Skocz do zawartości

Odinstalowanie pakietów - odinstalowanie geary


fraktal15

Rekomendowane odpowiedzi

Mam totalnie pytanie początkującego:

Jak wyszukać dany pakiet i odinstalować go w fedora?

szukam: sudo search "program" np. sudo search geary - znajduje mi pakiet danego programu,  a co jeśli nie wiem jak on się nazywa i chcę go wyszukać?

dnf list - wyświetla tyle pakietów, że trundno coś znaleźć na liście. Poza tym nie wiem jak przewijać na samą górę tą całą listę (pasek przesuwania się kończy w pewnym momencie, a lista nadal jest).

No i jak mogę odinstalować geary (program pocztowy) - sudo remove geary -> nie działa. Jest napisane, że: brak pakietów oznaczonych do usunięcia.

Szukałem w internecie, ale ciężko się odnaleźć w tym wszystkim, a chciałbym się czegoś nauczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dnf search - szuka w repozytoriach pakietu który ma w nazwie podany ciąg

30 minut temu, fraktal15 napisał:

dnf list - wyświetla tyle pakietów, że trundno coś znaleźć na liście. Poza tym nie wiem jak przewijać na samą górę tą całą listę (pasek przesuwania się kończy w pewnym momencie, a lista nadal jest).

Przesuwasz paskiem lub kombinacja klawiszy (może zależeć od emulatora terminala np shift+PgUp (PgDown) )

30 minut temu, fraktal15 napisał:

No i jak mogę odinstalować geary (program pocztowy) - sudo remove geary -> nie działa. Jest napisane, że: brak pakietów oznaczonych do usunięcia.

To oznacza, że takiego pakietu nie masz zainstalowanego.

Czy pakiet geary masz zainstalowany możesz sprawdzić poleceniem

dnf list --installed geary

lub

rpm -q geary

 

PS: Polecam też zapoznanie się z poradnikiem https://fedora.pl/poradniki/poradnik-dla-fedory-32/

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego było mi trzeba. Z Geary mi sie udało - okazało się, że był zainstaowany poprzez flatpack.

To jeszcze jedno pytanie mam pakiet np. kmail wyszukany poleceniem: sudo dnf info kmail raz dnf search kmail

sudo dnf info kmail
Ostatnio sprawdzono ważność metadanych: 3:35:44 temu w dniu sob, 19 lut 2022, 14:13:58.
Dostępne pakiety
Nazwa        : kmail
Wersja       : 21.12.2
Wydanie      : 1.fc35
Architektura : x86_64
Rozmiar      : 5.9 M
Źródło       : kmail-21.12.2-1.fc35.src.rpm
Repozytorium : updates
Podsumowanie : Mail client
Adres URL    : https://www.kde.org/applications/internet/kmail
Licencja     : GPLv2 and GFDL
Opis         : Mail client.
sudo dnf search kmail
Ostatnio sprawdzono ważność metadanych: 3:36:35 temu w dniu sob, 19 lut 2022, 14:13:58.
====================================== Dokładnie dopasowano Nazwa: kmail ======================================
kmail.x86_64 : Mail client
=================================== Dopasowano Nazwa i Podsumowanie: kmail ====================================
kf5-kmailtransport.x86_64 : The KMailTransport Library
kf5-kmailtransport.i686 : The KMailTransport Library
kf5-kmailtransport-akonadi.x86_64 : The KmailTransportAkonadi Library
kf5-kmailtransport-akonadi.i686 : The KmailTransportAkonadi Library
kf5-kmailtransport-devel.i686 : Development files for kf5-kmailtransport
kf5-kmailtransport-devel.x86_64 : Development files for kf5-kmailtransport
kmail-account-wizard.x86_64 : KMail Account Wizard
kmail-libs.i686 : Runtime libraries for kmail
kmail-libs.x86_64 : Runtime libraries for kmail
=========================================== Dopasowano Nazwa: kmail ===========================================
golang-github-badoux-checkmail-devel.noarch : Golang package for email validation
======================================= Dopasowano Podsumowanie: kmail ========================================
grantlee-editor.x86_64 : KMail Theme Editor
texlive-postcards.noarch : Facilitates mass-mailing of postcards (junkmail)

Jednak polecenie dnf list --installed kmail  oraz dnf list --installed kmail nie wyszukują tego oprogramowania więc rozumiem, że nie jest to pakiet.

sudo dnf remove też nie działa.

Skąd mam wiedzieć w jaki sposób to było zainstalowane? Jak do tego dotrzeć tak, żeby wiedzieć jaką komendą usunąć to oprogramowanie?

P.S. Dzięki za podstawy do przeczytania - przydało się.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, fraktal15 napisał:

Jednak polecenie dnf list --installed kmail  oraz dnf list --installed kmail nie wyszukują tego oprogramowania więc rozumiem, że nie jest to pakiet.

To oznacza, że program nie był zainstalowany za pomocą polecenia dnf/rpm

58 minut temu, fraktal15 napisał:

Skąd mam wiedzieć w jaki sposób to było zainstalowane? Jak do tego dotrzeć tak, żeby wiedzieć jaką komendą usunąć to oprogramowanie?

