Skocz do zawartości

Polecane tablety graficzne dla Linuxa?


torleif

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Jestem dość świeżym użytkownikiem Linuksa, ale bardzo podoba mi się jego otwartość oraz fakt, że można „przywrócić do życia” jakiś starszy sprzęt :)

Chciałbym pobawić się w rysowanie na komputerze i w związku z tym szukam dobrego tabletu do rysowania, który dogadałby się z moim Pingwinkiem. Od niedawna korzystam z Fedory i wydaje mi się, że całkiem nieźle wspiera sprzęty. Czego nie podpiąłem to działało bez potrzeby „grzebania w bebechach”.

Polecacie jakieś konkretne marki / modele, które by się najlepiej nadawały dla początkujących (z Linuxem oraz z tabletami graficznymi)?  Wiem, że jak chodzi o programy to GIMP lub Krita ma ponoć wsparcie dla takich urządzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fedora i Gnome mają całkiem dobre wsparcie do tabletów. bardzo polecam starsze i nowsze Intuosy. Sprzęt jest rewelacyjny. Zwróć tylko uwagę, żeby to był rozmiar M, albo L. Małych brać nie warto, za mała powierzchnia "kartki" do komfortowej pracy. Poziom nacisku i precyzja są super. Nachylenie piórka nie jest rejestrowane. W sumie od jakiegoś roku nie sprawdzałem, nie wiem czy to naprawili. Działają za to inne bajery. Można ustawić tablet w taki sposób, że rysik maluje po prawym ekranie, a gumka po lewym. Nawet nie tyle jest to funkcjonalność sterowików do tabletu, ile tego, jak swobodnie Linux traktuje konfigurację urządzeń wejściowych.

Programów klasy Art Rage, czy Corel Photo Paint to na Linuksie nie ma. Takich rzeczy, jak mieszanie farb, czy malowanie końskiego włosia nie uzyskasz. Mi najlepiej rysuje się na

  • GIMP, który ma rewelacyjne ustawienia do tabletów: krzywe poziomów nacisku można sobie rozłożyć tak, że do pewnego stopnia będą bardzo precyzyjne, a powyżej jakiegoś progu nacisku będą malować zawsze najmocniej. Można uzyskać świetne efekty, na przykład prawie wypisany flamaster. GIMP obsługuje też pędzle z różnych aplikacji, na przykłąd Photoshopowe, które można sobie za darmo pościągać z różnych stronek.
  • MyPaint, który kładzie mniejszy nacisk na retuszowanie grafik, a większy na samo malowanie. Są różne kredki, pędzle, węgielki, ołówki. Do szkicowania jest bardzo dobry. Można na przykład ustawić sobie lustrzane odbicie w połowie kartki i szybko rysować, kwiaty, albo motyle, albo kolumny.

O Kricie słyszałem dużo dobrego i ludzie niesamowite rzeczy w tym rysują, ale osobiście nie próbowałem.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...