Skocz do zawartości

Instalacja Fedora 10 Na Amilopro V3515 Chrome9


fand

Rekomendowane odpowiedzi

Ufff

 

Połowę wczorajszej nocy spędziłem na instalowaniu Fedora 10 na moim notebook-u. I mam wszystko co potrzebuję!!!

Instalację trzecią lub czwartą z kolei udało mi się przeprowadzić i postawić iXy. Postanowiłem zebrać to czego się dowiedziałem w kilkuletnim użytkowaniu Fedora, po to aby Wam pomóc w początkowym użytkowaniu tej dystrybucji.

 

Przejdźmy do rzeczy:

 

Stale powtarzającym się problemem przy karcie graficznej Chrome 9 jest uruchomienie trybu graficznego. Na Forum Fedora znalazłem wskazówkę (od razu napiszę co zrobić):

- przy uruchamianiu instalatora wciskamy [TAB]

- dopisujemy jako prametr uruchomieniowy jądra [spację] oraz wyrażenie: "xdriver=vesa" (bez cudzysłowia...)

- wciskamy [ENTER]

 

Instalator u mnie uruchomił się w trybie graficznym z czytelną rozdzielczością 800x600

Przeprowadziłem poprawną instalację... Ale zrestartowałem system z włożoną do napędu płytą instalacyjną....

Gdy ponownie uruchomiła się płyta z pierwszej listy wybrałem "tryb ratunkowy" = "rescue" (<- słabo u mnie z angielskim, tak pamiętam pisownie)

W trybie "rescue" zamontowałem system w trybie edycji.

Przeszedłem do katalogu "/mnt/sysimage/boot/grub"

czyli wykonałem:

 

cd /mnt/sysimage/boot/grub

 

teraz korzystając z edytora "vi" otworzyłem plik "grub.conf"

czyli:

 

vi grub.conf

 

Wcikając (tak poprostu) kalwisz [a] przeszedłem w tryb edycji

i do parametrów uruchomieniowych jądra dopisałem nasze "xdriver=vesa" (nie sprawdziłem czy jest to konieczne czy nie, po prostu po trzeciej instalacji "dmuchałem na zimne" ;) )

traz mój plik "grub.conf" ma taką treść:

 

 grub.conf generated by anaconda
#
# Note that you do not have to rerun grub after making changes to this file
# NOTICE:  You have a /boot partition.  This means that
#          all kernel and initrd paths are relative to /boot/, eg.
#          root (hd0,0)
#          kernel /vmlinuz-version ro root=/dev/sda3
#          initrd /initrd-version.img
#boot=/dev/sda
default=0
timeout=0
splashimage=(hd0,0)/grub/splash.xpm.gz
hiddenmenu
title Fedora (2.6.27.5-117.fc10.i686)
       root (hd0,0)
       kernel /vmlinuz-2.6.27.5-117.fc10.i686 ro root=UUID=ff6ab83c-93f5-4c4d-8fc0-acd3910d2285 rhgb quiet xdriver=vesa
       initrd /initrd-2.6.27.5-117.fc10.i686.img xdriver=vesa

 

wyszedłem z trybu edycji wciskając klawisz [Esc}

i zapisałem zmiany na dysk czyli wpisałem:

 

:wq

i wcisnąłem klawisz [ENTER]

 

Po wpisaniu "reboot" system uruchomił się wraz z początkowym kreatorem konta zwykłego użytkownika :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie problem?

 

Ew.jeśli post ma charakter jakiegoś HOWTO to po pierwsze warto to zaznaczyć w tytule.

Po drugie jaki jest sens uruchamiania w trybie rescue? To samo można było zrobić w zwykłym trybie dopisując parametr w czasie startu (tak jak zrobiłeś to w czasie instalacji) a potem po zalogowaniu do systemu wejść normalnie w edycję grub.conf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zamieszałeś, pokonałeś chyba najdłuższą z możliwych okrężnych dróg, aby rozwiązać swój problem ;) (chodzi mi o gruba, bo instalka ok). Właściwie to poprawnym sterownikiem dla Chrome9 jest openChrome, który w F10 jest domyślnie instalowany i powinien zostać poprawnie wykryty i załadowany przez system. Ten sterownik jest wydajnieszy od vesy i możliwe, że daje nawet akcelerację, ostatnio coś ruszyło w tej sprawie. Ale ogólnie to fajnie, że sam rozwiązałeś swój problem, a nie liczyłeś aż ktoś Ci powie co wkleić do konsoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem wczoraj próbowałe około 4 razy instalcji Fedory, ale dopiero ten sposób zadziałał. OpenChrome nie zadziałał poprawnie przy poprzednich instalacjach i dopiero "xdriver=vesa" uruchomiło mi X-y. Dziękuję za pochwałę = staram się poprawić, bo kiedyś na tym Forum nazwano mnie "lamerem" ;)

 

A odnośnie wklejania gotowych skryptów - to większość z nas tak zaczyna, ale też dużo z nas się usamodzielnia :)

 

Pozdrawiam

---- łączenie postów ----

Po drugie jaki jest sens uruchamiania w trybie rescue? To samo można było zrobić w zwykłym trybie dopisując parametr w czasie startu (tak jak zrobiłeś to w czasie instalacji) a potem po zalogowaniu do systemu wejść normalnie w edycję grub.conf.

