Skocz do zawartości

Kilka Pytań Laika


arwe19

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , jestem tutaj nowy i większości moje pytania mogą wydać sie dziwne :) a więc :

 

Zacznę od configu mojego sprzętu

 

Athlon X2 3800 , 2Gb Ramu , 500Gb twardego , karta aktualnie zintegrowana .

 

Ostatnimi czasy nonstop czytam o (_linuxie_ → Linuksie) ORT , wybór padł na Fedore aktualnie zasysam pełną wersję na DVD i386 ISO

Nie boję się nowych wyzwań i z chęcią poznałbym nowy system jego filozofię działania , mam nadzieję że Fedora zapewni mi prostotę dla laika jak i przyszłościowe zgłębianie możliwości Open Source , kolejnym powodem przejścia w Linux jest brak chęci do giercowania , znudziło mnie to nie możliwie jak i sam Windows przyprawia mnie o mdłości . Tak więc jutro zostanie zassana Fedora i teraz pytania:

 

1. Tego najbardziej sie boję : Fedora ma być zainstalowana obok Windowsa XP ( system muszę zostawić dla rodziny ) inaczej nie było by problemu , czytałem o zrobieniu partycji dla Lina , Swapa itd...

ale to dla mnie czarna magia jest , czytam i z partycjonowania nic nie jażę :( niestety . Gdyby ktoś mógł to wytłumaczyć jak dziecku to byłbym bardzo wdzięczny .

 

2. Dla configu mojego systemu które środowisko będzie lepsze? Siedziałem u kumpla na Ubuntu z środowiskiem Gnome i odpowiadał mi , działał szybko i stabilnie , KDE jeszcze nie widziałem także opieram się tylko na waszych radach.

 

3. Sieć Radiowa , jestem posiadaczem starej karty radiowej firmy Planet , słyszałem że są niezłe jajca z driverami w (_linuxie_ → Linuksie) ORT , gdy odpalałem na moim kompie Live CD z Ubuntu na pokładzie to ładnie wykrywało wszystkie bazy w zasięgu ale nie połączył się z żadną definiowaną mi siecią , wnioskuje że Live CD to tylko pokazowa wersja i dlatego mógł net nie działać . Bo jak znajdę stery będąc w (_linuxie_ → Linuksie) ORT bez netu , znowu przez winde? chce się od niej odciąć całkowicie.

 

4. Czy po zainstalowaniu Fedory system będzie wykrywał pozostałe partycje ? Powiedzmy partycje D na której trzymam MP3 itd... system plików obydwu partycji to NTFS

 

5. Takie programy jak KADU , czy pleyery MP3 trzeba pobrać czy znajdują się na płycie DVD wraz z fedorą?

 

6. Codeki do odtwarzania mp3 , divx znajdują się w pakietach fedory gotowe do zainstalowania?

 

 

To było by na tyle :) , mam nadzieję że ktoś odpowie chociaż na jedno z nurtujących mnie pytań . Z takimi żeczami jak instalacja pakietów , programów czy czegoś tam dla mnie poradzę sobie to mam już przestudiowane , chce poprostu w 100% podejść do nowego systemu .

 

 

POZDRAWIAM SERDECZNIE

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34&am...talacja+systemu

Demnostracja z tej strony preznetuje podział dysku na przykładzie ubuntu, ale ogólna zasada jest taka sama. Warto też zajrzeć na poradnik.fedora.pl

 

Co do karty wifi to stwierdzenie, że się posiada starą kartę firmy Planet niewiele mówi.

Fedora też jest w wersji liveCD i podobnie jak ubuntu nie jest to wersja "pokazowa". Przy jej pomocy testowałem moją wifi i działała bez zarzutu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...