Jump to content

Bardzo podejrzane działanie Firefoxa


Toni
 Share

Recommended Posts

Na Firefox pod kontrolą Fedora przy wpisywaniu hasła Fedora (chciałem wyszukać w googlach) pojawiła się podpowiedź w dziwnej formie. Jak na zdjęciu:
po kliknięciu "przejdź do" zostałem przekierowany na stronę której nie dało się wyświetlić "nie udało się nawiązać połączenia". Od tej pory przy każdym wpisaniu "fedora" bez żadnych dodatków, samym wpisaniu fedora i usunięciu chociażby przy użyciu backspace czegokolwiek innego Firefox wchodzi na tę stronę (której nie jest w stanie wyświetlić) Domyślnie zaznacza ją. Ta strona ma nazwę: http://fedora/. Aby wyświetlił wyniki wyszukiwania hasła fedora w googlach trzeba zjechać w dół o jedną pozycję. Działając jednak szybko można się pomylić i dać enter a wtedy domyślnie wchodzi ta dziwna strona. Pierwszy raz się z tym spotykam.

Tak wygląda to dziwne pytanie:
 

Zrzut ekranu z 2022-05-02 13-20-39.png

Od tej pory po wpisaniu fedora domyślnie chce łączyć z stroną http://fedora/ która nie istnieje i która ma w adresie http bez "s"

 

 

Zrzut ekranu z 2022-05-02 13-35-55.png

Link to comment
Share on other sites

Dobra, wyjaśniło się. Nazwa sieciowa Twojego komputera to "fedora". Z punktu widzenia Firefoksa Twój komputer jest tak samo dobrym serwerem, do którego mógłby nawiązać połączenie, jak onet.pl , albo fedoraproject.org . Gdybyś zainstalował na swoim komputerze Apache, Nginxa, albo wystawił cokolwiek gadającego po http na porcie 80, Firefox otworzyłby stronę internetową.

Możesz to bardzo łatwo sprawdzić:

sudo python3 -m http.server 80

I wejdź potem na stronę http://fedora/ . Przeglądarka pokaże Ci zawartość katalogu domowego. Ów serwer www możesz potem wyłączyć wciskając ctrl+c w terminalu.

Link to comment
Share on other sites

Mam tylko jeszcze jedno pytanie. Czemu do tej pory Firefox tak się nie zachowywał? Czy jakaś aktualizacja mogła zmienić mi nazwę komputera na fedora i to spowodowało tą niestandardową reakcję przeglądarki?

Link to comment
Share on other sites

Jedyne, co mi przychodzi do głowy, to aktualizacja Firefoksa. Najwyraźniej autorzy przeglądarki doszli do wniosku, że ludzie szukają lokalnych urządzeń (drukarko-skanery, lub routery przestawiają się czasem po swojej nazwie sieciowej), ponieważ konfiguruje się je właśnie przez przeglądarkę.

Link to comment
Share on other sites

Dodatkowe pytanie: A czy da się wyłączyć pojawianie się tego pytania o przejście do strony? Gdy klikam X (zamknij) za każdym razem podczas ponownego wyszukiwania "fedora" pytanie jest ponawiane póki nie kliknie się "przejdź"  Czy najsprytniej byłoby zmienienie nazwy sieciowej komputera?

Na innych kontach klikam zawsze X bo na swoim już raz kliknąłem przejdź i wiem, że już nie ma możliwości cofnięcia decyzji.

 

Zrzut ekranu z 2022-05-02 13-20-39.png

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Toni napisał:

A czy da się wyłączyć pojawianie się tego pytania o przejście do strony?

Da się. Wejdź w about:config, znajdź browser.urlbar.dnsResolveSingleWordsAfterSearch i zmień na 0.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...