Skocz do zawartości

memtest w GRUBie


Toni

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Mam problem z kompem i muszę zdiagnozować sprawę - na początek chciałbym przetestować pamięć RAM oraz dysk twardy. Rzadko to robię i nigdy nie pamiętam jak się to do końca robi. Wiem, że program memtest to najpopularniejszy program do diagnozy pamięci RAM. W przeszłości instalowałem go na pendrive, ale zauważyłem, że przy wyborze systemu w GRUBie jest pozycja (linijka) memtest i mam pytanie czy to jest ten sam program i też pytanie jak się go używa bo nie pamiętam. Wystarczy wybrać memtest i program automatycznie zacznie testować RAM? Czy jest jakiś wybór rodzaju testów i na jak długo zostawić to testowanie by program na pewno znalazł problem jeśli jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Toni changed the title to memtest w GRUBie
Godzinę temu, Toni napisał:

w GRUBie jest pozycja (linijka) memtest i mam pytanie czy to jest ten sam program

Tak, to jest to samo. Obecnie chyba większość dystrybucji ma go preinstalowanego wraz z odpowiednim wpisem w GRUB.

 

Godzinę temu, Toni napisał:

też pytanie jak się go używa bo nie pamiętam.

Po prostu wybierasz w GRUB opcję i czekasz. Z tego co pamiętam test zacznie się automatycznie (ewentualnie trzeba będzie potwierdzić start enterem, nie pamiętam, dawno nie używałem)

Godzinę temu, Toni napisał:

Czy jest jakiś wybór rodzaju testów i na jak długo zostawić to testowanie by program na pewno znalazł problem jeśli jest?

Wyborów nie ma, program automatycznie przetestuje RAM wg określonych algorytmów. Najlepiej zostawić na pełne 3 przebiegi, aby mieć pewność, że RAM jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Memtest pokazuje błędy na czerwono w dolnej połowie ekranu. Ja zawsze zostawiam go na godzinę.

Memtest powrócił do Gruba dopiero noedawno, ponieważ nie działał ma uefi z włączonym secure boot. Niestety zaawansowane testy pamięci to są tylko na serwerach, gdzie niekiedy były nawet kondensatory na płycie, które zasilały podświetlenie wadliwej pamięci nawet po wyłączeniu maszyny. Jeżeli memtest znajdzie błędy, można powtórzyć testy z pojedynczymi kostkami pamięci i tak znaleźć uszkodzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...