Skocz do zawartości

Kilka Problemów Początkującego- Proszę O Porady.


o-mlet

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Niedawno zainstalowałem pierwszy raz Fedorę. Mam kilka małych problemików:

1. Partycje NTFS są zamontowane w katalogu /media. Chciałbym, żeby były widoczne w katalogu 'Computer' i menu "Miejsca".

2. Nie mam dźwięku w ĸadu. Kadu Alsa jest zainstalowany:

 

Installed Packages

kadu.i386 0.5.0-2.fc7 installed

kadu-alsa_sound.i386 0.5.0-2.fc7 installed

3. Brak windowsa w GRUB:

 

# grub.conf generated by anaconda

#

# Note that you do not have to rerun grub after making changes to this file

# NOTICE: You do not have a /boot partition. This means that

# all kernel and initrd paths are relative to /, eg.

# root (hd0,6)

# kernel /boot/vmlinuz-version ro root=/dev/sda7

# initrd /boot/initrd-version.img

#boot=/dev/sda

default=0

timeout=5

splashimage=(hd0,6)/boot/grub/splash.xpm.gz

hiddenmenu

title Fedora (2.6.22.4-65.fc7)

root (hd0,6)

kernel /boot/vmlinuz-2.6.22.4-65.fc7 ro root=/dev/sda7 rhgb quiet

initrd /boot/initrd-2.6.22.4-65.fc7.img

title Fedora (2.6.22.1-41.fc7)

root (hd0,6)

kernel /boot/vmlinuz-2.6.22.1-41.fc7 ro root=LABEL=/1 rhgb quiet

initrd /boot/initrd-2.6.22.1-41.fc7.img

title Other

rootnoverify (hd0,0)

chainloader +1

 

4. Nie mogę zainstalować Skype i Opery.

5. Jest jakaś "rzecz", która umożliwia dobranie się do plików jako ROOT,; coś takiego jak w KDE - Menedżer plików Root?

 

To narazie tyle. Może pytania są głupawe, ale... :?:

 

Pozdrawiam!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

To narazie tyle. Może pytania są głupawe, ale... :?:

Proszę dokończ.

 

1. Partycje NTFS są zamontowane w katalogu /media. Chciałbym, żeby były widoczne w katalogu 'Computer' i menu "Miejsca".

w "Computer" raczej się nie da, ale możesz dać dowiązanie i przenieść do "Folderu domowego", co do miejsca to Nautilus ---> Położenie ---> dodaj do ulubionych.

 

4. Nie mogę zainstalować Skype i Opery.

nie używam ale nigdy nie miałem z tym problemu.

 

5. Jest jakaś "rzecz", która umożliwia dobranie się do plików jako ROOT,; coś takiego jak w KDE - Menedżer plików Root?

Możesz z konsoli odpalić nautilusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do windowsa to stał się bezimienny poprostu i nazywa sie "Other"

...

title Other

rootnoverify (hd0,0)

chainloader +1

 

zmień na

...

title Masz to co czego szukasz z MS

rootnoverify (hd0,0)

chainloader +1

;P jjjjjjjjjjjjjiiiiiiiiiiiiiiiiha to moja pierwsza w życiu porada o Linuksie ;P Kurde, ale jestem dobry!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje także dźwięku w MPlayer.

Po wybraniu w GRUB "Other" wyświetla się taki komunikat:

 

...

Booting Other

rootnoverify (hd0,0)

chainloader +1

 

Brak pliku NTLDR

 

Do Ponury:

 

ale...? Nie wiem jak sobie z nimi poradzić :)

 

Jeżeli instalowałeś kiedyś Operę i Skype jak to zrobiłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak pliku NTLDR to problem czysto windowsowy, trzeba go zgrać na dysk C: z płytki instalacyjnej, poszukaj na forum dla Windows, maglowane wielokrotnie. Mi się kiedyś zdarzyło, że wystarczyło nacisnąć spację i Windows się odpalał.

