Jump to content

[SOLVED] Kolorowanie ikon w menedżerze plików


maciek84krk
 Share

Recommended Posts

Witam serdecznie.

Chciałbym zapytać jakim sposobem można uzyskać w Fedorze możliwość kolorowania ikon w menedżerze plików? Dotychczas używany przeze mnie Mint posiadał takie rozszerzenie w nemo natywnie. Istnieje także plugin (pythonowe rozszerzenie dla nautilusa) skrojone przedewszystkim pod Ubuntu, aczkolwiek są pakiety rpm dla Suse, oraz źródła, więc da się to zainstalować w Fedorze, jednak jakim sposobem bym tego nie robił z tych opisanych w sieci - mimo że się instaluje nie działa, nie działa też rozszerzenie nautilus-pastebin pobrane już akurat z oficjalnego repo Fedory. Próba instalacji zarówno caja jak i nemo przez program Dnfdragora kończy się błędem, Caja pyskuje że pakiet caja-extensions-core jest za stary, nemo po pobraniu 110mb zależności wywala błąd również.

Czy jest jakiś sposób by skutecznie uruchomić pythonowy plugin dla nautilusa, albo jakiś inny menedżer z kolorowaniem plików? To dla mnie bardzo pomocna funkcja do szybkiego identyfikowania folderów jednym rzutem oka....

Link to comment
Share on other sites

Rozgryzłem to. Działa też na Fedorze, ale trzeba doinstalować kilka rzeczy. Przygotowałem archiwum z prawie gotowcem:

http://cluster015.ovh.net/~lukaszpox/magazyn/folder_color/folder_color.tar.gz

  • Folder Colors jest zrobione w Pythonie 2, który w Fedorze 28 jest już mało używany, więc trzeba doinstalować kilka modułów:
sudo dnf install python-nautilus python-distutils-extra python-dbus python2-gobject
  • Rozpakuj powyższe archiwum.
  • Skopiuj plik folder-color.py do katalogu /usr/share/nautilus-python/extensions/
  • Skopiuj zawartość katalogu hicolor do /home/[twójlogin]/.local/share/icons/hicolor
  • Teraz wyłącz nautilusa poleceniem nautilus -q i uruchom go ponownie.

Będzie działać, chociaż ikony z motywu proponowanego przez twórców folder-color nijak się mają do klasycznych ikon Gnoma. Także nad tym muszę jeszcze pomyśleć, ale to już nie dzisiaj.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Teraz inna ciekawostka. Jeżeli w thunarze ustawisz miniaturki typu embed do któregoś katalogu, to w Nautilusie będa one widoczne. Nie sprawdzałem jednak gdzie ta konfiguracja jest przetrzymywana.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dzięki wielkie. Działa to :) 

Tak samo zauważam że kiedy w KDE w Dolphin-ie posiadając rozszerzenie dolphin-color-folder oznaczymy jakieś foldery kolorami czy emblematami to po uruchomieniu świeżego LiveUSB bez tego plugina te kolory i emblematy zostają. W folderze nadrzędnym nie tworzy się żaden plik .xxx więc to musi być zaszyte jakoś w samych tych folderach...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

W Fedorze 29 już nie działa. :) Nautilus uparcie próbuje uruchomić folder-color.py w Pythonie3. Nic dziwnego, że załoga Ubuntu bez przerwy odstaje z wersją Nautilusa, kto by za tym nadążył? Czas na brzydki hack nr 2.

edit Może nie będzie tak źle. Jest już stosowny błąd -  https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1636626  -  dotyczący konfliktu na linii pygobject2 i python3-gobject.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...