Skocz do zawartości

/var/cache/yum/ - Jak To Dziala?


KozaK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Na wstepie napisze, ze czytalem manual do yuma, zagladalem do faq.fedora.pl i na strone projektu yum, ale nie znalazlem rozwiazania problemu (byc moze zle szukalem, ale przynajmniej probowalem zanim zalozylem temat).

 

Problem jest nastepujacy. Probowalem zainstalowac eclipse, wiec wpisalem:

# yum install eclipse

 

Wszystkie paczki sie elegancko sciagnely i znajduja sie teraz w katalogu /var/cache/yum/ ale pojawil sie komunikat nastepujacy:

 

Transaction Check Error:   file /usr/share/man/man1/fastjar.1.gz from install of  libgcj-4.0.2-8.fc4 conflicts with file from package libgcj-4.0.0-8
 file /usr/share/man/man1/gcj-dbtool.1.gz from install of libgcj-4.0.2-8.fc4 co nflicts with file from package libgcj-4.0.0-8
 file /usr/share/man/man1/gij.1.gz from install of libgcj-4.0.2-8.fc4 conflicts  with file from package libgcj-4.0.0-8
 file /usr/share/man/man1/grepjar.1.gz from install of libgcj-4.0.2-8.fc4 confl icts with file from package libgcj-4.0.0-8
 file /usr/share/man/man1/grmic.1.gz from install of libgcj-4.0.2-8.fc4 conflic ts with file from package libgcj-4.0.0-8
 file /usr/share/man/man1/grmiregistry.1.gz from install of libgcj-4.0.2-8.fc4 conflicts with file from package libgcj-4.0.0-8
 file /usr/share/man/man1/jv-convert.1.gz from install of libgcj-4.0.2-8.fc4 co nflicts with file from package libgcj-4.0.0-8

 

i instalacja sie wylozyla. Wpisalem ponownie

# yum install eclipse

 

ale okazalo sie, ze yum zamiast zainstalowac program z tego co juz sciagnal zapytal sie mnie, czy chce po raz kolejny sciagnac 104Mb paczek.

 

Proba zaistalowania eclipse przy pomocy komendy:

# yum localinstall /var/cache/yum/updates-released/packages/eclipse-platform-3.1.1-1jpp_1fc.FC4.12.x86_64.rpm

 

skonczyla sie (ku mojemu gigantycznemu zdziwieniu) pytaniem czy chce sciagnac kolejne 173Mb.

 

Czy ktos moglby mi podpowiedziec co zrobic, zeby pozbyc sie tego bledu i zainstalowac eclipse korzystajac z tego co juz jest sciagniete?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siema.

 

Miałem podobny problem z innymi programami. Pomagało instalowanie razem z wersją 64 bit wersji 32 bit. Jednak nie ze wszystkimi rzeczami to działa, do tej pory nie mogę zrobić update gtksharp.

Nic dziwnego, że chciał ściągać pliki gdy użyłeś opcji localinstall, w tym wypadku przy sprawdzaniu zależności on i braku jakichś plików on je zasysa.

 

Spróbuj użyć rpm do instalacji a nie yuma, może wypluje pakiety jakich mu brakuje i wtedy ruszysz to do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic dziwnego, że chciał ściągać pliki gdy użyłeś opcji localinstall, w tym wypadku przy sprawdzaniu zależności on i braku jakichś plików on je zasysa.

 

Spróbuj użyć rpm do instalacji a nie yuma, może wypluje pakiety jakich mu brakuje i wtedy ruszysz to do przodu.

Hej.

 

Ale nic nie powinno brakowac, bo wszystkie pakiety zostaly sciagniete i sa w katalogu /var/cache/yum/

 

Bledu, ktory jest wypisany w sekcji "KOD" moge sie pozbyc odinstalowujac recznie pakiety, ktore sie w nim pojawily, ale nie wiem jak pozniej ruszyc instalacje od nowa tak, zeby yum juz nic wiecej nie sciagal (bo przeciez wszystko juz jest, to po co jeszcze raz).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ściągał bo coś jest pomieszane ale tylko yum wie co...

czy czasem nie masz wymieszanych repozytorium? to może powodować błędy w zależnościach.

 

no i ostatecznie możesz spróbować doinstalować eclipse poprzez dodaj/usuń aplikacje a potem zrobić update

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o to ponowne sciaganie pakietow to sprawdz to. Chodzi mi o to czy on tylko pyta czy ma sciagnac czy faktycznie sciaga je na nowo. Gdy sie zapyta czy ma je sciagnac potwierdz mu i zobacz czy sciaga czy widzi juz te sciagniete. Wydaje mi sie ze on tylko tak pisze ale sciagac juz nie bedzie chcial....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Repozytoria nie sa raczej wymieszane, bo mam podstawowe przepisane z FAQ (fedora, fedora-extras, fedora-update, livna, freshrpms)

Ja używam jeszcze repo 'pyvault' razem z 'livna' (te się nie gryzą), a z 'freshrpms' w tym zestawie jest trochę problemów.

Zamiennie z yum'em zacząłem używać smart'a (repo 'pyvault'), sam wyszukuje wszystkie dostępne repozytoria i całkiem sprawnie radzi sobie z zależnościami i konfliktami repozytoriów (moim zdaniem lepiej niż yum smile.gif

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiennie z yum'em zacząłem używać smart'a (repo 'pyvault'), sam wyszukuje wszystkie dostępne repozytoria i całkiem sprawnie radzi sobie z zależnościami i konfliktami repozytoriów (moim zdaniem lepiej niż yum smile.gif

W repozytoriach Daga Wieersa są jakieś wersje smarta, ale albo pod RHEL4 albo pod FC3, więc trochę starch instalować ph34r.gif

A ze strony projektu, to widzę, że to bardziej pod "Siusiaka" albo "Mandarynkę" niż pod FC.

Możesz napisać kilka słów jak to działa z FC? Skąd wie jakie repo wybrać i z jakich repo korzysta? Z tych yummowych czy z jakichś innych? Czy po prostu tnie po sieci i wyszukuje RPM-y?

 

Pozdr,

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CYTAT WalDo (18.02.2006 - 11:59)

Możesz napisać kilka słów jak to działa z FC? Skąd wie jakie repo wybrać i z jakich repo korzysta? Z tych yummowych czy z jakichś innych? Czy po prostu tnie po sieci i wyszukuje RPM-y?

 

W FC4 działa smart dobrze: mam wersję amule, które konfliktuje z audacity (konkretnie chodziło o jakąś bibliotekę Wx...). Smart wypisał zależności, co trzeba odinstalować i doinstalować, natomiast yum w tej samej sytuacji wywalał błąd zależności i przerywał działanie.

 

Z informacji, jakie znalazłem i z moich własnych obserwacji z dość krótkiego używania smarta, wynika, że wyszukuje sam repozytoria (linki z apt), można oczywiście dodawać je ręcznie (podobno może (_kożystać_ → korzystać) ORT jednocześnie z repo FC, Debiana i Mandrivy, ale tego nie sprawdzałem). Wersja jest jeszcze młoda (0.36 ?), ale działa sprawnie i bardzo ciekawie się zapowiada.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...