Jump to content

Git wytłumaczony w miarę prostym językiem


Recommended Posts

Wstęp
Wyobraźmy sobie grę komputerową. Masz w niej możliwość zapisania stanu gry. Oczywista sprawa. A teraz wyobraź sobie, że każdy save jest archiwizowany i możesz do niego wrócić w dowolnej chwili. Możesz po powrocie napisać w grze nową linię czasową, tocząc wydarzenia w innym kierunku niż wcześniej.
Git to w uproszczeniu taki system do zarządzania tymi "save'ami", tylko możesz zapisać stan dowolnych plików i je odtwarzać, pisać nowe historie, łączyć je, etc.
W tym celu określeniem projekt nazwijmy katalog przechowujący wszystkie takie "save'y".

Trochę więcej
Repozytorium zdalne (remote repo) to centralna "baza". Kiedy chcę popracować nad projektem, klonuję repozytorium. Teraz mam kopię na moim lokalnym komputerze. Wprowadzam jakieś zmiany, przechodzę w grze jakiś etap. Teraz je zatwierdzam. Zatwierdzanie zapisuje zmiany, które wprowadziłeś, tak jak punkt kontrolny, ale tylko na lokalnym komputerze. Kiedy już wprowadzisz wszystkie zmiany i je zatwierdzisz, możesz je przesłać do głównego repo zdalnego. Ten proces powoduje włączenie napisanej przez ciebie w grze historii do centralnej bazy.
Skomplikowane? Trochę tak, bo poruszyłem tutaj temat zdalnego repozytorium. Możesz je pominąć i po prostu zatwierdzać zmiany i skakać po danej linii czasowej tylko w lokalnym repozytorium.

Źródło: https://camaro96.neocities.org/git.htm

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...