Skocz do zawartości

Firewalld ustawienia


Drewny Drzew

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od jakiegoś czasu mam Fedorę 28, wcześniej ubuntu i debian. Jak wiadomo w fedorze jest firewalld.

Chciałem się troszke przeszkolić w tym firewallu. Na początek chciałem ogarnąć GUI

sudo firewall-config

Zobaczyłem że firewall jest podzielony na strefy. Moja domyślna strefa to public.

Nie mogę zrozumieć pewniej sprawy. Przejrzałem wszystkie strefy, żadna nie ma włączonej usługi HTTP oraz HTTPS a mimo to internet działa. Chciałem na chwilę (dla testów) wyłączyć cały ruch i po kolei włączać poszczególne porty.

komenda

sudo firewall-cmd --list-port

nic nie zwraca

sudo firewall-cmd --list-services
Zwraca

ssh mdns dhcpv6-client

ssh to port 22, mdns to port udp 5353 a dhcpv6-client to port 546.

czyli w dalszym ciągu nie zlokalizowałem otwartego portu 80 443

Kolejna sprawa , jak sprawdzić w gui oraz firewall-cmd jaka jest polityka na pakiety przychodzące, wychodzące itd.

np. w iptables jest tak

iptables -P OUTPUT ACCEPT
iptables -P INPUT DROP

nie mogę tego znaleźć w firewalld.

 

Pomoże ktoś troszkę zrozumieć tego firewalla? Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firewall to nie jest coś co można wytłumaczyć w kilku zdaniach. http://lmgtfy.com/?q=linux+firewalld+podstawy Z firewalld (powiedzmy "następca" iptables w Fedorze) jest jeszcze trudniej.

Co do http(s) to włączasz, gdy wystawiasz webserwer. Z kolei współpracę z internetem zapewnia polecenie przepuszczające połączenia, których Ty jesteś inicjatorem (to jest bardzo-mega-wielkie uproszczenie). Ponieważ Ty (Twoja przeglądarka) chcesz połączyć się z internetem, to wszelki ruch jest przepuszczany w tym niestety np.różne trojany, keyloggery i inne świństwa siedzące na "niegrzecznych" stronach jeśli postanowisz na nie wejść, coś kliknąć itp. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj sprawdzać firewalld "normalnie" czyli:

# iptables -L -v -n

Wtedy zobaczysz, że domyślnie jest stosowana stara sprawdzona reguła, chętnie stosowana przez wszystkich producentów routerów i oprogramowania zabezpieczającego, czyli "pozwól na wyjście (OUTPUT) wszędzie, we wszystkich protokołach i na wszystkie porty". Ot taki znak czasu.

Firewalld można się bawić dowolnie, ale trzeba to weryfikować poleceniem, które podałem wcześniej (bez hasha). Jeżeli ktoś woli analizować reguły w innym zapisie  to można przekierować do pliku wynik polecenia iptables-save, np:

# iptables-save > iptables-save.txt

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...