Skocz do zawartości

Problem z bootowaniem po instalacji Fedora28


pewex

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

miałem na komputerze zainstalowany Windows 10 i Ubuntu. Wszystko pieknie się uruchamiało przez bootloadera załadowanego przez ubuntu.

Postanowiłem po namowach przesiąść się na Fedorę. Instalka na pendriva poszła dobrze, potem instalacja na HD wydawała się również bez problemów.

Po tym   jak instalacja została zakończona i mial byc restart system się bez problemu zamknąl ale wystartowac juz nie chce. Kreci sie w kółko medzy wejsciem do konfiguracji bios a jakims komunikatem bledu ktory pojawia sie na chwile. Po ponownym wlozeniu pendriva pojawia sie takia biosowo/dosowe menu i da się wejsc do systemu ale po wyjeciu pendriva sytuacja sie powtarza :(. Partycje WIndows 10 i ubuntu juz zaorane ale jak teraz zapisac ładne butowanie z dysku ?

Dzięki za pomoc.

Pewex

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie koszmarne. Toż to bootloader. Piękny i z Fedorą jeszcze. :)Napisałeś o BOISie, ale jeżeli system dosyć szybko pada, zaraz po próbie uruchomienia, może wskazywać, że masz na dysku UEFI z securebootem. To też jest do zrobienia, ale GRUB (domyślny bootloader na Fedorze) nie bardzo umie z tego skorzystać i potrzebuje jednej, malutkiej, wolnej partycji, na której mógłby się podziać i mieć spokój.

Daj znać, czy masz UEFI, czy BIOS, czy UEFI w trybie legacy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem w moimi BIOSie i nie mam takiej opcji.

OK, stan na tą chwilę. Zaorałem cały system, zainstalowałem Windows 10 i teraz obok chcę postawić Fedorę.

Czy macie jakieś doświadczenia ? uwagi ? na co powinienem zwrócić uwagę żeby nie wrócić do stanu z początku tego posta, tylko mieć eleganckiego bootloadera z wyborem Fedory i Windowsa :) ?

p.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka podstawowych rad:

1) Brak możliwości wyłączenia SecureBoot to, wbrew pozorom, dość istotny problem. Zainstalowałem niedawno Linuxa na komputerze z Win10 (no i z UEFI)  i menu Gruba (+ możliwość wyboru systemu) pojawiało się dopiero po wyłączeniu SecureBoot. Obawiam się, że ewentualna aktualizacja Biosa nie pozwoli na wyłączanie SecureBoot. Aktualizację Biosa należy potraktować jako ostateczność.

2) Masz komputer z UEFI i z zainstalowanym systemem Win10 , więc w pierwszym kroku z windowsowego dysku C należy wydzielić część dysku na system Linux. Zwykle trzeba w Win10 zdefragmentować i skompresować pliki na tym dysku oraz zmienić jego rozmiar, tak, by część dysku nie była użyta przez Win10. Na jakąś absolutnie podstawową wersję Linuxa może wystarczyć 20-30 GB, ale poważniejsza instalacja to 50 GB (but sky is the limit). Rezultat: masz Win10 i np 50 GB niezaalokowanego miejsca na dysku.

3) Start Fedory live z pena lub DVD. Można wybrać automatyczne partycjonowanie i tu instalator powinien sobie ze wszystkim poradzić. Ja trochę konserwatywnie wybieram własne partycjonowanie narzędziem blivet-gui. Oczywiście należy w razie potrzeby wskazać jako miejsce instalacji tę niezaalokowaną przestrzeń dyskową. Ewentualne własne partycje to root, czyli / o rozmiarze min 10 GB, /home - tyle ile można, no i /boot/efi - 10 MB.

4) Wydaje mi się, że nawet teraz w Biosie możesz wyłączyć FastBoot oraz wybrać trochę konserwatywnie Boot mode select: UEFI wirh CSM.

Czy ta recepta u Ciebie zadziała - nie wiem. Tak instalowałem Linuxa na komputerze swojego znajomego i wszystko poszło gładko. Czekam ja i eksperci forum na fedback.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał max2491: zdefragmentuj partycję na Windowsie i ją zmniejsz. Najlepiej użyć windowsowych narzędzi, bo to w końcu partycja ntfs.

Instalator Fedory poradzi sobie sam, jeżeli znajdzie puste, niespartycjonowane miejsce na dysku. Na początek wystarczy i będzie działać. Kiedy poznasz system na tyle, że zorientujesz się na jakie katalogi potrzebujesz ile przestrzeni dyskowej, to sobie ją wtedy przeinstalujesz i porobisz partycje pod siebie.

Nawet, jeżeli znowu nie wstanie, to a) można użyć instalatora Fedory, żeby się do niego zalogować (trochę jak w płytką instalacyjną Windows) i b) bootloader GRUB można skonfugurować bez działającego systemu i, na przykład, wyłączać uruchamianie problematycznych sterowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

wracam do tematu. Po weekendowych walkach z instalacją fedory do czego doszedłem.

- wyczyściłem cały dysk tak żeby nie było żadnego bootloadera .

- na czystym dysku zainstalowałem fedorę ..... ale. Pojawiło się menu wyboru Fedory Workstation i rozwiązywania problemu jednak nie działał wybór. Tzn. nic się nie działo. Tak jak by zawisło.

Zmieniłem ustawienia w BIOS. Boot Mode zmieniłem z Legacy na UEFI Native (without CSM) - mam jeszcze możliwość wyboru UEFI Hybrid (with CSM).

Po tej zmianie menu wyboru przy starcie już się nie pojawiło. Ale pojawiła się inna rzecz. A  mianowicie w BIOS w Boot Device Options poza Hard Drive, USB i innymi pojawiło się "urządzenie" Fedora. I jak to wybiorę, pojawia się ładne menu wyboru Fedory i system się bez problemów ładuje.

Ma ktoś pomysł jak to pozmieniać żebym za każdym razem kiedy robię restart systemu nie musiał wchodzić do BIOS i wskazywać Fedorę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wcześniej pisałem należy wyłączyć SecureBoot. Pisałem już o doinstalowywaniu Linuxa na komputerze z Win10 i UEFI. Po instalacji startował tylko Win10. Dopiero po wyłączeniu SecureBoot pojawiło się menu GRUB-a i możliwość swobodnego wyboru uruchamianego systemu. Ponadto sugeruję wybór UEFI with CSM. Jeśli nie ma możliwości wyłączenia SecureBoot (mało prawdopodobne), to spróbuj zmienić w Biosie "kolejność urządzeń".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pozostaje powrót do czystego UEFI i zmiana "kolejności urządzeń". Niestety implementacje UEFI przez poszczególnych producentów sprzętu mogą się różnić szczegółami i brak tu pragmatycznej dokumentacji. Ta wersja "with CSM" ma obsługiwać systemy bez współczesnej wersji GOP, ale powinna też radzić sobie w przypadku GOP. U ciebie nie radzi sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli i to się nie powiedzie, to spróbuj Fedora28&Mate. U mnie były poważne problemy z Fedora29&Workstation, ale Fedora28&Mate zainstalowała się bez problemów i działa w trybie dual-boot z Win.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...