Skocz do zawartości

Suse....


Coppertop

Rekomendowane odpowiedzi

Generalnie to przesiadając się z Gentoo rozważałem dwa systemy: Fedora Core 5 i OpenSuSE. Padło na Fedorę. FC 5 wydaje mi się lepsze więc nie żałuję i nie zamieżam zmieniać, ale interesuje mnie SLED (SUSE Linux Enterprice Desktop) Novella. Osobiście uważam, że ten system ma duuuużą szansę wysadzić Windows z siodła (czego wam i sobie życzę wink.gif ) kiedy już wyjdzie, szczególnie jeśli wyjdzie przed Vistą. Osobiście sądzę, że ma świetne rozwiązania. Np. menu Computer. Trochę zbyt XP'kowe może, ale genialnie pomyślane.... moim zdaniem. wink.gif Chciałbym poznać wasze, więc zapraszam do dyskusji wink.gif

 

Edit: Właśnie sobie ręcznie przejżałem tę część forum i widzę, że temat OpenSuse był poruszany (wyszukiwarka mi go nie wywaliła - nie, nie szukałem w shoutboksie wink.gif ). Dlatego wywalam tą część tematu i zostawiam tylko SLED'a. Co o nim myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 38
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ja też zastanawiałem się którą dystrybucję zainstalować. Wybór był międzu FC, SUSE i Debianem.

Debian odpadł bo niechciał się zainstalować na kompie w pracy. SUSE mnie kusił ale wybrałem FC, ze względu na popularność FC i Red Hata. Według mnie to będzie niezła rywalizacja.

Wydaje mi się że SLED może zabrać sporo klientów MS ale też i troszkę FC jak dobrze zorganizują kampanie reklamową (Novell jest znany i ma kasę). Wygląd XP'owy jest pewnie zamierzony żeby niebyło szoku podczas przesiadki. Większość osób przeglądarkę internetową kojarzy z IE i ikonką programu w postaci literki "e". Jeśli wydadzą go przed Vistą to będzie tylko na plus (Vista będzie miała bardzo poważne wymagania sprzętowe i sporo ograniczeń ze wzgledu na bezpieczeństwo).

Ale zobaczymy jak wyjdzie. Ja (_napewno_ → na pewno) ORT u siebie nie zainstaluje ze względu na sprzęt. Ale chętnie ją poznam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez uzywałem i suse 9.3 i core3 i core4 i teraz suse 10.0 mam obok vidalinuxa 1.3 .

Suse jest wg mnie bardziej przyjazny uzytkownikowi , oferujr juz wiecej na poczatku

bezposrednio po instalacji ; zamontowane partycje windows i bootloader suse wyswietla wszystkie systemy zainstalowane na dysku. Instalator fedory czy vidalinuxa nie widzi po drodze juz zainstalowanej innej dystrybucji. Choc musze stwierdzic ze najlepsze pod tym wzgledem jest ubuntu i xandros;nawet jesli w danym systemie po aktualizacji sa 2 jadra , stare i nowe to bootloader ubuntu wszystko wychwytuje a suse juz nie .

Porównujac takie graficzne konfiguratory jak yast , yumex czy synaptic

wg mnie najlepiej wypada yast. Niech sie nie pogniewaja sympatycy fedory ale z tych 2

czyli fedora kontra suse ja wskazuje na suse.

Najgorsze jest tylko to ze w obydwu tych systemach w najnowszej ich wersji trzeba

konfigurowac stery UEAGLE do modemu sagem neostrady.

Juz raz przegrałem batalie z FREEBSD przy tej konfiguracji UEAGLE .

Nie wiem jak to bedzie w core 5 czy suse 10.1 ohmy.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

core 5 czy suse 10.1

Tu też trzeba ręcznie konfigurować ueagle. Ale jest to, moim zdaniem, proste jak konstrukcja cepa i wspaniale opisane więc nie ma problemów (przynajmniej mi to zajęło parę minut)

 

A SLED? Co o nim myślicie? Jakie ma sznse na skopanie Windowsowi tyłka? Jak wam się podobają rozwiązania w nim (można je sobie obejżeć na filmikach na stronie Novella)?

 

Wydaje mi się że SLED może zabrać sporo klientów MS ale też i troszkę FC

Moim zdaniem jeśli zabierze kilku Fedorowców to też się nic nie stanie. Interesuje mnie wykopanie M$ i utworzenie wreszcie uczciwego rynku w miarę kompatybilnych systemów Uniksowych, a nie to który Linux będzie miał najwięjkszą ilość userów. Poza tym ten ranking w Linuksie zmienia się jak w kalejdoskopie. Z resztą, raczej powiedziałbym, że zabierze klientów RHEL'owi a nie Fedorze. FC to inna liga i jest skierowana do innej grupy odbiorców. SLED jest systemem komercyjnym i jako taki będzie konkurował raczej z RHEL'em albo, np. z Linspire itp., a nie Fedorą, czy OpenSuSE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Więc ja również może się wypowiem.

A więc ja uważam że suse bardziej nadaje się do biura, czy małej firmy, a FC do domu jako zwykły desktop.

Po prostu ładujesz sobie wszystkie multimedia z yum-a pod FC 5 i masz bajkę,a w suse jest to ręczna robota, a biorąc pod uwagę wszystkie zależności to można jajo znieść. Jeśli chodzi o suse to jest bardziej przyjazny jeśli chodzi o aplikacje biurowe, bazy dnaych itp.

