Skocz do zawartości

Monitor Lcd Wykrywany Jako Crt-1


zibi743

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was.

Używam Fedorki 20. Nie wiem dlaczego monitor LCD jest wykrywany jako CRT. Coś się pomieszało.

Sterowniki grafiki instalowałem z Poradnika (tylko zamiast kmod nvidia użyłem akmod....)

Dziwi mnie też fakt, że mój xorg.conf wygląda bardzo ubogo:

 

# RPM Fusion - nvidia-xorg.conf

#

Section "Device"

Identifier "Videocard0"

Driver "nvidia"

EndSection

 

Wygląda na to, że parę linijek będzie trzeba dopisać. Sam nie chcę eksperymentować.

Proszę o linki i pomoc, jak powinien wyglądać plik xorg.conf

 

karta graficzna: Nvidia GeForce GT 220

monitor: LG Flatron W1941S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Polecenie xrandr -q pokazało:

 

Screen 0: minimum 8 x 8, current 1360 x 768, maximum 8192 x 8192

DVI-I-0 disconnected primary (normal left inverted right x axis y axis)

VGA-0 connected 1360x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 406mm x 229mm

1360x768 60.02*+

1280x768 59.87

1024x768 75.03 70.07 60.00

800x600 75.00 60.32

640x480 75.00 59.94

DVI-I-1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

HDMI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj WalDo.

Nie mogłem napisać bo serwer (Forum Fedory) przestał działać.

Pewnie z aktualizacją wiąże się kopiowanie danych.

Po procesie aktualizacji chyba ustawienia trzeba robić od nowa....

Ze względów bezpieczeństwa należało by się ten proces przeprowadzić. Nigdy tego nie robiłem ale pewnie robi się to z płyty bootowalnej F23....

Nowoczesne Linuksy mają teraz spore wymagania, nie jestem pewien czy nie będzie mi F23 wolniej "chodzić":

GPU: NVidia GeForce GT 220

CPU: AMD Phenom II X4 965 3,4 GHz

RAM: 8GB DDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F23 przy tej konfiguracji spokojnie pociągnie - to nie Windows 10 ;)

Ja na razie na F23 jeszcze się nie przesiadłem, ale F22 działa bardzo dobrze, a F23 większych wymagań nie ma:

- Nvidia GeForce 8400 GS

- AMD Athlon X2 Dual Core Processor BE-2350

- 6GB RAM

Żeby zachować swoje prywatne ustawienia wystarczy skopiować je z katalogu domowego (praktycznie wszystkie ukryte katalogi, czyli te zaczynające się od kropki). Zobaczysz je

ls -lad $HOME/.*
Aplikacje oczywiście (niestety) trzeba zainstalować od nowa, ale z pomocą dnf (zastąpił yum) to nie jest duży problem. Wiele podpowie nasz Poradnik.

Oczywiście wszystkie pozostałe dane też trzeba z $HOME zabrać ;)

 

Na przyszłość warto pomyśleć o osobnej partycji /home i / (root), wtedy przy instalacji "formatujesz" tylko partycję /, na której instaluje się system a ustawienia u dane w katalogu domowym zostają. Warto poświęcić na to trochę czasu, żeby potem z łatwością aktualizować system.

Ponadto, jeśli na bieżąco będziesz podnosił wersje systemu, to możesz łatwo i dość szybko robić upgrade z wersji na wersję za pomocą dnf. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie fedoraproject.org i na naszym forum (np. tutaj http://forum.fedora.pl/topic/27226-upgrade-do-fedora-23/?hl=%2Bfedora+%2B23 )

 

P.S. To oczywiście tylko off topic, bo nie daję 100% pewności, że F23 poprawnie wykryje monitor.

 

[EDIT]

A właściwie, to na jakiej podstawie sądzisz, że monitor jest wykrywany jako CRT a nie LCD?

Może odinstaluj akmod i zainstaluj kmod? A wcześniej sprawdź czy na pewno używasz nvidia a nie nouveau

lsmod | grep 'nvidia|nouveau'
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F23 przy tej konfiguracji spokojnie pociągnie - to nie Windows 10 ;)Ja na razie na F23 jeszcze się nie przesiadłem, ale F22 działa bardzo dobrze, a F23 większych wymagań nie ma:- Nvidia GeForce 8400 GS- AMD Athlon X2 Dual Core Processor BE-2350- 6GB RAMŻeby zachować swoje prywatne ustawienia wystarczy skopiować je z katalogu domowego (praktycznie wszystkie ukryte katalogi, czyli te zaczynające się od kropki). Zobaczysz je

ls -lad $HOME/.*
Aplikacje oczywiście (niestety) trzeba zainstalować od nowa, ale z pomocą dnf (zastąpił yum) to nie jest duży problem. Wiele podpowie nasz Poradnik.Oczywiście wszystkie pozostałe dane też trzeba z $HOME zabrać ;)Na przyszłość warto pomyśleć o osobnej partycji /home i / (root), wtedy przy instalacji "formatujesz" tylko partycję /, na której instaluje się system a ustawienia u dane w katalogu domowym zostają. Warto poświęcić na to trochę czasu, żeby potem z łatwością aktualizować system.Ponadto, jeśli na bieżąco będziesz podnosił wersje systemu, to możesz łatwo i dość szybko robić upgrade z wersji na wersję za pomocą dnf. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie fedoraproject.org i na naszym forum (np. tutaj http://forum.fedora.pl/topic/27226-upgrade-do-fedora-23/?hl=%2Bfedora+%2B23 )P.S. To oczywiście tylko off topic, bo nie daję 100% pewności, że F23 poprawnie wykryje monitor.[EDIT]A właściwie, to na jakiej podstawie sądzisz, że monitor jest wykrywany jako CRT a nie LCD?Może odinstaluj akmod i zainstaluj kmod? A wcześniej sprawdź czy na pewno używasz nvidia a nie nouveau
lsmod | grep 'nvidia|nouveau'
Jeśli można temu narzędziu "wierzyć" to tak pokazuje NVIDIA X Server Settings: (LG Electronics W1941(CRT-1)

Używam nvidii, noveau usunąłem za pomocą naszego poradnika.

