Skocz do zawartości

Suse....


Coppertop

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 weeks later...
  • Odpowiedzi 38
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ja niedawno zainstalowałem sobie właśnie OpenSuse 10.0. O nowszej wersji słyszałem i czytałem że jest wolna i ma kupę błędów. Zainstalowałem starszą. Jeśli chodzi o proces instalacji to byłem nawet zadowolony (nawet dobrze dobrał roździelczość do mojego monitora i jego ustawień 1152x864@75Hz). Później niestety musiałem już pogrzebać w plikach żeby wymusić prawidłowe wyświetlanie (inaczej miałem przesunięty obraz). Bardzo mi się podoba menu startowe Gruba (postaram się poptracowac nad moim - może uda mi się coś podobnego wycisnąć). To były jedne z jego plusów które dostrzegłem w czasie 2 dni zabawy na tym oesku. Jako minusy to powolność i problemy z aktualizacją (Yast kilka razy mi stawał na ładowaniu Javy i jeszcze czegoś). W końcu zmieniłem serwer na rozwijanej liście i poszło lepiej , ale on powinien albo sam zmieniać serwer albo poprostu zostawiać to co niemoże ściągnąć i lecieć dalej. Po drugie sama lista programów do aktualizacji itp też mi się nie podobała - jakoś mało dla mnie jest wyraźna.

Wróciłem do swojej sprawdzonej FC5 i jest fajnie.

Jeszcze fajne narzędzie jest w Suse- u mnie nie wiem dlaczego źle się podmontowała partycja /home. Podmontowałem ją w programiku ale dalej nie mogłem się zalogować inaczej niż root. Okazało się że ta partycja nie montowała się automatycznie ze startem systemu - zmieniłem to i juz było oki.

Podobnie podczas instalacji FC5 mimo zaznaczenia montowania tej partycji nie mogę się zalogowac jako inny użytkownik. W ustawieniach do /home zobaczyłem że właściciel to root i inni nie maja praw do zapisu na niej. Zmieniłem to ale jeszcze nie sprawdzałem ponieważ w nocy się aktualizowała a rano do pracy.

Mam nadzieje że dzisiaj wieczorem będzie wsio oki .

 

Wiem że troszkę się rozpisałem ale moim zdaniem w tym prównaniu FC5 jest lepsza.

Winsows też ma swoje plusy i minusy, wkońcu nad nim też pracuje sztab ludzi ale im trzeba za to zapłacić.

Służbowo nieraz korzystam i ch pomocy technicznej i jestem bardzo zadowolony a to też się liczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam teraz zainstalowana i CORE5 i SUSE10.1

Mam wiec bezposrednie porównanie windy , fedorki i suse.

Karta satelitarna SKYSTAR2 na windows wymaga instalacji sterowników ale odbiera nie tylko programy niekodowane ale tez TPS, EASY.TV , MTV i jeszcze cos tam . Na linuksie nie trzeba instalowac zadnych sterowników ale korzysc tez jest mniejsza; nie potrafie zmusic wtyczki VPLUG 1.2 do współpracy

z linuksowymi odtwarzaczami;kaffeine czy mplayer.

Karta telewizyjna KWORLD LTV 883 działa na windzie po zainstalowaniu sterów i programu PVR PLUS. Na linuksie mamy kilka programów do odbioru tv; KDETV , TVTIME , XAWTV ale tylko w kdetv znalazłem opcje skanowania kanałów ai tak program kdetv nic nie wykrył :(

Na fedorce po uruchomieniu TVTIME wyskoczył 1 program naszej tv który jest nadawany na 52 kanale ale bez dzwieku , i opcji skanowania całego zakresu nie znalazłem. I cóż z tego ze w linuksie jest troche kompilatorów narzedzi programistycznych , źródła jadra skoro w obsłudze mediów i tak ustepuje windzie :angry: Ja gdybym potrafił ułozyc dystrybucje linuksa to postepowałbym odwrotnie czyli najpierw obsługa gier, filmów telewizji satelitów a na koncu TWORZENIE OPROGRAMOWANIA DLA X

Ale czy mój głos dotrze do developerów i cos zmieni :?:

Wątpię :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Odgrzeję temat, żeby nie powielać wątków.

Zakupiłem opisany tu sprzęcik. Zainstalowany jest system SLED 10. Chciałem dać mu (systemowi) szansę, ale znalazłem taki wpis na forum użytkowników Suse (zwróćcie uwagę na podpis gościa, chyba wie, o czym pisze). System dość szybko uruchamia się. Domyślnym pulpitem jest Gnome. Menu startowe jest wkurzające. Odpala się okno z aplikacjami jak w MS Vista i nie ma opcji wyłaczenia. Menu jest też mocno windowsowe. Nie idzie zrobić tak jak mam teraz, tj. klikam na "łapkę" Gnome`a i mam wszystko w grupach w jednym rzędzie. Jest to, jak gdzieś czytałem, zamierzone działanie Novella, które ma pomóc w migarcji z MS na Linuksa. Poza tym nie mogę poinstalować tego co mam na F9 (przede wszystkim multimedia), bo jest problem z repozytoriami (tak jak to opisał gość w linku z Suse). Za to zainstalowane są programy praktycznie niepotrzebne (np. obsługujące cd-rom, którego nie ma). Nie mogę uruchomić bluetooth`a, chociaż pokazuje, że go uruchamia.

Jak tylko pożyczę napęd na usb, to zainsataluję Fedorę 9 (jakoś nieparzyste nie sprawiały mi kłopotów). Mam tylko nadzieję, że thof (w peirwszym linku) wiedział, a nie zgadywał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No (nie)stety wersje komercyjne linuksów są takie jak opisał gość na forum, stare pakiety - duże bezpieczeństwo. To samo tyczy się RHEL Desktop jednak do RHEL istnieje repozytorium RPMFusion co daje mu gigantyczną przewagę nad SLED.

 

A czemu nie zainstalujesz Fedory 10 ? Jest szybsza, bardziej responsywna, więcej rzeczy działa out-of-the-box a najważniejsze to jest to, że jest nowsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie zainstalujesz Fedory 10 ? Jest szybsza, bardziej responsywna, więcej rzeczy działa out-of-the-box a najważniejsze to jest to, że jest nowsza.

Być może spróbuję. Tylko, że jak czytam co ludziom nie działa po przesiadce na F10, to ręce opadają. Mam wrażenie, że na F9 nie było aż tyle tego.I nie tylko ja miałem takie wrażenie. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

A ja uruchomiłem dziś z ciekawości wersję "live" SUSE 11.1 z KDE 4.2.4

KDE 4.2.4 na SUSE 11.1

I poprzez YAST doinstalowałem program ZYNADDSUBFX

Uruchomił sie z marszu i to bez doinstalowywania żadnego serwera JACK

ZYNADDSUBFX na SUSE

A na Fedorze ; ile jest kłopotów z tym programem :o

Przeprawszam że pomyliłem nazwy powyższych linków

Dziś zainstalowałem finalnąąąa wersję Suse 11.2 wersja z KDE

I znów syntezator dzwięku zynaddsubfx działa z marszu .

Na razie w repozytoriach najnowszego suska nie ma gotowego modułu sterów nvidii.

Trzeba je więc instalować "ręcznie" z pliku .run .

Wcześniej trzeba doinstalowaćc ; " kernel-default-devel'

Czy developerzy Fedory 12 przebudują wreszcie pakiet zynaddsubfx tak by uruchamiał l sie on tak bezproblemowo na Fedorze 12 , jak w tej chwili na najnowszych ; Uvuntu i Suse ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...