszukać?

Ale pewnie stosunkowo łatwo można by zrobić nakładkę graficzną. A może już ktoś zrobił i wystarczy poszukać?

Nie wiem w sumie czy jest sens. Wszystkie(chyba) środowiska graficzne mają już zaimplementowaną obsługę MTP.

W każdym razie, mi wystarczy konsola :)

Mnie też konsola wystarcza, ale faktycznie jest obsługa MTP. Nie zauważyłem tego wcześniej :) Okazuje się, że wystarczy 

dnf install gvfs-mtp
Żródło: http://blog.mdda.net/oss/2015/06/07/android-mtp-fedora/

W XFCE, w Thunarze widać m.in.

Nvp10Sz.png

Przyzwyczaiłem się do Krusadera, w którym na liście urządzeń nie widać tych podłączonych przez MTP, ale wpisanie protokołu na pasku, na którym widoczne są ścieżki pokazuje:

6k6Rn6M.png