Jump to content

Git wytłumaczony w miarę prostym językiem


Recommended Posts

Wstęp
Wyobraźmy sobie grę komputerową. Masz w niej możliwość zapisania stanu gry. Oczywista sprawa. A teraz wyobraź sobie, że każdy save jest archiwizowany i możesz do niego wrócić w dowolnej chwili. Możesz po powrocie napisać w grze nową linię czasową, tocząc wydarzenia w innym kierunku niż wcześniej.
Git to w uproszczeniu taki system do zarządzania tymi "save'ami", tylko możesz zapisać stan dowolnych plików i je odtwarzać, pisać nowe historie, łączyć je, etc.
W tym celu określeniem projekt nazwijmy katalog przechowujący wszystkie takie "save'y".

Trochę więcej
Repozytorium zdalne (remote repo) to centralna "baza". Kiedy chcę popracować nad projektem, klonuję repozytorium. Teraz mam kopię na moim lokalnym komputerze. Wprowadzam jakieś zmiany, przechodzę w grze jakiś etap. Teraz je zatwierdzam. Zatwierdzanie zapisuje zmiany, które wprowadziłeś, tak jak punkt kontrolny, ale tylko na lokalnym komputerze. Kiedy już wprowadzisz wszystkie zmiany i je zatwierdzisz, możesz je przesłać do głównego repo zdalnego. Ten proces powoduje włączenie napisanej przez ciebie w grze historii do centralnej bazy.
Skomplikowane? Trochę tak, bo poruszyłem tutaj temat zdalnego repozytorium. Możesz je pominąć i po prostu zatwierdzać zmiany i skakać po danej linii czasowej tylko w lokalnym repozytorium.

Źródło: https://camaro96.neocities.org/git.htm

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...