Skocz do zawartości

Moja Przygoda Z Linuxem - Trudne Początki


Ferdorek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie to mój pierwszy post.

Proszę o wyrozumiałość.

Dziś postanowiłem wejść w świat (_linuxa_ → Linuksa) ORT.

Poczytałem kilka poradników i zrobiłem test na (_linuxa_ → Linuksa) ORT wiec wybrałem Fedorę.

 

Zacząłem ściągać wersje x86_64 bo mam Athlona XP 1700+

1.Czy dobrze zrobiłem czy powinienem ściągnąć i386?

 

Cały czas się ściąga i potrwa to pewnie długo bo cale DVD w ISO

wiec moje drugie pytanie to.

2.Na kompie mam dwa dyski. Jeden jako główny z partycjami C i D ma 40 GB i wgrany Windows XP. Na drugim dysku mam 140 GB i partycje E, F i G

 

Chce wszystkie dyski i partycje wyczyścić z danych w tym tez z XP i wgram fedorę.

Czy będą jakieś problemy? Czy formatowanie załatwi mi Fedora i porobi swoje partycje? czy te partycje windowsowe tez będę musiał wywalić?

Windows pracował w FAT32 a jak to będzie z linuxem? Czy on przejmie te partycje i zostawi je tak jak były z taka sama pojemnością? czy będę musiał wszystko sam i dyski ustawiać i ich pojemność? Od czego zacząć? Formatowanie i usuwanie tych partycji czy fedora sama jakoś to po ustawia?

 

Dziękuje za wyrozumiałość i dziękuje za wszelkie uwagi.

Zanim to ISO mi się ściągnie jeszcze naczytam nie jeden poradnik ale wole już zbierać informacje zanim przystąpię to dzieła instalacji ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po 1) to pobierasz obraz na 64bity :) a skoro posiadasz XP 1700, to raczej proponowalbym i386 :)

po 2) co do partycji, to podczas instalacji fedory napotkasz na druida, ktory pomoze ci przepartcjonowac dysk... Fedora niby nie ma problemu z Fat'em, ale ja osobiście wolalbym przeniesc dyski np. na ext3... co do samego podzialu... na pierwszysm dysku proponuje (na poczatek) zrobic partycjonowanie automatyczne, a drugi sformatowac (np. do ext3) i ustawic punkt montowania np. na " /Dane " albo coś w ten desen...

 

jak cos zle napisalem, to moze (niech) ktos mnie poprawi :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował Ci ściągać wersję LivdeCD, którą możesz spokojnie zainstalować na dysku. Później zainstalujesz sobie programy, które chcesz, ale w końcowym rozrachunku i tak ilość ściąganych danych będzie znacznie mniejsza.

Co do partycji, to możesz sobie spokojnie Windows zostawić i Fedorę zainstalować na drugim dysku - będziesz mógł używać obu systemów wymiennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do partycji to przyznam się, że nie wiem jak wygląda "automat" druida, ale proponowałbym ten pierwszy dysk (40GB) podzielić na:

15GB - root (/)

2GB - swap

reszta - home (/home)

 

Nie wiem czy masz jakieś ważne dane na tym drugim dysku - jeżeli tak, to narazie zostaw tak jak jest. Jeżeli nie - to sformatuj drugi dysk pod ext3.

 

//added:

osobiście bym nie proponował instalacji Fedory z LiveCD - nie to żeby to był jakiś problem, ale chodzi o Twoją późniejszą wygodę (czyt.: więcej rzeczy domyślnie będziesz miał robiąc pełną instalację).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się przychylę do sposobu podanego przez sokar620. Przez liveCD sprawdzisz sobie przede wszystkim czy nie ma żadnych problemow ze sprzętem itd i sprawdzisz sobie czy taki system Ci w ogóle odpowiada. Jeśli się nim zaiteresujesz to wtedy zainstalujesz sobie go na dysku, a oprogramowanie dodatkowe można w każdej chwili doinstalować przy pomocy yum/packagekit/smart/yumex itd.

 

Partycjonowanie pierwszego dysku również bym sobie odpuścił - zostaw sobie windowsa na razie spokojnie na dysku, a Fedorę zainstaluj na drugim dysku. Podczas uruchomienia kompa będziesz miał możliwość wyboru co uruchomić, Linuksa czy Windowsa. Drugą partycję natomiast podziel:

partycja boot - /boot - 100 MB

partycja root - / - 5GB

partycja usr - /usr - 7-10 GB

partycja swap - swap - 1-2 GB, zależnie ile masz RAMu w kompie, przy 2GB partycja swap 1GB zupełnie wystarczy

partycja tmp - /tmp - 1GB (wystarczyłoby 100 MB, ale przy oglądaniu flashowych filmików flash-plugin zapisuje je do /tmp, czyli jak będzie większy filmik mogłoby miejsca braknąć)

partycja home - /home - reszta dysku

 

partycje /boot, /usr, /tmp można utworzyć jako jedna główna partycję / (nie więcej jak 15GB), ale rozdzielenie tych partycji jest imo bardziej praktyczne i bezpieczniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie to jest stary nie używany komputer :)

normalnie używam laptopa z vista wiec postanowiłem ze tamten stacjonarny wyczyszczę na fula i chce tam wgrać tylko (_linuxa_ → Linuksa) ORT i na nim rozpocząć przygodę z tym system

