Skocz do zawartości

Mandrake Czy Fedora Core 2?


luksky

Rekomendowane odpowiedzi

Ale niektórzy tu piszą, że im też się wiesza. Jak to? Linux - ten super stabilny system, o którym się tyle naczytałem, i się wiesza? Co to ma być?

Po pierwsze musisz zrobić rozróżnienie pomiędzy jądrem systemu (Linux), a resztą programów. To, że "wiesza się myszka lub klawiatura" nie oznacza, że powiesił się cały system - mógł nawalić tylko X Serwer.

 

Kolejna sprawa - co dystrybycja, to inne wersje programów. Np. taki Debian Woody - wszystko jest przetestowane, ale paczki są okropnie stare. W Fedorze przeciwnie - wszystko co najnowsze, tyle, że _może_ się zdarzyć jakiś problem, bo program dopiero co ujrzał światł dzienne ;-) Trzeba wybierać pomiędzy stabilnością, a nowymi funkcjami.

 

Do tego dochodzą patche od każdego dystrybutora - to też może wpływac na stabilność.

 

Jak masz problemy z Mandrake, to polecam forum tej dystrybucji -> http://mandrake.pl/

Aha. mam nadzieję, ze nie masz wersji Community (z tego co mi wiadomo, to to jest wersja testowa - jesli się mylę, to niech mnie ktoś poprawi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 75
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Jestem byłem userem mandrakelinux więc mógłbym tutaj napisać dość duzo na ten temat, ale niestety nie mam czasu. (chyba, ze ktos będzie prosił o coś)

 

Powiem jedno: BARDZO ZAWIODŁEM SI NA TYM (_linuxie_ → Linuksie) ORT :( , a "grzebałem" w nim prawie 2 lata :) Mam nadzięję, ze Fedora okaze się lepszym system niz mandrake.

Ale juz pierwszy dzień uzytkowania systemu Fedora, przyniosł pewne rozczarowanie(Trudność w odinstalowywaniu pakietów,) W końcu po godzinie czasu udało mi się odistalować to co chciałem, i o dziwo Fedora nie "sypnęła się":)

Mandrake juz by "lezał w gruzach". :lammer:

Mimo wszystko na mandraku nauczyłem się b. duzo, i chwała mu za to. Chociaz dla poczatkujacych nie wiem czy jest lepszy jak powszechnie sie uwaza niz Fedora ( w końcu roznicy zasadniczej nie ma w obu tych systemach).

 

Jeśli juz ktos zdecyduje się na mandrakelinux to proponuję Linux Mandrake 10.1 Official (ostanio widziałem w kiosku, chyba 26 zł). Community nie polecam bo to pierwsza wersja jaka wyszła po wersji 9.2, i to w dodatku jest to wesja testowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Jestem poczatkujacym uzytkownikiem (_linuxa_ → Linuksa) ORT i mam problemy z obiema dystrybucjami. Moje pierwsze podejscie do FC3 zakonczylo sie zarwana nocka przy probie instalacji NEO na Sagemie. Bez netu jak bez reki wiec szybka zmiana na Mandrake 10.1 i tam net smigal az milo, do czasu kiedy chcialem go udostepnic w po LANie. System roboot i juz nie wstal. Wrzucilem z powrotem FC3 z nadzieja ze ze sterownikami EAGLE 2.0.0 pojdzie mi lepiej, ale nic z tego. Przy instalacji wywala komunikat o bledzie: "line 3: adlocal: command not found" i nie mam pojecia co z tym zrobic. Jesli ktos bedzie w stanie zaproponowac mi rozwiazanie problemu w ktorejkolwiek dystrybucji bede wdzieczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Mnie do fedory przekonal znajomy, ktory podkreslal jej zalety. "Wszystko da sie zrobic" powtarzal. Jako pierwszy linux na moim komputerze zainstalowalem mandrake jeszcze jakas 7 cus. Nie wydawal zadnych dzwiekow i wieszal sie regularnie przyodpaleniu jednego programu - jak dla mnie porazka. Pozniej byl RH8 ktory tego nie robil ale nie dawal dalej glosu. jedyne co sie nauczylem na nim to instalowac sterowniki do mojej karty dzwiekowej.

Pozniej powrot do mandrake 10 i kolejna porazka. Jak na przyzwyczajenia do myszki podczas instalacji dzialala po juz nie.

 

Obecnie fedora core 3 jak dla mnie jest ok. Nie mam zadnych powaznych problemow. Jak dla mnie jest poprostu lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

Moim zdaniem Fedora jest lepsz dla początkującego od Mandaryny i to właśnie dla tego, że trzeba od razu pare rzeczy zrobić samemu, co w konsekwencji daje pewne wprowadzenie w sytem i ułatwia dalsze życie!!

Może mandrake ma więcej narzędzi graficznych i jest jaoś milszy dla użytkownika, to jednak jest to moim zdaniem system z wileloma błedami. Oczywiście fedora ma też ich troche ale chodzi dość niezawodnie i polecałbym ją każdemu !!

Troche cierpliwości i powinno działać !!

