Jump to content

Fedora na drugim dysku obok Windows na pierwszym


Guest
 Share

Recommended Posts

Staram się zainstalować Fedorę na drugim dysku obok Windows na pierwszym. Jak to zrobić? Grub ma być na dysku Windows? Jak to zrobić najprościej? Bo Fedorę zawsze instaluję z automatu ponieważ robi to dobrze. Manualne partycjonowanie na Fedorze to kosmos.

Link to comment
Share on other sites

Dla partycjonowania Linuksa nigdy nie zostało zdefiniowane "dobrze", chociaż przeróżni entuzjaści nie dyskutują już o tym całymi dniami. (-:

Instalator Fedory potrafi znaleźć wolne, niespartycjonowane miejce i je wykorzystać. I dokładnie tak się nawet ta opcja w instalatorze nazywa.

Uruchom na Windowsie menedżer dyaków i usuń tablicę partycji  drugiego dysku.

Link to comment
Share on other sites

Ja, jeżeli mogę to zawsze instaluję różne OSy na różnych dyskach. Być może dlatego, że słabo znam się na majstrowaniu w partycjach. Drugie pytanie to pytanie filozoficzne i dotyczy wyboru między niezależnością, a wygodą. Instalując GRUBa na pierwszym dysku, przy starcie wybierasz w GRUB-ie, który system chcesz uruchomić (wygoda). Z GRUB-em na drugim, trzecim itd. dysku musisz wybierać w opcjach BIOSu, z którego dysku ma startować komputer. U Della jest to chyba F12, w ASUS-ie F8, ale wtedy systemy są niezależne od siebie i awaria jednego  dysku nie unieruchamia drugiego, trzeciego itd. (niezależność). Wybór należy do Ciebie :-)
Można też zainstalować GRUBA na wszystkich dyskach, ale to już ręczna robota, instalator tego nie zrobi.

I praktyka:
Na pierwszym dysku instalujemy OS dypu DD (dalej-dalej) np. windows, odpinamy dysk, zostają pozostałe dwa dyski. Na drugim dysku instalujemy kolejny OS typu DD np. Fedora, odpinamy drugi dysk, pozostaje dysk trzeci. Na nim instalujemy kolejny OS typu DD.
Podpinamy wszystkie dyski. Przy starcie komputera uruchamiamy BIOS-owe boot menu i wybieramy z którego dysku ma startować komputer.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...