Skocz do zawartości

Problem Z Aktualizacja


tyu38

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam FC10, zaraz po zainstalowaniu systemu zrobiłem neta i postanowiłem zaktualizowac system.

Pojawia sie niestety problem, nie wazne czy zaktualizuje przez to wyskakujace okienko w KDE, czy poprzez wydanie polecenia yum update, po pewnym czasie otzrymuje komunikat o błedach niezgodności i aktualizacjqa jest przrywana. Dodam ze system jest swiezutki, zaraz po instalacji

 

 

Błędy testu transakcji:   file /usr/lib/kde4/plugins/marble/CompassFloatItem.so conflicts between attempted installs of kdeedu-marble-4.2.0-7.fc10.i386 and kdeedu-libs-4.1.2-2.fc10.i386
  file /usr/lib/kde4/plugins/marble/MapScaleFloatItem.so conflicts between attempted installs of kdeedu-marble-4.2.0-7.fc10.i386 and kdeedu-libs-4.1.2-2.fc10.i386
    file /usr/lib/kde4/plugins/marble/MarbleOverviewMap.so conflicts between attempted installs of kdeedu-marble-4.2.0-7.fc10.i386 and kdeedu-libs-4.1.2-2.fc10.i386
      file /usr/lib/kde4/plugins/marble/MarbleStarsPlugin.so conflicts between attempted installs of kdeedu-marble-4.2.0-7.fc10.i386 and kdeedu-libs-4.1.2-2.fc10.i386
        file /usr/lib/libmarblewidget.so.4 conflicts between attempted installs of kdeedu-marble-4.2.0-7.fc10.i386 and kdeedu-libs-4.1.2-2.fc10.i386

 

Wygląda że jakies paczki KDE są pod 4.1 i 4.2 dltego ze soba nie graja, ale co ja mogę zrobić z tym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yum remove kdeedu*

i jeśli lubisz tego typu oprogramowanie, możesz je doinstalować po aktualizacji.

 

 

 

[root@fedora ~]# yum remove kdeedu*                                          
Wczytane wtyczki: refresh-packagekit                                         
Ustawianie procesu usuwania                                                  
Brak wyników dla parametru: kdeedu*                                          
fedora                                                          | 2.8 kB     00:00     
rpmfusion-free-updates                                          | 2.7 kB     00:00     
rpmfusion-nonfree-updates                                       | 2.7 kB     00:00     
rpmfusion-free                                                  | 2.7 kB     00:00     
rpmfusion-nonfree                                               | 2.7 kB     00:00     
updates                                                         | 2.3 kB     00:00     
Pakiety kdeedu* są dostępne, ale nie są zainstalowane.                                 
Brak pakietów oznaczonych do usunięcia

 

Wychodzi ze nawet takiego pakietu nie mam zainstalwoanego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposob Exbrosa okazal sie skuteczny. Wielkie dzieki :)

 

Aby nie zakladac nowego tematu mam szybkie pytanie. Po wszelkich update'ach kernelu od nowa sa tworzone moduly i pojawiaja sie, kolejne pozycje w GRUB;ie. Jak je moge usunac?

Mam maly dysk i musze oszczedzac miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Po wszelkich update'ach kernelu od nowa sa tworzone moduly i pojawiaja sie, kolejne pozycje w GRUB;ie. Jak je moge usunac?

Mam maly dysk i musze oszczedzac miejsce.

Nie warto nic usuwac - domyslnie yum trzyma ostatnia wersje jako wyjscie awaryjne. Jesli system po update nie uruchamia sie w ogole lub jest kompletnie niestabilny na nowym kernelu masz mozliwosc uruchomienia go na poprzednim (dzialajacym) jadrze. Przy kolejnej aktualizacji kernela najstarsza wersja zostanie usunieta automatycznie a aktualna spadnie na miejsce[2] itd.

 

Zapasowy kernel to kilkanascie MB wiec nie ma za bardzo o co walczyc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w pliku yum.conf w katalogu /etc masz sobie taki parametr jak installonly_limit=2 wartość tego parametru określa ile kopii kernela pobranych z repozytoriów ma być przetrzymywanych w katalogu /boot... jednak tak jak napisał exbros warto mieć jakiś backup ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobil tak:
yum clean all
yum update yum* rpm*
yum update --exclude=kde*
yum update

Moze troche przekombinowane, ale jest szansa, ze zadziala - a gdyby nadal plulo sie o kdeedu to pokaz

rpm -qa | grep kde | sort

Powodzenia

 

Miałem to i poprawiłem po swojemu:

tam sie haczą 2 pakiety:

 

kdeedu-libs-4.1.2-2.fc10.i386 z kdeedu-marble-4.2.0-7.fc10.i386

 

ja wyczytałem ścieżkę do pakietów update z konfiguracji yum, ściągnąłem oba pakiety (na wszelki wypadek) i zainstalowałem przy pomocy rpm bez sprawdzania zależności

następnie (bez restartu!) zrobiłem yum update

 

i działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...