Skocz do zawartości

DNF BŁĄD TESTU TRANSAKCJI


zibi743

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Aktualizacja Fedory 36 z linii poleceń zakończyła się niepowodzeniem.

Dnf update podczas testu transakcji wylistował mi pliki będące w konflikcie:

Błąd: Błąd testu transakcji:
 plik /usr/lib/.build-id/a8/5d273e920106a68e86541b187062d7dbef328a jest w konflikcie między instalowanymi java-17-openjdk-headless-1:17.0.7.0.7-1.fc36.x86_6
4 i java-latest-openjdk-headless-1:20.0.1.0.9-3.rolling.fc36.x86_64

 

Dodanie opcji --best --allowerasing nie zapobiegło błędowi. W chwili obecnej nie mam pomysłu na rozwiązanie tego problemu. Może usunąć te konfliktowe pliki? Nie wiem dlaczego tak się dzieje, przez dłuższy czas nic w systemie nie instalowałem ani nie konfigurowałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można obejść problem odinstalowując Javę i instalując ją po aktualizacji. Najwyraźniej paczkujący nie przewidział aktualizacji z akurat u Ciebie zainstalowanej wersji Javy do tej najnowszej.

To będzie coś takiego:

# dnf remove java-17-openjdk-headless
# dnf update
# dnf install java-17-openjdk-headless

 

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę narobiło mi się bałaganu... Przez usunięcie java-17-openjdk-headles dnf odinstalował mi całego LibreOffice'a. Nie mogę go ponownie zainstalować. Również wyskakuje ten błąd testu transakcji. Spróbuję wymusić instalację LO...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, zibi743 napisał:

Trochę narobiło mi się bałaganu... Przez usunięcie java-17-openjdk-headles dnf odinstalował mi całego LibreOffice'a. Nie mogę go ponownie zainstalować. Również wyskakuje ten błąd testu transakcji. Spróbuję wymusić instalację LO...

Ło panie, to ktoś tam mocno narozrabiał. Pewnie Fedory 36 już nikt nie testuje.

Podaj wynik polecenia

# dnf install libreoffice

i zgłosimy błąd. Zaraz naprawią, bo co jak co, ale Libre Office ma pewnie żywych opiekunów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Libre Office zainstalowałem podając parametr -x z nazwą problematycznego pliku. Pakiet biurowy zainstalował się ale przy aktualizacji Fedory w ramach F36 też "wyskakują" błędne zależności:

#sudo dnf update
negativo17 - Spotify                             69 kB/s |  53 kB     00:00    
Errors during downloading metadata for repository 'fedora-spotify':
  - Status code: 404 for https://negativo17.org/repos/spotify/fedora-36/x86_64/repodata/repomd.xml (IP: 217.79.184.49)
Error: Pobranie metadanych repozytorium „fedora-spotify” się nie powiodło: Cannot download repomd.xml: Cannot download repodata/repomd.xml: All mirrors were tried
Ignorowanie repozytoriów: fedora-spotify
Ostatnio sprawdzono ważność metadanych: 0:29:29 temu w dniu czw, 25 maj 2023, 12:02:53.
Rozwiązano zależności.

 Problem 1: pakiet mate-desktop-configs-1.26.1-1.fc36.noarch jest sprzeczny z systemd-oomd-defaults dostarczanym przez systemd-oomd-defaults-250.10-2.fc36.noarch
  - nie można zainstalować najlepszego kandydata aktualizacji dla pakietu systemd-oomd-defaults-250.10-2.fc36.noarch
  - nie można zainstalować najlepszego kandydata aktualizacji dla pakietu mate-desktop-configs-1.26.0-3.fc36.noarch
 Problem 2: pakiet libquvi-0.9.4-16.fc32.x86_64 wymaga liblua-5.3.so()(64bit), ale nie można zainstalować żadnego pakietu go dostarczającego
  - nie można zainstalować lua-libs-5.4.4-9.fc36.x86_64 i lua-libs-5.4.4-1.fc36.x86_64 jednocześnie
  - nie można zainstalować najlepszego kandydata aktualizacji dla pakietu lua-libs-5.4.4-1.fc36.x86_64
  - problem z zainstalowanym pakietem libquvi-0.9.4-16.fc32.x86_64
 Problem 3: problem z zainstalowanym pakietem systemd-oomd-defaults-250.10-2.fc36.noarch
  - pakiet mate-desktop-configs-1.26.1-1.fc36.noarch jest sprzeczny z systemd-oomd-defaults dostarczanym przez systemd-oomd-defaults-250.10-2.fc36.noarch
  - pakiet mate-desktop-1.26.1-1.fc36.x86_64 wymaga mate-desktop-configs = 1.26.1-1.fc36, ale nie można zainstalować żadnego pakietu go dostarczającego
  - nie można zainstalować najlepszego kandydata aktualizacji dla pakietu mate-desktop-1.26.0-3.fc36.x86_64
================================================================================
 Pakiet                      Arch.     Wersja                  Repoz.     Rozm.
================================================================================
Aktualizowanie:
 java-17-openjdk-headless    x86_64    1:17.0.7.0.7-1.fc36     updates     42 M
Pomijanie sprzecznych pakietów:
(dodanie „--best --allowerasing” do wiersza poleceń wymusi ich aktualizację):
 lua-libs                    x86_64    5.4.4-9.fc36            updates    132 k
 mate-desktop-configs        noarch    1.26.1-1.fc36           updates     10 k
Pomijanie pakietów z uszkodzonymi zależnościami:
 mate-desktop                x86_64    1.26.1-1.fc36           updates     82 k