Jest jeszcze do wybrania opcja monirora x screen 0...

Podczas instalacji sterów nvidii celowo użyłem akmod. Wcześniej użyłem kmod ale po aktualizacji "walił" mi się kernel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę swoje 3 grosze. @zibi743 jeśli masz zamiar aktualizować do Fedory 23 to od razu zainstaluj sterowniki nvidii, ja z nouveau miałem problemy. Paczkę akmod znajdziesz w rpmfusion-nonfree-updates-testing. Kmod-a do najnowszego kernela nie ma, jest tylko do starego kernela 4.2.3-300.

Od dziś też zaczynam uważać Fedorę 23 za stabilny system, bo w końcu naprawili irytujący bug powodujący zamknięcie nautilusa przy tworzeniu kopii i mam nadzieje, że dalsze korzystanie z Fedory to już będzie sama przyjemność. Czego wszystkim życzę i przy okazji Wesołych Świąt! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jony dzięki za posta.

Jak narazie jestem stosunkowo "zielony" i nie wiem jak podczas instalacji (aktualizacji do F23) zablokować instalacje sterowników noveau bo chyba one są instalowane w pierwszej kolejności. Pewnie wszystko wywalę i zrobię czystą instalację F23-ki.

 

Pozdrawiam Wszystkich i również życzę Wesołych Świąt:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas instalacji, to też nie wiem czy się da zablokować noveau. Mój problem z tym sterownikiem polegał na tym, że już po zalogowaniu do systemu, widziałem tylko kursor myszy i czarny ekran, a komputer kompletnie na nic nie reagował. Pozostało mi uruchomić go ponownie i gdy ujrzałem ekran logowania, to przełączyłem się na sesje terminala (Ctrl-Alt-F2), zalogowałem się na root-a i według standardowej procedury zainstalowałem sterowniki nvidii. W tym konkretnym przypadku

dnf --enablerepo=rpmfusion-nonfree-updates-testing install akmod-nvidia

i problem z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie Jony, miałem identyczny scenariusz. Sytuacja powstała po aktualizacji systemu (dnf update).

Przełączyłem się na sesję terminala i wpisałem jako root komendę:

 

dnf -- enablerepo=rpmfusion-nonfree-updates-testing install akmod-nvidia

 

ale wybiło mi, że nie może znaleźć repo itd.

 

Może nie potrzebnie wpisałem dnf install akmod-nvidia po nieudanej próbie wykonania włączenia tego repozytorium...

 

Coś porządnie się namieszało bo od tej chwili nie mogę uruchomić Fedory nawet na starym jajku....

 

Nie mam do Ciebie pretensji. Być może coś jest z nowym kernelem?....

 

Będę próbował uruchomić system ale czekam na wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowo repo RPMFusion nie jest dostępne w Fedorze, trzeba je dodać, czyli

dnf install --nogpg http://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm http://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm

Myślałem, że zajrzałeś do Poradnika.

Teoretycznie, jeśli repo nie było dodane, to nie powinno nic namieszać. Ciekawe czemu teraz nie możesz uruchomić systemu. Nic się nie dzieje? Nie ma żadnych komunikatów?
 

Tak na marginesie, jeśli nie chcesz się zbytnio bawić w konfiguracje Fedory, to możesz się zainteresować Kororą. To de facto jest Fedora, tylko już wstępnie skonfigurowana i ma już dodane repo RPMFusion.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie:)

Uchodziłem Fedorę 20 to i uchodzę Fedorę 23 z Twoją i Forumowiczów pomocą :)

Poradnik czytałem (dostępny tylko F22).

Fedory 23 w ogóle nie mogę uruchomić.

Wykonam jeszcze raz polecenia które mi podałeś (poradnik) i spróbuję usunąć nouveau jeśli jest bo go nie widziałem.

Jednak jest nouveau:)

rpm -qa | grep nouveau

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli uda Ci się uruchomić Fedorę do panelu logowania, to po wykonaniu poleceń z wcześniejszych postów sterownik noveau powinien już zostać zablokowany w grubie, więc wystarczy ponownie uruchomić komputer.

Opcjonalnie możesz sprawdzić czy masz plik /etc/modprobe.d/blacklist.conf w którym jest linijka: blacklist nouveau
Gdyby nie było pliku, to można go utworzyć poleceniem

echo "blacklist nouveau" >> /etc/modprobe.d/blacklist.conf

A jeśli chcesz się całkowicie pozbyć nouveau z dysku, to usuwasz go komendą

dnf remove xorg-x11-drv-nouveau.x86_64

Po wykonaniu dwóch powyższych poleceń masz 100% gwarancji, że podczas aktualizacji kerneli nouveau się nie załaduje przy uruchamianiu systemu.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...