Skocz do zawartości

Edycja menu rozruchowego


Mocny

Rekomendowane odpowiedzi

Mam na liście startowej:


Fedora 37 - jądro 6.1

Fedora 37 - jądro 6.0

Fedora 37 - jądro 6.0 z niższą datą "produkcji"

i kilka innych

Pytania:
1. Jak wyedytować te listę ręćznie, który to plik i gdzie jest?
2. Jak po edycji zaktualizować Gruba?

W Archu było to: sudo update-grub

i po wszystkim.
Na liście rozruchowej chcę zostawić tylko podkreśloną wersję, resztę usunąć.

Nie wiem też, dlaczego Grub Customizer nie widzi wpisów Fedory i innych linuksów! Widzi tylko partycje z Windows!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszło, a jak usunąć dwa wpisy?
 

kernel="/boot/vmlinuz-6.1.6-200.fc37.x86_64"
kernel="/boot/vmlinuz-6.0.18-300.fc37.x86_64"
kernel="/boot/vmlinuz-6.0.7-301.fc37.x86_64"
kernel="/boot/vmlinuz-0-rescue-e13c3922bac8449bb94c6966d0ebec01"

Ustawiłem na default ten z jądrem 6.0.18-300 i chcę usunąć wszystkie pozostałe wpisy. Ostatni wpis stworzył przed chwilą Timeshift, ale coś jest nie tak bo nic mi się nie przywraca no chyba że wpis czwarty jest systemem PRZYWRÓCONYM z migawki. Może tak być?
Po uruchomieniu czwartego wpisu system zachowuje się tak jak ten z jądrem 6.0.18-300, czyli jest to wersja którą zrobił Timeshift.

Można to przemianować na liście aby nie straszyło w Boot Menu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ale:

[main]
gpgcheck=True
installonly_limit=3
clean_requirements_on_remove=True
best=False
skip_if_unavailable=True

gdy ustawię limit na 1 lub 0 to w przypadku 0 wybiera mi najnowszy kernel 6.1 a na nim pokrzaczył się system. Drugi od góry to 6.0 i na nim mi zależy, aby uruchamiał się.
Nie chce mi się stawiać Fedory od zera ale chyba będę musiał. Virtualbox narobił masę problemów, nie było go w repo więc zainstalowałem ręcznie, potem zaczęła się przygoda z brakiem jąder pod różne systemy i narobiło się jak zawsze. Twórcy VirtualBox dziwni ludzie, czemu VB nie ma wszystkich kerneli wymaganych przez klasyczne systemy już w standardzie to ja nie wiem. Rozumiem, że paczka urosłaby o kilka set MB no ale nie byłoby przygód. Pchają na upartego wszystko powżej 6.0 wiedząc, że starsze (emulowane) systemy choćby Windows na tym nie pójdą. To samo ze starszymi dystrybucjami Linuchów, opartych choćby na Debianie. Nie kapuję takiej polityki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to było proste. Pozostało mi z Arch'a nie myśleć tylko wysługiwać się forum :D
Wystraczyło z /boot/ oraz /boot/entries usunąć ręcznie wszystkie wpisy dotyczące różnych kerneli. Wywaliłem zatem w kosz wszystko co miało w nazwie inny kernel aniżeli 6.0-18-300 i ... uruchomiłem kompa. Na liście wtedy została mi tylko Fedora z tym kernelem, który działa i reszta na innych partycjach.
Nawet GRUB-UPDATE nie trzeba było robić :D



 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, SeeM napisał:

One będą tak długo, jak będą zainstalowane starsze kernele. Ustaw w pliki /etc/dnf/dnf.conf

installonly_limit=1

i będą one na bieżąco usuwane podczas aktualizacji systemu.

Aktualnie installonly_limit=1 (czyli liczba jednocześnie zainstalowanych kerneli) nie jest dozwoloną wartością i musi być równe 0 (nigdy nie będą usuwane) lub większa niż  1

44 minuty temu, Mocny napisał:

Ale to było proste. Pozostało mi z Arch'a nie myśleć tylko wysługiwać się forum :D
Wystraczyło z /boot/ oraz /boot/entries usunąć ręcznie wszystkie wpisy dotyczące różnych kerneli.

Usuwając te pliki nie rozwiązałeś problemu, tylko go zamaskowałeś. Pliki te należały do konkretnych pakietów i powinny być usunięte te pakiety a nie ich pliki.

Twoje zmiany przetrwają do najbliżej aktualizacji kernela (a zbliża się 6.1.7) i po aktualizacji niektóre wpisy powrócą i pojawią się nowe.

1 godzinę temu, Mocny napisał:

Virtualbox narobił masę problemów, nie było go w repo więc zainstalowałem ręcznie

Ale jest w repo RPMFusion https://rpmfusion.org/Howto/VirtualBox

Zamiast VirtualBoxa polecam korzystać z libvirt (nawet nie wiem,  czy nie jest zainstalowany domyślnie) + virt-manager

Jeżeli chcesz, aby konkretny kernel nie był usuwany przy aktualizacji, to polecam zapoznać się z artykułem https://fedoramagazine.org/boot-earlier-kernel/

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...