Tak naprawdę to musisz pamiętać lub sprawdzać czym pakiet był instalowany dnf, flatpak czy w inny sposób.

Jeżeli pakiet jest dostępny w repozytorium Fedory to zalecam instalowanie go z tego repozytorium zamiast w inny sposób.

Generalnie polecam zapoznanie się z podręcznikami man

man dnf
man rpm
man flatpak

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że napisałeś o Geary, gdyż szukam jakiegoś prostego klienta z obsługą IMAP. W SUSE mam Balse, która zachowuje się trochę dziwnie - dodaje masę pustych linii przy udzielaniu odpowiedzi. Jednak w Fedorze jej brak. Więc mam okazje wypróbować Geary, dzięki. Thunder* nie chcę, nigdy za nim nie przepadałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, prymula napisał:

W SUSE mam Balse, która zachowuje się trochę dziwnie - dodaje masę pustych linii przy udzielaniu odpowiedzi. Jednak w Fedorze jej brak.

Oj, mylisz się.

$ dnf info balsa
Ostatnio sprawdzono ważność metadanych: 0:00:14 temu w dniu nie, 20 lut 2022, 08:01:54.
Dostępne pakiety
Nazwa        : balsa
Wersja       : 2.6.3
Wydanie      : 1.fc35
Architektura : x86_64
Rozmiar      : 2.9 M
Źródło       : balsa-2.6.3-1.fc35.src.rpm
Repozytorium : fedora
Podsumowanie : Mail Client
Adres URL    : https://pawsa.fedorapeople.org/balsa/
Licencja     : GPLv2+
Opis         : Balsa is a GNOME email client which supports mbox, maildir, and mh
             : local mailboxes, and IMAP4 and POP3 remote mailboxes. Email can be
             : sent via sendmail or SMTP. Optional multithreading support allows for
             : non-intrusive retrieval and sending of mail. A finished GUI similar to
             : that of the Eudora email client supports viewing images inline, saving
             : message parts, viewing headers, adding attachments, moving messages,
             : and printing messages.

Masz jeszcze inne programy do poczty np. trojita, sylpheed, kmail

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trojita - nie znam, sylpheed - odbiega jakością, kmail nie zwykłem używać gdyż korzystam z gnome. Wcześniej używałem claws-mail. Pewnie wpisałem w zapytaniu 'balta' zamiast 'balsa' i dlatego uzyskałem brak wyników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.02.2022 o 00:33, prymula napisał:

Dobrze że napisałeś o Geary, gdyż szukam jakiegoś prostego klienta z obsługą IMAP. W SUSE mam Balse, która zachowuje się trochę dziwnie - dodaje masę pustych linii przy udzielaniu odpowiedzi. Jednak w Fedorze jej brak. Więc mam okazje wypróbować Geary, dzięki. Thunder* nie chcę, nigdy za nim nie przepadałem.

Polecam Evolution.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Evo ?  Przesadza z tą ochroną prywatności, nie potrzepuję aplikacji do pracy w korporacji tylko w domu. Geary ma dla mnie tą wadę, że nie chce współpracować z pocztą wp (tak wiem obsługę IMAP należy wcześniej odblokować w serwisie). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.02.2022 o 15:29, prymula napisał:

Evo ?  Przesadza z tą ochroną prywatności, nie potrzepuję aplikacji do pracy w korporacji tylko w domu. Geary ma dla mnie tą wadę, że nie chce współpracować z pocztą wp (tak wiem obsługę IMAP należy wcześniej odblokować w serwisie). 

z interią jest identycznie. Geary ma sporo wad, które mnie irytowały;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alpine - o tak to jest program którego koniecznie trzeba się nauczyć obsługiwać. Rzeczywiście jest mocno konfigurowalny (dobrze  że dołączyłeś link do konfiguracji IMAP), ale i niewygodny jak na dzisiejsze czasy w obsłudze - trzeba się  zastanawiać. Bardziej jako ciekawostka. Ale poczta WP jak najbardziej działa !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 19.02.2022 o 17:57, fraktal15 napisał:

Jednak polecenie dnf list --installed kmail  oraz dnf list --installed kmail nie wyszukują tego oprogramowania więc rozumiem, że nie jest to pakiet.

 

dnf search i dnf info wynajdują Ci rzeczy w repozytoriach, a nie w systemie, dlatego nie widzisz ich przy dnf list.
jeśli szukasz paczek które masz w systemie, zerknij na polecenie whereis, np.

whereis geary

swoją drogą to wyszedł bardzo ciekawy wątek o klientach poczty,

używam Geary od wielu lat, dlatego że jest mega szybki i super się pracuje na nim skrótami klawiszowymi,
np. BACKSPACE usuwa mail,  a - przenosi do archiwum, m - przenosi do katalogu (move), wystarczy wpisać kilka liter aby wiedział gdzie to przenieść,
całość da się obsługiwać jedynie klawiaturą, dzięki czemu w krótkim czasie można zrobić bardzo duży odsiew w skrzynce odbiorczej,
poza tym ładnie sprawdza się przy obsłudze wielu kont jednocześnie.

pozdrawiam,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...