Skocz do zawartości

Fedora 14 X86_64 & Proprietary Driver Radeon Hd 6800


maroszka

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że AMD wsparcie zalatuje lekkim "dupowem" a i na forum niezbyt pochlebne opinie, więc postanowiłem napisać. Generalnie to jak w poradniku z repozytorium RPMfusion, ale w linux catalyst 10.12 linia R6xxx ma status unsupported, co się objawia znakiem wodnym podczas całej sesji X (w prawym dolnym rogu ekranu). Do czasu wydania nowszej wersji sterownika, można się posiłkować rozwiązaniem z komentarzy na http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=ODcwMg. Jak na razie nie stwierdziłem problemów (ATi Catalyst Control Center z AA / AF, Compiz, quakelive). Do gier starszej daty (doom3 / quake4) potrzeba dodatkowo xorg-x11-drv-catalyst-libs-xxx.i686.

 

Opcja z pobraniem sterownika bezpośrednio ze strony AMD (trzeba wybrać linię R5xxx w formularzu), też nie sprawiła problemu (jako zwykły install nie Distribution Specific + ręczna edycja xorg.conf + usunięcie watermarka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Teraz zerknąłem i widzę, że tam też via RPMfusion, tylko trochę starsze wszystko (HD3650, catalyst 10.10, fc13) w dodatku z problemami i końcową sugestią na uninstall. Więc aby choć trochę ten nieciekawy wizerunek AMD poprawić raz jeszcze powiem, że R6xxx w parze z proprietary catalyst 10.12 @ fc14 x86_64, normalnie bierze i działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam że instalowałem stery ati według Opis i wszystko działa bez żadnego problemu wiec chyba nie jest tak źle z tymi sterami od ati.

 

Garść informacji

$ uname -a
... 2.6.35.10-74.fc14.x86_64 ...

$ lsmod | grep fglrx
fglrx                2560335  282

$ lspci | grep ATI
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Mobility Radeon HD 3400 Series

$ fgl_glxgears 
Using GLX_SGIX_pbuffer
5634 frames in 5.0 seconds = 1126.800 FPS
5637 frames in 5.0 seconds = 1127.400 FPS
5642 frames in 5.0 seconds = 1128.400 FPS
5636 frames in 5.0 seconds = 1127.200 FPS
...
$ glxgears 
23895 frames in 5.0 seconds = 4778.987 FPS
25762 frames in 5.0 seconds = 5152.375 FPS
25783 frames in 5.0 seconds = 5156.582 FPS
25709 frames in 5.0 seconds = 5141.665 FPS
25723 frames in 5.0 seconds = 5144.521 FPS

 

Tak jak pisałem wyżej wszystkie funkcje laptopa działają.

ati_1.png

 

Ale żeby nie było tak cukierkowo to przy wyłączonych efektach (w kwin) w np. eclipse przy przewijaniu poziomym edytora powstają ,,artefakty''

ati_2.png

Które znikają po zaznaczeniu tekstu lub zaczęciu edycji w danym miejscu.

 

pz

B.KLimas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale żeby nie było tak cukierkowo to przy wyłączonych efektach (w kwin) w np. eclipse przy przewijaniu poziomym edytora powstają ,,artefakty''

Jeśli chodzi o KDE to przy włączonych efektach nawet na nvidii mam mnóstwo artefaktów (szczególnie na dymkach w aplikacjach pisanych w gtk+). Dlatego niekoniecznie musi to być wina sterownika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o KDE to przy włączonych efektach

Rzeczywiście dzieje się tak tylko w aplikacjach napisanych pod gtk ale przy wyłączonych efektach.

 

pz

B.KLimas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dla zainteresowanych, u mnie pojawiły się problemy tylko że przy odtwarzaniu video - "szarpało" niezależnie od formatu i odtwarzacza. Ale że sterownik 11.1 wydali (przy tej okazji doczytałem, że to powszechny problem http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=amd_catalyst_111&num=1) to zainstalowałem. Minusy to dalej watermark (przynajmniej na R6xxx) i dalej aticonfig zwraca "No supported adapters detected" ale na plus, to w amdcccle jest nowa opcja "Tear Free" - u mnie pomogło, bo przynajmniej na chwilę obecną, już nic nie "szarpie" przy odtwarzaniu czegokolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

@maroszka

Bo te od AMD są zrobione ogólnie dla Linuksów, a te z repo specjalnie dla Fedory.

Są obrabiane i testowane tak by działały z naszą dystrybucją. Gdy używasz tych od AMD to czasem może nie wstawać z uśpienia, czasem wygaszacz się nie włączy... różnie

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maroszka

Bo te od AMD są zrobione ogólnie dla Linuksów, a te z repo specjalnie dla Fedory.

Są obrabiane i testowane tak by działały z naszą dystrybucją. Gdy używasz tych od AMD to czasem może nie wstawać z uśpienia, czasem wygaszacz się nie włączy... różnie

No to jest argument (nie tak jak ten wyżej). Czy to Twoje spostrzeżenia czy może to da się wyłapać w changelog'u tych z RPM Fusion?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...