Podsumowanie transakcji
================================================================================
Aktualizacja  1 pakiet
Pominięcie    3 pakiety

Całkowity rozmiar: 42 M
W porządku? [t/N]: t
Pobieranie pakietów:
[SKIPPED] java-17-openjdk-headless-17.0.7.0.7-1.fc36.x86_64.rpm: Already downloaded
Wykonywanie sprawdzania transakcji
Pomyślnie ukończono sprawdzanie transakcji.
Wykonywanie testu transakcji
Pobrane pakiety zostały zapisane w pamięci podręcznej do czasu następnej pomyślnej transakcji.
Można usunąć pakiety z pamięci podręcznej wykonując polecenie „dnf clean packages”.
Błąd: Błąd testu transakcji:
  plik /usr/lib/.build-id/a8/5d273e920106a68e86541b187062d7dbef328a z instalacji java-17-openjdk-headless-1:17.0.7.0.7-1.fc36.x86_64 jest w konflikcie z plikiem z pakietu java-latest-openjdk-headless-1:20.0.1.0.9-3.rolling.fc36.x86_64

 

Będę chyba musiał przejść do F37 lub nowszej...

Może lepiej zainstalować LO z rpm-a zamiast z repozytorium?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież LO nie powinno wymagać do działania Javy. Przynajmniej dopóki nie zamierzasz korzystać w wtyczek. Przynajmniej w Manjaro tak jest, Java jest w opcjonalnych zależnościach LO.

Poza tym repo Spotify już nie istnieje, trzeba by się go pozbyć. Co do reszty to nie wiem, ale albo paczkujacy coś ostro popsuli albo pomieszałeś różne repozytoria albo masz jakieś zaszłości jeszcze z Fedory 32. Na to ostatnie wskazywałby ten fragment:

Problem 2: pakiet libquvi-0.9.4-16.fc32.x86_64 wymaga liblua-5.3.so()(64bit), ale nie można zainstalować żadnego pakietu go dostarczającego

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tomcio napisał:

Przecież LO nie powinno wymagać do działania Javy.

Zależności pakietów Fedory bywają trochę czarodziejne.

sudo dnf remove java-openjdk-headless
Rozwiązano zależności.
========================================================================================================================================
 Pakiet                                  Architektura    Wersja                                         Repozytorium              Rozm.
========================================================================================================================================
Usuwanie:
 java-17-openjdk-headless                x86_64          1:17.0.7.0.7-5.fc38                            @updates                  205 M
Usuwanie zależnych pakietów:
 byte-buddy                              noarch          1.12.10-3.fc38                                 @fedora                   3.5 M
 byte-buddy-agent                        noarch          1.12.10-3.fc38                                 @fedora                    79 k
 kdenlive                                x86_64          23.04.1-1.fc38                                 @updates                   67 M
 libreoffice-calc                        x86_64          1:7.5.3.2-2.fc38                               @updates                   26 M
 libreoffice-emailmerge                  x86_64          1:7.5.3.2-2.fc38                               @updates                   25 k
 libreoffice-graphicfilter               x86_64          1:7.5.3.2-2.fc38                               @updates                  1.0 M
 libreoffice-impress                     x86_64          1:7.5.3.2-2.fc38                               @updates                  1.7 M
 libreoffice-writer                      x86_64          1:7.5.3.2-2.fc38                               @updates                   12 M
 unoconv                                 noarch          0.9.0-11.fc38                                  @fedora                   250 k

Coś mi się też wydaje, że Fedory 36 nikt już specjalnie poprawiać nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie.... Próba aktualizacji Fedory 36 do F 37 u mnie była niemożliwa. Pojawiało się sporo komunikatów o błędach. Byłem przekonany, że bez instalacji "na czysto" nic nie można było zrobić. Teraz nie mam już możliwości wylistowania. Spróbowałem aktualizacji do F 38. Proces zakończył się pomyślnie ale chyba nie do końca. Przy bootowaniu F 38 zobaczyłem komunikat małymi literami "nvidia kernel module missing". Mimo to system wystartował, mogę korzystać normalnie ale czeka mnie naprawa sterów nvidii.... Kiedy uruchamiam niektóre programy to nie wyświetlają się prawidłowo. Przejrzałem internet to takich i podobnych wątków było sporo....

Nie pamiętam już jak to sprawdzić, pewnie Fedora przełączyła się na nouveau.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje podejrzenia okazały się słuszne:

#lsmod | grep nouveau

nouveau              3399680  62
mxm_wmi                16384  1 nouveau
video                  77824  1 nouveau
drm_ttm_helper         16384  1 nouveau
ttm                   102400  2 drm_ttm_helper,nouveau
drm_display_helper    200704  1 nouveau
wmi                    45056  4 video,wmi_bmof,mxm_wmi,nouveau

 

Uważam, że nie ma problemu. Odinstaluję nouveau, dezaktywuję i zainstaluję aktualne sterowniki nvidii z repozytorium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...