Skocz do zawartości

Automatyczne Usuwanie Niepotrzebnych Pakietół


Tomek Wałkuski

Rekomendowane odpowiedzi

Rozważmy taki scenariusz:

- chcę zainstalować pakiet XYZ, który ma dwie niespełnione zależności ABC i DEF,

- zatem: "yum install XYZ" zainstaluje 3 pakiety - XYZ i jego dwie zależności: ABC, DEF,

- następnie odinstaluję pakiet XYZ - "yum erase XYZ".

 

I teraz pytanie - jak pozbyć się pakietów ABC i DEF ? Jest na to magiczne zaklęcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magicznego zaklęcia nie ma, ale zawsze możesz użyć

package-cleanup --leaves

które wyświetla biblioteki niewymagane przez żadne inne paczki. Prawdopodobnie ABC i DEF też się tam znajdą.

Poza tym, możesz sprawdzić w /var/log/yum.log log z wszystkich instalowanych paczek i tam również znajdziesz jakie paczki wgrały się razem z ABC.

Ogólnie jednak, zwłaszcza patrząc na temat posta, najbardziej powinna Cię zainteresować pierwsza metoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taka daleko idąca spekulacja ;)

W fedorze można przestawić się z yum na apt-get. W debianie na apt-get jest nakładka aptitude, która realizuje dokładnie to czego Tomek poszukuje. Niestety w repo nie ma aptitude. Czy po kompilacji ze źródeł aptitude będzie spęłniało swoją rolę w fedorze, czy może wymaga to większego podłubania? W końcu jest jakaś przyczyna dla której jest w repo apt-get a nie ma aptitude.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W debianie na apt-get jest nakładka aptitude, która realizuje dokładnie to czego Tomek poszukuje. Niestety w repo nie ma aptitude. Czy po kompilacji ze źródeł aptitude będzie spęłniało swoją rolę w fedorze, czy może wymaga to większego podłubania? W końcu jest jakaś przyczyna dla której jest w repo apt-get a nie ma aptitude.

 

to właściwie nie jest apt, tylko apt4rpm - proteza, której się używało zanim yum stał się używalny; tak samo w Slackware jest slapt-get, czyli kolejny klon apta, którego można używać z przyzwyczajenia, ale możliwości ma znaczne mniejsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magicznego zaklęcia nie ma, ale zawsze możesz użyć
package-cleanup --leaves

które wyświetla biblioteki niewymagane przez żadne inne paczki. Prawdopodobnie ABC i DEF też się tam znajdą.

No właśnie się nie znalazły... (próbowałem już tego wcześniej)

 

Specjalnie zainstalowałem pakiet, który potrzebował jednej zależności, następnie go odinstalowałem i "zaklęcie" nie wylistowało pakiet-zależności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...