POZDRO!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Polecam Fedora Core zamiast Mandrakelinux (obecnie Mandriva), chociażby dlatego, że Mandriva skomercjalizowała się, a Fedora jest dystrybucją niekomercyjną. Tu nie ma mowy o wydaniu pudelkowym, jak w przypadku Mandrivy. Linuxowcy powinni szerokim łukiem omijać dystrybucje komercyjne, bo wypacza to ideę Linusa Torvaldsa, który stworzył Linuksa, jako wolny, darmowy system. Podobnie rzecz się ma ze środowiskiem graficznym: należy preferować gnome, a nie kde. Gnome powstało jako odpowiedź na chęć skomercjalizowania kde, przez jego twórców. Zresztą gnome ma otwarty kod źródłowy w przeciwieństwie do kde, którego kod jest zamknięty. Pozatym Linus Torvalds - czytałem z nim wywiad - na codzień używa Fedora Core i ten fakt może przemawiać na korzyść tej właśnie dystrybucji.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linuxowcy powinni szerokim łukiem omijać dystrybucje komercyjne, bo wypacza to ideę Linusa Torvaldsa, który stworzył Linuksa, jako wolny, darmowy system.

Idee Richarda Stallmana, jeśli już. A dystrybucje komercyjne ich nie wypaczają, ba, są w 100% z nimi zgodne! Wolnośc polega także na tym, że można *sprzedawać* wolne oprogramowanie bez żadnych ograniczeń (poza dwoma - kupujący ma prawo do 1.) dalszej odsprzedaży, 2.) kodu źródłowego). Jeśli chcesz się wypowiadać na temat idei wolnego oprogramowania, to najpierw zapoznaj się z nimi.

Podobnie rzecz się ma ze środowiskiem graficznym: należy preferować gnome, a nie kde. Gnome powstało jako odpowiedź na chęć skomercjalizowania kde, przez jego twórców.

GNOME powstało dlatego, że biblioteka Qt, na której oparte jest KDE, była w *tamtym* czasie niewolnym oprogramowaniem. Kilka miesięcy po powstaniu GNOME-a udostępniono Qt na GNU GPL-u. Jak chcesz się wypowiadać na temat historii WO, to najpierw zapoznaj się z faktami, a nie mitami czy plotkami.

Zresztą gnome ma otwarty kod źródłowy w przeciwieństwie do kde, którego kod jest zamknięty.

Kod KDE także jest w 100% wolny i otwarty, i zawsze taki był.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

zgadzam sie w 100% z Raven, powiem wiecej czym wiecej komercyjnych dystrybucji z platnym supportem tym wiecej firm przejdzie na linux na desk-ach, tym wiecej ludzi bedzie znac lina, tym mniejsze wplywy microshitu.

 

Co do dystrybucji to polecam poprobowac kilka dystrybucji, ja od siebie polecam oczywiscie fedorke i bardzo ostatnio modnego ubuntu, od dlugiego czasu nr 1 na http://distrowatch.com i zbierajaca swietne recenzje na swiecie ( ubuntu jest budowane na debianie przez firme miliardera - bylego wlasciciela Thafte - aktualnie znanego jako jeden z kosmicznych turystow )

 

ubuntu jest nagrywane i wysylane ZA DARMO, wystarczy podac adres na stronie http://shipit.ubuntulinux.org/ i zaczekac (ja czekalem ok 3 tyg) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mialem suse mandrake i terraz fedora

 

wszsystkie dystrybucje sa podobne,

 

mandrake mnie denerwuje bo jest coraz mnie "ważnego softu" w ich dystrybucjach.

mandriva jest miła ale jak przyjdzie cos do instalcji to roznie z tym bywa - zdecydowanie wole fedore:) :lammer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Widzę iż wszyscy jesteście miłosnikami Fedory i bardzo fajnie ale chciałbym zasugerować tym mniej zdecydowanym lub tym co lubią sprawdzać inne dystrybucje aby zainstalować sobie VMware workstation.

Jest to aplikacja do stawiania wirtualnie systemów i jeśli ktoś chce sprawdzić sobie jak wygląda inna dystrybucja i się nią pobawić to akurat ten program przyda się każdemu gdyż nie będzie musiał kasować swojego (_linuxa_ → Linuksa) ORT i pchać się w ciemno w inna dystrybucje która może się okazać że nie bedzie się podobać. System wirtualnie postawiony można używać jak stacje robocza dodatkową w sieci po skonfigurowaniu odpowiednio sieciówek virtualnych które bedą (_kożystać_ → korzystać) ORT z podłączonego internetu do fizycznej sieciówki.

 

Więc w pełni można przetestować każdego (_linuxa_ → Linuksa) ORT jaki się nam zamaży a co najważniejsze jeśli lubisz eksperymentować to możesz to robić na swojej ulubionej dystrybucji wirtualnie postawionej i jedno jest pewne że eksperymentując na niej rozwalisz tylko wirtualny system dzięki czemu następnego dnia masz swojego ulubionego (_linuxa_ → Linuksa) ORT ciagle dzialajacego.

 

Zresztą to ma wiele zalet - sami to sprawcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten program przyda się każdemu gdyż nie będzie musiał kasować swojego (_linuxa_ → Linuksa) ORT i pchać się w ciemno w inna dystrybucje która może się okazać że nie bedzie się podobać.

A dlaczego to niby przy chęci sprawdzenia innego distra trzeba usuwać wcześniejsze :?: Nic nie stoi na przeszkodzie, aby je sobie obok obecnego zainstalować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...