Skocz do zawartości

Niedziałający Przycisk Do Wysuwania Tacki Napędu Dvd/cd W F11[solved]


thof

Rekomendowane odpowiedzi

Problem dosyć często pojawia się na forum. W F11 po zamontowaniu cd/dvd na niektórych napędach przestaje reagować przycisk eject. Nie jest to raczej problem z prawami, bo możemy wysunąć nośnik klikając prawym przyciskiem myszki na jego ikonkę i wybierając Wysuń, ale też nie jest to specjalnie wygodne.

 

Rozwiązanie:

Należy dopisać do pliku /etc/sysctl.conf następującą linię:

dev.cdrom.lock=0

Następnie należy ponownie uruchomić komputer (pewnie można też bez takiego windowsowego zagrania :) , ale nie chciało mi się sprawdzać, a samo sysctl -p nie wystarczyło).

Nie jest to najlepsze rozwiązanie, bo odmontowanie jest wymuszane zawsze, nawet gdy napęd pracuje (np. kopiowanie danych), ale jeśli ktoś chce bezpiecznie to zawsze może odmontować jak napisałem wyżej, czyli z systemu.

 

Jak kilka osób potwierdzi działanie to chyba trzeba będzie wrzucić na wiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chce wersje na usb <_< wyszarpnąć pendriva i mieć zapisane dane, które właśnie wrzuciłem.
Można by utworzyć jakiś nautilus-scripts (lub nautilus-actions) z sync. Przykładowa zawartość skryptu to: cp + sync + jakiś dyskretny gdialog informujący, że synchronizacja została zakończona (czyli dane zapisane) i można wyjąć pendriva. Stały punkt montowania dla sdb1 można ustawić w gnome-mount (EDIT: chociaż nie, to jest akurat głupi pomysł, lepiej wyciągnąć punkt montowania z hala). Najtrudniejszą sprawą byłoby ewentualne połączenie tego z mechanizmem drag&drop.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W F11 po zamontowaniu cd/dvd na niektórych napędach przestaje reagować przycisk eject. Nie jest to raczej problem z prawami, bo możemy wysunąć nośnik klikając prawym przyciskiem myszki na jego ikonkę i wybierając Wysuń, ale też nie jest to specjalnie wygodne.

 

Wydaje mi się, że brak możliwości wysunięcia zamontowanego i używanego dysku to oczekiwane zachowanie. Może jakiś specjalista się wypowie, ale ja mam wątpliwości czy takie rzeczy się nadają na oficjalne wiki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jest w tym co napisał moorray.

Nie wiem na czym polegają problemy z wysuwaniem tacki, bo bez problemów wysuwam płyty jeśli nie są akurat używane (mam LG GH22LP20). Przez "używane" rozumiem również otwarcie katalogu z zawartością płyty w nautilusie czy jakimkolwiek innym tego typu programie, czyli sytuację kiedy płyta nie jest w danym momencie odczytywana. Wystarczy pozamykać okna menedżera (przejść do innego katalogu), wyjść z katalogu w terminalu itp i płytka wyskakuje bez problemów.

 

Jeśli problem dotyczy określonych napędów, to należałoby napisać wyraźnie, że taki ruch nie jest niezbędny i dotyczy tylko niektórych napędów (jakich? może umieścić listę?), a przede wszystkim uprzedzić użytkowników o konsekwencjach nieblokowania płyty w napędzie. Raczej nikt nie chciałby wysunąć sobie płyty w trakcie nagrywania.

@thof umieszczając tekst na wiki pamiętaj o ramce z ostrzeżeniem. A wcześniej warto by chyba było napisać artykuł o tym jak i po co są blokowane napędy w linuksie, że wyłączenie mechanizmu blokowania może spowodować utratę danych, uszkodzenie nośnika przy nagrywaniu itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie używany. U mnie jak wciskałem eject na napedzie to wyskakiwał jakiś błąd. Jak zrobiłem wysuń to wysunął bez problemów. Takie rozwiązanie jakie podaje autor posta podziałało - w końcu usunąłem skrót LIN+E = komenda eject

 

 

PS. LIN to klawisz pomiędzy alt a control;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydaje, że to jest zamierzone działanie, choć w tym przypadku zupełnie nie potrzebne. Proponuję wrzucić do poradnika w ramce np. "Tip" dział "sprzęt", że jest taka sztuczka i jakie ma plusy i minusy. Ot i tyle, kto zechce to zastosuje.

 

[EDIT]

jak mniemam zamiast restartu powinno wystarczyć takie coś

echo 0 > /proc/sys/dev/cdrom/lock

 

http://www.cyberciti.biz/faq/linux-cd-dvd-.../#comment-38197

 

zastanawia mnie tylko czemu u nas jest w tym pliku tak:

dev.cdrom.lock a u innych tak sys.dev.cdrom.lock

 

[EDIT]

Jednak potrzeba coś więcej, polecenie

fuser -v /dev/sr0

nic nie zwraca. Na razie pozostaje restart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to nie ma różnicy w jaki sposób wysuwam nośnik. Nie przeszkadzało mi to, że musiałem kliknąć prawym przyciskiem i dać wysuń, czy w terminalu wpisać eject, ale przynajmniej dwa razy pojawiło się takie pytanie na forum bez odpowiedzi to postanowiłem poszukać rozwiązania.

Cała blokada na pewno jest zamierzona tylko na niektórych napędach działa w sposób nieprawidłowy, bo IMO powinno być tak jak w poprzednich wydaniach, że kiedy płyta jest zamontowana, ale napęd nie pracuje to jest możliwość wysunięcia płyty przyciskiem, czyli zwolnienie blokady. U mnie blokada nigdy nie jest zwalniana, czyli mechanizm automatycznego zwalniania blokady nie działa prawidłowo. Prawdopodobnie odpowiedzialny jest za to DeviceKit, który jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju i na pewno zostanie to poprawione w kolejnych wersjach. To nie jest pełne rozwiązanie tylko taki workaround i jeśli korzysta się z niego właściwie to w zupełności wystarcza. Najgorszą konsekwencją (wynikającą z niewiedzy użytkownika) korzystania z niego jest uszkodzenie nośnika dvd/cd przy nagrywaniu (chociaż tego tak naprawdę jeszcze nikt tego nie sprawdził :) ). Najlepiej jest zrobić jak napisał borzole taki "Tip" na wiki. Zresztą jak ktoś będzie szukał to i tak trafi na ten temat i sam zadecyduje co zrobić. Heh taka błaha sprawa, a tyle musiałem napisać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;) no fakt. Bezpieczniej przypisać skrót LIN+E żeby zrobił eject. Krócej jesteś nachylony do kompa (tower) więc mniejsze prawdopodobieństwo że spadniesz z krzesła ( kiedyś po nacisnięciu EJECT tackę prawie urwałem;) bo mi krzesło na kółkach pojechało )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...