Skocz do zawartości

pozdro z Fedory 34


SeeM

Rekomendowane odpowiedzi

No, jeszcze tak nie do końca :) , ale powoli się szykuję. Nie ma jeszcze nawet obrazów ISO. Plan jest taki, żeby przeinstalować system na domowym blaszaku i zamiast mdadm dla partycji /home zastosować btrfs do wszystkiego. Pojawiają się pierwsze nowości, które zaczynają z tego korzystać, między innymi copy on write podczas instalowania oraz aktualizowania pakietów rpm. No i btrfs działą tak samo dobrze na sześciodyskowym serwerze, co na karcie pamięci w raspberrypi, które planuję wyposażyć w Fedorę i to również chciałbym przeprowadzić na wersji 34.

Fedora 34 zostanie prędzej, czy później sforkowana jako CentOS 9, a potem RHEL 9 oraz wszelakie klony, więc jest to taki ładny początek nowego, małego rozdziału w historii Linuksa.

Macie jakieś swoje plany dla Fedory 34?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba też zainstaluje f34 od nowa, bo ciągle tylko aktualizacje, chyba już od f20. Czas na zmiany.

Ciekawe czy będzie, można wybrać w f34 server również BTRFS, bo w f33 było to nie możliwe.

Co do CentOS/RHEL 9 wątpię by była możliwość instalacji na BTRFS przecież dopiero co z niego zrezygnowali i wybrali XFS.

Ciekawe co z KVDO też wcześniej go promowali, ale rozwój coś ostatnio przystopował, ostatnie commity są z listopada. Testowałem go na Fedorze, ale jeżeli mam być szczery, to szału nie było. Transfery na ssd ze dwa razy wolniejsze, niż na innym fs, dodatkowo wysokie obciążenie cpu (softirq) w czasie gdy nic nie było robione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Aktualizowałem na jednym laptopie i na domowym piecyku. Trochę nie chciałem tego robić na "żywym" systemie, bo Gnome czasami głupieje podczas instalacji pakietów, kiedy połowa bibliotek siedzi w ramie w starej wersji, a połowa jest w nowej. Zalogowałem się przez ssh na komputerm uruchomiłem tmuxa i

dnf update --releasever=34

I działa. Miałem przeinstalować ze względu na btrfs, ale nie mam na razie czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.04.2021 o 08:27, SeeM napisał:

dnf update --releasever=34

Przyznam, że nie znałem tej metody. Zawsze aktualizowałem off-line  przez dnf system-upgrade download --releasever=34

W dniu 10.04.2021 o 08:27, SeeM napisał:

Miałem przeinstalować ze względu na btrfs

To ja jednak proponuje się wstrzymać. Mam jedna partycję, na btrfs (normalny twardy dysk, dość wolny) i jeżeli ma przyznać to działa to, różnie. Na tej partycji mam różne dane np. filmy, obrazy maszyn wirtualnych i np. aktualizacja maszyny do f34 trwała bardzo długo i powoli, przy szybkim przewijaniu filmu operacje I/O potrafiły wskoczyć na 100%. Także mam mieszane uczucie, ale nadal będę używał/testował, ale raczej nie jak fs dla systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sunrise napisał:

To ja jednak proponuje się wstrzymać. Mam jedna partycję, na btrfs (normalny twardy dysk, dość wolny) i jeżeli ma przyznać to działa to, różnie. Na tej partycji mam różne dane np. filmy, obrazy maszyn wirtualnych i np. aktualizacja maszyny do f34 trwała bardzo długo i powoli, przy szybkim przewijaniu filmu operacje I/O potrafiły wskoczyć na 100%. Także mam mieszane uczucie, ale nadal będę używał/testował, ale raczej nie jak fs dla systemu.

Może i masz rację. Przejdzie pierwsza fala, ludzie się zorientują jak to odpowiednio skonfigurować i powstawiają to na różna blogi, czy listy mailowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...