Skocz do zawartości

Instalacja gpdftext


lcoyote

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Mam pytanie jak w temacie. Chodzi o instalację programu "ebook PDF editor for GTK+" Zassana paczka po rozpakowaniu zawiera plik o rozszerzeniu .sh

Przeszedłem w Midnight Commanderze do katalogu z plikiem  uruchamiając MC z konsoli z uprawnieniami roota

sudo mc

ale po wpisując następnie

sudo sh install.sh

nic się nie instaluje.

Podobny efekt (zerowy) przy innym poleceniu

sudo sh -i *.sh

Pytanie: - co robię źle i czy ten program da się zainstalować.

Używam go dość często ale dawniej używając Linux Mint mogłem go z paczek .deb zainstalować, teraz pozostało przechodzić na Windows - a tego nie chciałbym.

Pozdrawiam

ebook PDF editor for GTK.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gpdftext był ostatnio aktualizowany w 2013 roku, strony domowej projektu już nie ma i zapewne nie będzie.

Można to zainstalować, ale będzie to upierdliwe, bo potrzebuje do działania bardzo wielu starych bibliotek, które nie wiem nawet czy są na nowej fedorze dostępne. Najpierw zaistaluj kompilator:

dnf install make gcc gcc-c++

Potem spróbuj skompilować program:

cd /rozpakowane/archiwum/gpdftext

./configure

co oczywiście się nie uda. Skrypt configure będzie informował o brakujących bibliotekach, których potrzebujesz nie tylko w postaci binarnej, ale też ich kodu źródłowego. Oznacza to, że jeszcze configure poprosi o instalację gtk-2.0, to trzeba zainstalować obydwa:

dnf install gtk2 gtk2-devel

Wcześniej sprawdzając oczywiście jak się te pakiety nazywają w Fedorze. Swego czasu kompilacja tego typu programików była smutną codziennością, ale teraz już mi się nie chce. Jeżeli nie ma czegoś w repozytorium, albo na https://flathub.org/home , szukam zamienników. Prosty PDF możesz spokojnie otworzyć w Libre Office Writer i zrobić z nich co tylko zechcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sunrise napisał:

Ten program jest dostarczany w postaci źródłowej, więc musisz go najpierw skompilować, ale ponieważ jest on dość stary to wątpię aby Ci się to udało.

Zamiast tego może spróbuj programy które są dostępne w repozytorium Fedory np pdfmod i pdfshuffler.

pdfmod to mam zainstalowany. Ale gpdftext jest do tego by pdf otworzyć w postaci pliku tekstowego i po "zaznacz wszystko" -  "skopiuj" wkleić spokojnie do LibreOffice i obrabiać/poprawiac. A tego co podałeś "pdfshuffler" to nie używałem. Dzięki zobaczę co to za program.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SeeM Swego czasu instalowałem poprzez "flathub" - ale jakoś nie mam do tego przekonania. Odnośnie podpowiedzi w kompilacji - to jakieś błędy się pojawiają (tak jak wspomniałeś). To daję sobie spokój z kompilacją i szukam czegoś innego. Dzięki. W LibreOffice jeszcze nie odtwarzałem pdfów - człowiek dowiaduje się codziennie czegoś nowego i ciekawego. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...