 

Co do dźwięku w MPlayer, czy instalowałeś go według jakiegoś poradnika? Ja robiłem to według http://poradnik.fedorapl.org/index.html i działało wszystko mp3, wmv,mov. A potem coś mnie na szło i próbowałem z innych. Rezultat: konflikt najprawdopodobniej kodeków. Wywalić niepotrzebne. Poza tym jest dział multimedia tu na forum, poczytaj go.

 

ps. rozdziel te pytania na konkretne to szybciej się dowiesz i zobacz tu http://forum.fedora.pl/index.php?showtopic=15745

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz do tych, którzy się pogubili:

 

1. Brak dzwięku:

- w kadu - od sdamego początku, moduł kadu alsa był/jest zainstalowany,

- brak dżwięku w Mplayer - dźwięk był, po aktualizacji zanikł; (w Amarok, Kafeine i Exaile dzwięk działa)

- jak również wykrywanie karty dźswiękowej ('sysytem'>'administracja'>'wykryweanie k. dźwiękowej'>test: karta działała podczas testu, teraz juz nie działa.

 

2. Nie wiem jak zainstalować skype i Operę, w innych distro nie miałym z tytm problemu..

Polecenie typu: yum install skype nie działa: nothing to do!

 

3. Problem z uruchamianiem windows, mam cały czas. Pierwszy raz się z tym spotkałem; w: *buntu(także mint - w sumie to samo), mandriva, suse, debian, kateOS, i co ja tam jeszcze miałem, taki problem nigdy nie wystapił.

 

4. Nie wiem w sumie jak się robi dowiązanie, żeby dany katalog był w 'Computer' :unsure:

 

apropos multimediów może faktycznie cos skopałem: najpierw zainstalowałem mplayer, potem xine, który zaraz wywaliłem (pomyłka, bo chciałem kaffeine), następnie kaffeine i amarok...może faktycznie wystapił gdzieś hakjiś konflikt? W konću mplayer działa na silniku xine (tak mi się wydaje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiej się śmiej borzole - toż to był Twój pomysł :D , żeby skorzystać z forum 4 Win ;)

przepraszam :rolleyes: wystarczyło wtedy wrzucić płytkę Windows pod fedorą i zgrać plik, a Ty widzę musiałeś zrobić coś ambitniejszego. Ja nie wiem jak to naprawić :D

Najprościej będzie zainstalować fedorę jeszcze raz, chyba nie miałeś na razie nic istotnego pod fedorą? Zrób backup jeśli tak, bo się skasuje i znowu będzie na mnie :D Albo poszukaj jak naprawić boot sektor mając płytkę instalacyjną (wersja live CD chyba się do takich rzeczy nie nadaje). Przy czym coś mi świta, że do naprawy potrzebne było wcześniejsze zapisanie ustawień boot sektora. Ja tam się nie znam zbytnio, ale najprościej będzie przeinstalować :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ borzole

 

To nie była żadna poważna 'operacja', wrzuciłem płytę XP do napędu, uruchomiłem 'naprawianie błędów' - dwa polecenia: fixboot i fixmbr.

Pewnie po tym drugim poleciał GRUB.

Ale to nic, na pewno da się coś jeszcze z tym zrobić. Bardzo nad tym nie ubolewam. Jestem w fazie 'testowania' różnych distr, (chcę znaleźć tę jedyną ;) ) , może to będzie właśnie Fedora - zrobiła na mnie większe i milsze wrażenie, niż *buntu. Nie jestem zadowolony tylko z szybkości Fedory (*bunciaki, Debian to samo). Sprzęt mam normalny (Athlon 2600+, 512 RAM, GF FX 5500, pł. Abit NF-7), ale...mniejsza o to.

 

Spróbuje rozwiązać mój problem z Grubasem, w sposób sugerowany przez matlasa.

 

Si yaa lejter! I'll be back! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie: Czy jest jakieś ISO z Fedorą lub sposób instalacji gołego systemu?

Mam starszego kompa, na ktróy chce zainstalować OS i pakiety, których potrzebuję (tylko te!).

Jeśli jest taka opcja i jest jakiś poradnik/wskazówki to poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...