Skocz do zawartości

Błąd uniemożliwijący działanie drukarki HP


Toni

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Od wczoraj, zauważyłem, aczkolwiek problem mógł już być wcześniej, ale ja tego nie zauważyłem bo ostatnio nic nie drukowałem, że drukowanie na Fedorze nie działa. Otóż przy nazwie drukarki gdy chce się coś drukować był jakiś napis, którego już nie pamiętam, ale już świadczył o jakimś problemie. Nic, kazałem drukować i nic. Wtedy pomyślałem, że to moja wina bo nie zainstalowałem HPLIP jak należy ostatnio - zrobiłem to przez pośrednią komendę hp-check -t a nie bezpośrednią jak należy czyli sudo dnf install hplip hplip-gui. Dlatego usunąłem HPLIP i zainstalowałem ponownie komendą bezpośrednią - nic to nie dało. Co bym nie robił sprawa rozbija się o instalację wtyczki - po prostu przy próbie instalacji system informuje o błędzie. Nie pojawia się nawet okienko z prośbą o hasło. Aby to obejść pomyślałem, że zainstaluję wtyczkę przez terminal najpierw nadając sobie uprawnienia wpisując hasło ale przez terminal system też wyświetla błąd. Zrobiłem zrzut ekranu z nazwą błędu. Oto on:

Zrzut ekranu z 2023-08-17 17-53-59.png

Kilkukrotnie usuwałem i dodawałem drukarkę - nic to nie zmienia - drukowanie wymaga wtyczki, która nie chce się zainstalować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim, co też widać po ostrzeżeniu na twoim screenie, hp-plugin powinno być uruchamiane z poziomu zwykłego użytkownika. No i nie ma potrzeby w ogóle bawić się hp-plugin – to tool bardziej dla tych, co chcą sobie scustomizować intalację. Normalnie cała procedura powinna wyglądać mniej więcej tak jak na filmiku https://www.youtube.com/watch?v=bEElxsSOLZw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomcio napisał:

Przede wszystkim, co też widać po ostrzeżeniu na twoim screenie, hp-plugin powinno być uruchamiane z poziomu zwykłego użytkownika. No i nie ma potrzeby w ogóle bawić się hp-plugin – to tool bardziej dla tych, co chcą sobie scustomizować intalację. Normalnie cała procedura powinna wyglądać mniej więcej tak jak na filmiku https://www.youtube.com/watch?v=bEElxsSOLZw

Przecież na filmiku gość wyraźnie mówi, że plugin trzeba zainstalować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomcio napisał:

No właśnie, tylko on robi to przez GUI od HP. Jak chcesz w konsoli to też jest odpowiednik i nazywa się hp-setup.

Przez GUI z początku próbowałem, jak napisałem wyżej, ale nic to nie dało - mieli, mieli i wyskakuje błąd. Już raz miałem taką sytuacje, że plugin nie chciał się zainstalować (bo nie wiem czy wiesz ale plugin trzeba co jakiś czas ponownie instalować - do tej pory w celu skanowania gdyż drukowanie  działało kiedyś i bez tej wtyczki,  kreator uruchamia się automatycznie gdy włączysz HPLIP GUI bądź jak dasz zadanie drukowania) Aż w końcu pojawiła się poprawka i wszystko załapało. Także podejrzewam, że i tym razem coś się skopało i wymaga poprawki - pierwszy raz zdarza mi się problem z drukowaniem jednak. Tak sobie napisałem tu na forum z intencją, że może ktoś to zgłosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Toni napisał:

Przez GUI z początku próbowałem, jak napisałem wyżej, ale nic to nie dało - mieli, mieli i wyskakuje błąd. Już raz miałem taką sytuacje, że plugin nie chciał się zainstalować (bo nie wiem czy wiesz ale plugin trzeba co jakiś czas ponownie instalować - do tej pory w celu skanowania gdyż drukowanie  działało kiedyś i bez tej wtyczki,  kreator uruchamia się automatycznie gdy włączysz HPLIP GUI bądź jak dasz zadanie drukowania) Aż w końcu pojawiła się poprawka i wszystko załapało. Także podejrzewam, że i tym razem coś się skopało i wymaga poprawki - pierwszy raz zdarza mi się problem z drukowaniem jednak. Tak sobie napisałem tu na forum z intencją, że może ktoś to zgłosi.

Zgłaszać możemy, ale zawsze do zgłoszenia potrzebne są szczegóły, który nie mamy. Mam drukarkę Samsunga.

Jest bardzo możliwe, że serwery z plikami sterowników ma openprinting są czasem mocno obciążone, ponieważ na różnych formach twój problem z MD5 się powtarza, a po kilku dniach się naprawia. Może pobierz sobie te pliki ręcznie - z https://www.openprinting.org/download/printdriver/auxfiles/HP/plugins/ - a potem uruchom

hp-plugin --plugin=~/Pobrane/hp-cośtam.plugin

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.08.2023 o 13:35, SeeM napisał:

Zgłaszać możemy, ale zawsze do zgłoszenia potrzebne są szczegóły, który nie mamy. Mam drukarkę Samsunga.

Jest bardzo możliwe, że serwery z plikami sterowników ma openprinting są czasem mocno obciążone, ponieważ na różnych formach twój problem z MD5 się powtarza, a po kilku dniach się naprawia. Może pobierz sobie te pliki ręcznie - z https://www.openprinting.org/download/printdriver/auxfiles/HP/plugins/ - a potem uruchom

hp-plugin --plugin=~/Pobrane/hp-cośtam.plugin

 

Co to jest MD5? I co się powtarza? Co masz na myśli? Przepraszam jeśli zadaje głupie pytanie. Napisałem, że tylko raz miałem taką sytuacje z pluginem co nie chciał się zainstalować - wtedy nie mogłem skanować, ale drukowanie zawsze działało !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Przepraszam, normalnie wolę pytać na wszelki wypadek, ale tym razem po prostu zapisałem plik opcją zapisz stronę jako, zainstalowałem plugin i wszystko działa.

Dziwne jest jednak to, że nie mogłem przez cały ten czas zainstalować tej wtyczki z serwera HP. 

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Niestety drukarka już nie drukuje ładnie pod Linuxem.  Drukowanie działa po zainstalowaniu wtyczki , ale druk jest słaby a litery (szczególnie widać to na pogrubionych literach) mają białe punkty. Efekt jest dość artystyczny - choć niepożądany. Na Windowsie drukarka wszytko pięknie drukuje jak zawsze, ale no na Linuxie coś nie styka. Zamieszczam zdjęcie druku gdzie widać te białe plamki na literach. No cóż byłoby mi za dobrze gdybym sam rozwiązał problem więc niestety potrzebuję Waszej pomocy.

20230920_202755.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...