Jump to content

memtest w GRUBie


Toni
 Share

Recommended Posts

Cześć

Mam problem z kompem i muszę zdiagnozować sprawę - na początek chciałbym przetestować pamięć RAM oraz dysk twardy. Rzadko to robię i nigdy nie pamiętam jak się to do końca robi. Wiem, że program memtest to najpopularniejszy program do diagnozy pamięci RAM. W przeszłości instalowałem go na pendrive, ale zauważyłem, że przy wyborze systemu w GRUBie jest pozycja (linijka) memtest i mam pytanie czy to jest ten sam program i też pytanie jak się go używa bo nie pamiętam. Wystarczy wybrać memtest i program automatycznie zacznie testować RAM? Czy jest jakiś wybór rodzaju testów i na jak długo zostawić to testowanie by program na pewno znalazł problem jeśli jest?

Link to comment
Share on other sites

  • Toni changed the title to memtest w GRUBie
Godzinę temu, Toni napisał:

w GRUBie jest pozycja (linijka) memtest i mam pytanie czy to jest ten sam program

Tak, to jest to samo. Obecnie chyba większość dystrybucji ma go preinstalowanego wraz z odpowiednim wpisem w GRUB.

 

Godzinę temu, Toni napisał:

też pytanie jak się go używa bo nie pamiętam.

Po prostu wybierasz w GRUB opcję i czekasz. Z tego co pamiętam test zacznie się automatycznie (ewentualnie trzeba będzie potwierdzić start enterem, nie pamiętam, dawno nie używałem)

Godzinę temu, Toni napisał:

Czy jest jakiś wybór rodzaju testów i na jak długo zostawić to testowanie by program na pewno znalazł problem jeśli jest?

Wyborów nie ma, program automatycznie przetestuje RAM wg określonych algorytmów. Najlepiej zostawić na pełne 3 przebiegi, aby mieć pewność, że RAM jest ok.

Link to comment
Share on other sites

Memtest pokazuje błędy na czerwono w dolnej połowie ekranu. Ja zawsze zostawiam go na godzinę.

Memtest powrócił do Gruba dopiero noedawno, ponieważ nie działał ma uefi z włączonym secure boot. Niestety zaawansowane testy pamięci to są tylko na serwerach, gdzie niekiedy były nawet kondensatory na płycie, które zasilały podświetlenie wadliwej pamięci nawet po wyłączeniu maszyny. Jeżeli memtest znajdzie błędy, można powtórzyć testy z pojedynczymi kostkami pamięci i tak znaleźć uszkodzone.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...