Skocz do zawartości

lm_sensors i k10temp - za niska temperatura


canis_lupus

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Niedawno przesiadłem się z Gentoo na Fedorę. W zasadzie wszystko ładnie działa poza tym, ze lm_sensors raportuje mi zbyt niską temperaturę na  procesorze, przy użyciu modułu k10temp. Zwykle temperatura oscyluje w okolicach 8 stopni C z gwałtownymi skokami +-6 stopni. Sensors-detect nie pomaga. Przekopiowanie konfiga z systemu na którym działało (poprzednie gentoo) poprawnie też  nic nie wnosi. Nie wydaje mi się, żeby to był problem sprzętowy, bo jak już wspomniałem, na gentoo wszystko było prawidłowo. Prawidłowy odczyt temperatury jest mi konieczny do prawidłowego wysterowania wentylatorami. Procesor to AMD FX-8300. Ktoś spotkał i rozwiązał podobny problem? Jak to ugryźć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to Ci pomoże https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=160006
Wprawdzie to z Arch Linux, ale sam sposób liczenia jest prawdopodobnie taki sam. Dziwne, że na Gentoo pokazywało poprawnie. Może sam program miał już "wbudowany" przelicznik?

Od razu mówię, że się kompletnie na tym nie znam, nigdy nie czułem potrzeby mierzenia temperatury na procku a to co podałem, to pierwszy od góry wynik z Googla ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum. Wiem, że dla Gentoowca te pytanie mogą być błahe, ale  na pewno masz ten moduł załadowany? sprawdź lsmodem i spróbuj

modprobe k10temp -f

jakby go brakowało. Sprawdź też

sudo journalctl | grep thermal

w poszukiwaniu czegoś w rodzaju "unreliable CPU thermal sensor". Daj znać co wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moduł jest i wygląda jakby działał, bo lm_sensors go widzi. Na drugim kompie, gdzie odczyt mam prawidłowy tez go nie ma. 
W dzienniku jedynie: 

sty 21 20:05:51 xyz.local kernel: [drm] Internal thermal controller with fan control

 

Edytowane przez canis_lupus
Zmiana info o module.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości. Co pokazuje polecenie

sensors


Jaka jest zawartość pliku /etc/sysconfig/lm_sensors?

U mnie przed uruchomieniem

sensors-detect

polecenie sensors pokazywało tylko temperaturę karty grafiki. Po tym poleceniu pokazała się temperatura procesora zarówno sumaryczna jak i każdego z rdzeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sensors: 

bash-4.4$ sensors
fam15h_power-pci-00c4
Adapter: PCI adapter
power1:       44.85 W  (crit =  94.92 W)

radeon-pci-0100
Adapter: PCI adapter
temp1:        +30.0°C  (crit = +120.0°C, hyst = +90.0°C)

it8728-isa-0228
Adapter: ISA adapter
in0:          +0.84 V  (min =  +0.00 V, max =  +3.06 V)
in1:          +1.48 V  (min =  +0.00 V, max =  +3.06 V)
in2:          +2.00 V  (min =  +0.00 V, max =  +3.06 V)
in3:          +2.05 V  (min =  +0.00 V, max =  +3.06 V)
in4:          +2.03 V  (min =  +0.00 V, max =  +3.06 V)
in5:          +0.74 V  (min =  +0.00 V, max =  +3.06 V)
in6:          +2.22 V  (min =  +0.00 V, max =  +3.06 V)
3VSB:         +3.31 V  (min =  +0.00 V, max =  +6.12 V)
Vbat:         +3.26 V  
fan1:           0 RPM  (min =    0 RPM)
fan2:           0 RPM  (min =    0 RPM)
fan3:           0 RPM  (min =    0 RPM)
fan4:           0 RPM  (min =    0 RPM)
fan5:           0 RPM  (min =    0 RPM)
temp1:        +33.0°C  (low  = +127.0°C, high = +127.0°C)  sensor = thermistor
temp2:        +37.0°C  (low  = +127.0°C, high = +127.0°C)  sensor = thermal diode
temp3:        +16.0°C  (low  = +127.0°C, high = +127.0°C)  sensor = Intel PECI
intrusion0:  ALARM
                                                                                                                                                                                                                                      
k10temp-pci-00c3                                                                                                                                                                                                                      
Adapter: PCI adapter                                                                                                                                                                                                                  
temp1:        +12.4°C  (high = +70.0°C)                                                                                                                                                                                               
                       (crit = +80.0°C, hyst = +77.0°C)

/etc/sysconfig/lm_sensors:

/etc/sysconfig/lm_sensors

Przed uruchomieniem sensors-detect to ogólnie prawie nic nie pokazywało. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...