Ściągam ta i386 a potrwa to jeszcze 5 godzin;/ wiec wolałem zasięgnąć opinii co będę musiał zrobić za 5 godzin ;)

 

Czy najpierw posługując się oknem poleceń przy uruchamianiu komputera F8 wpisać format c: by wywalić tego Windowsa XP czy linux mi go wywali i sformatuje?

 

pozdrawiam

 

 

EDIT [15:28]:

ahaa

liveCD ok

dobra propozycja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)ale chodzi o Twoją późniejszą wygodę (czyt.: więcej rzeczy domyślnie będziesz miał robiąc pełną instalację).

Wygoda tego rozwiązania jest na plus, jeśli się wie co się chce zainstalować. Przy niezbyt szybkim łączu aktualizacja systemu może przerazić.

Przy instalacji z DVD proponowałbym zaznaczyć "Dom" (czy coś podobnego) i nigdy nie wybierać opcji "Zainstaluj wszystko" (chyba, że Cię Theriel źle zrozumiałem, bo dla mnie pełna to naprawdę pełna :))

[Edycja] Gdyby kogoś interesowało to Fedora Unity wydała uaktualnione spiny dvd, zawierające pakiety z 10 lutego link.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dorzucę swoje 3 grosze do tego co napisał Adi1981. Nie robiłbym cudów z dzieleniem na wiele partycji. Dla większości użytkowników w zupełności wystarcza prosty podział:

/boot - 100MB (nota bene instalator będzie pyskował, że to za mało i że powinno być 200)

/ (główna) - 12-15GB

swap ok 1GB - juz przy 2GB RAM i tak rzadko wykorzystywany.

/home - ile tylko do głowy przyjdzie, nie mniej niż kilkadziesiąt GB

 

Robienie osobnej partycji /tmp to źródło potencjalnych kłopotów. Chyba, że robimy /tmp na całkiem osobnym dysku, co teoretycznie powinno nieco zwiększyć sprawność systemu, ale w zastosowaniach typu "Desktop" jest wg mnie mocno iluzoryczne.

 

Ogólnie to istotne jest wydzielenie osobnej partycji /home, żeby nie niszczyć sobie danych i ustawień w razie potrzeby przeinstalowania systemu czy instalacji nowej wersji lub innej dystrtbucji.

 

P.S. Pozwolicie, że przeniosę na "Oślą łączkę", bo takie tematy już się wielokrotnie pojawiały na forum i nie widzę w tym co wypisaliśmy nic nowego ;)

 

[EDIT]

Jeszcze jedno. Ten link też się pojawiał na forum → http://docs.fedoraproject.org/install-guid...which-arch.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sokar - nie no, jasne, mówiąc "pełna" miałem na myśli z DVD (pełna płyta instalacyjna ;p), ale nie instalacja "wszystkiego"!!! Po prostu chodzi o to, że instalując z LiveCD masz dosyć okrojony system i brakuje wielu podstawowych pakietów.

 

@borzole - masz 10GB zajęte *nie licząc* /usr ? Bo Adi podawał root ale bez usr, który zajmuje dosyć sporo. Przyznam się, że osobiście mam / na partycji 15GB, bez wydzielania usr, temp etc. W dobie dysków pojemności terabajta te kilka GB nikogo nie zbawi, zawsze lepiej dołożyć. I podobnie jak WalDo uważam, że na desktopie nie ma sensu wydzielać /tmp oraz /usr. Również zastanawiałbym się nad sensem wydzielania /boot jeśli planujesz mieć tylko jeden system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedzmy sobie szczerze, na desktopie rozdzielić powinno się przede wszystkim root "/" i "/home", reszta jest opcją.

 

Sam mam jeszcze osobno "/boot", ale tylko dlatego że kombinowałem z xfs, ext4. Z tego co mi zostało na /home wydzieliłem coś na "/mnt/data". Rozdrobniłem, bo to pozwala łatwiej zmieniać rozmiar partycji, gdy mi się coś odwidzi. Rozdrobnił bym bardziej, gdybym miał większy dysk, ale to tylko 120GB.

 

@Theriel naturalnie 10GB dla ( "/" + "/usr" ) tak matematycznie to zapisze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trochę offtopic - ale ja kurde nie wiem co Wy w takim razie tam instalujecie:

 

[bartek@charon ~]$ df -h
Filesystem            Size  Used Avail Use% Mounted on
/dev/md0               17G  3.0G   15G  18% /
/dev/sdb1              31M   17M   13M  57% /boot

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...