Najbardziej to cieszy konkurencja wśród dystrybucji bo na tym korzysta najbardziej użytkownik końcowy. A rozbieżności zdań która dystrybucja jest lepsza to zawsze będą, bo jedni wolą rybki, a drudzy akwarium.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się... jaka ręczna robota? W SuSe masz Yast, który działa podobnie do Yumex'a a co ciekawe i Yumex'a możesz zaimplementować do SuSe. Na obecną chwilę nie podejmę jednak z Wami dyskusji, gdyż właśnie piszę pracę i testuję SuSe... i niestety od pierwszego uruchomienia wypada lepiej od FC :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój tata ma SuSe, ja mam Fedorę. Każdy z nich ma swoje wady, każde ma swoje zalety. Konfiguracje, które wykonuje czasami Yast bywają dziwne (nie pamiętam już z czym było to związane, ale wiem, że i tak skończyło się na ręcznej konfiguracji). Wydaje mi się, że Suse jest lepszy do początkujących użytkowników, ale ja zostanę przy Fedorze, do której jestem chyba po prostu przyzwyczajony i w której niczego mi nie brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uwarzam że Siusiak jest wspaniały na laptopa a wręcz stworzony, jest dobry pod względem wykrywania sprzętu i wyglądu. Fredek za to dobrze się spisuje jako desktop stabilna no i yum prosty i poręczny. Jak dla mnie remis SUSE=FC oba systemy mają wady i zalety :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co w suse jest wspaniałego. Zadzwoniłem w sprawie sled-a do firmy mającej autoryzowanego inżyniera. Chodziło mi o możliwość dodatkowego instalowania oprogramowania z netu. Dowiedziałem się że sled jest dystrybucją koporacyjną i firma gwarantuje działanie tylko tego co jest na płycie.Jeśli chodzi o zależności to mam zainstalować wszystkie devele z płyty, brakujące zależności z netu pościągać a później albo się da zainstalować albo i nie. Pomyślałem że facet ma rację , zrobiłem knoppixem kopię partycji i zassałem suse 10.1. Tu już jest masakra. Yast przy próbie aktualizacji robi sobie jaja. Ściągnąłem apt-get, synaptic i znowu próba aktualizacji. Otrzymałem komunikat że ususnie mi ileś pakietów bo będa powodować konflikty, wyciąłbym chyba połowę systemu. Trudno myślę, zainstaluję mplayera. Zaznaczyłem mplayera, kodeki, klikam zastosuj i synaptic znika. Ma kaprys i sam się zamyka.Jestem strasznie ciekaw dlaczego fedora takich jaj nie robi. Jeszcze mnie jakoś nie zawiodła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie ze suse 10.1 jest bardzo niedopracowane w takiej postaci w jakiej sie go instaluje :( Najlepiej zainstaluj SMART-a z płyty instalacyjnej i tym narzedziem zaktualizuj YAST-a. Wtedy juz bedzie lepiej. :)

Z drugiej strony ja nie rozumiem jak mozna dawac ludziom do uzyhtkowania niedopracowany system operacyjny !!

Jesli u mnie na zakładzie ktos sknoci robote to dostanie opiernicz oid kierownika i musi poprawiac a np wzorów nowych wyrobów czyli wersji beta nie wystawia sie do sprzedazy a sprzedaje dopiero to co jest dokładnie sprawdzone co i jak.

Kto ma nadzór nad tymi co układaja dystrybucje linuksa :?:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja o Open SuSE również wiele dobrego nie słyszałem; powiem tak: jeśli SuSE, to tylko pudełkowa wersja, tam wszystko działa (naprawdę), tak jak za "starych czasów" SuSE 9.1; wersja open jest tylko wersją open i Novell nic na niej nie zarabia; więc nic dziwnego, że ma kilka bubli; oczywiście używać się da, ale trzeba mieć wyrozumiałość dla niedoskonałości systemu przed pełną aktualizacją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony ja nie rozumiem jak mozna dawac ludziom do uzyhtkowania niedopracowany system operacyjny

Po odpowiedź na to pytanie najlepiej zgłosić się do Microsoftu ;)

Kto ma nadzór nad tymi co układaja dystrybucje linuksa?

Nikt - prosta odpowiedź. To jak dopracowana będzie dystrybucja zależy tylko i wyłącznie od tego, jak bardzo danej firmie/społeczności zależy na jej własnej reputacji.

wersja open jest tylko wersją open i Novell nic na niej nie zarabia; więc nic dziwnego, że ma kilka bubli;

Idąc dalej tym tropem możnaby się spodziewać bugów w FC - a ja ich dotąd nie zauważyłem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc dalej tym tropem możnaby się spodziewać bugów w FC - a ja ich dotąd nie zauważyłem

 

słabo szukałeś - np. w FC5 evoution-data-server; w FC4 (czy 3, nie pamiętam) wrzucili betę Eclipse, która ledwo działała, w FC2 nie dało się przez jakiś czas sterowników nvidii zainstalować... zawsze wyskakiwały jakieś denerwujące drobiagi; trzeba przyznać, że nie aż tak irytujące jak w Open SuSE 10.0, ale było tego trochę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...