 

Ale jak dopisać parametr jeżeli Grub nie pokazuje mi pierwszego ekranu (do którego przezwyczała mnie Fedora 8). Konfiguracja Gruba w KDE pozwala mi skonfigurować tylko opóźnienie startu systemu :)

Na dopisanie do "grub.conf" parametru wpadłem dla tego, że wiedziałem jak to wyglądało w poprzednich Fedora-ch. = Gdy nie chciało mi się dopisywać parametrów przy każdym starcie systemu, edytowałem "grub.conf". Tego zdążyłem się nauczyć przy Fedora 8...

 

Ja poprostu mam tylko jedną Fedorę na dysku i jak widać w takiej konfiguracji (bez Windows lub innego Linuksa) Fedora 10 nie pokazuje okna Grub-a... ;)

 

Tak w ogóle (oczywiście) nie jestem biegłym administratorem Linuksa, ale muszę mieć tylko legalne systemy w komputerze bo jestem programistą = programuję w Linuksie i dla Linuksa, a że (niestety jeszcze) biedny ze mnie programista to nie stać mnie na Windows i profesjonalne licencje na antywirusa i inne dodatki - ale obiecałem sobie, że "nie pęknę" i zarobię też na Windows z dodatkami, bo muszę liczyć się z rynkiem (piszę w Java aplikację desktopową i w PHP portal internetowy). A niestety wygląd portalu będę musiał sprawdzać też po Windows, a program desktopowy znajdzie wielu odbiorców Windows-owych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak dopisać parametr jeżeli Grub nie pokazuje mi pierwszego ekranu
Przy starcie komputera trzymamy (lub wielokrotnie naciskamy) lewy "Shift".

 

I nie pisz postów pod własnymi - korzystaj z przycisku [EDYTUJ] pod postem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Off topic

Wielkanoc się zbliża. Kolorowe jak pisanka :P

wiem, ale o to mi chodziło, żeby po jednym spojrzeniu mieć odpowiedź. Ja tam uwielbiam takie mapki, a nie kilometry poradnika :P Mam jedną taką mapkę Linuksa jako całości, zastanawiam się tylko gdzie to wrzucić.

A co masz na myśli mówiąc "nie będę szukał?", bo ja wiki to już zjeździłem w każdą stronę i nie wiem z czym jeszcze może mieć problem nowy. Ale to już w dyskusji pomocy napisz o ile czegoś brak. Nom, na Linuksie się nie znam, to chociaż to zrobiłem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogatszy o doświadczenie zrób artykuł na wiki.fedora.pl, malutki ale jednak :) Zrobiłem dziś piękną pomoc na wiki dla nowicjuszy, przy okazji sprawdzisz czy to funkcjonalne. Nazwij artykuł jakoś z jajem (jak skrewisz to się zmieni).

Powodzenia!

 

Wziąłem sobie do serca, to co napisałeś i sprostuję w artykule, który napiszę wszystkie absurdy z mojego pierwotnego opisu. Przetestowałem konfigurację i przejrzałem znane mi miejsca na Forum, które wyjaśniają potrzebne zagadnienia. Ale uprzedzam, że nie będę się "wymądrzał" bez gruntownej wiedzy i opiszę tylko sposoby które zadziałały u mnie - możliwe też, że w najbliższy weekend będę instalował Fedorę 10 na nowym notebooku kolegi (zdaje się Acer Extensa - na pewno sprzedawany z Linuksem) więc uzupełnie opis ogólnymi uwagami dotyczącymi tych dwuch modeli notebook-ów.

 

Pozdrawiam

 

Od podstawówki (prawie przez to nie zdałem matury) mam problemy z ortografią... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Cenne, bo notebooków coraz więcej i coraz więcej z nimi problemów. Czekamy :)

 

W moim "Brudnopisie" znajduje się zaproponowany artykuł, ale nie wiem jak podać go Wam do oceny przed publikacją....

 

Zatytułowałem go: "Instalacja Fedora 10 na AmiloPro v3515 i Acer Extensa - plon z Forum Fedora"

Dobry tytuł? ;)

 

Uwaga odnośnie edytora (krytyczna) = ani to nie jest edytor tekstowy Wysi/Wyg ani edytor HTML - przydał by się tutorial - jam mam zwyczaj wklejać gotowy tekst stworzony w OpenOffice (do edytora Wysi/Wyg wklejam z dokumentu ODT a do edytorów HTML wklejam podgląd źródła dokumentu HTML, tu nie zadziałało ani jedno ani drugie i ostro się nabiedziłem usuwając "krzaczki" kodowania ISO-8859-2.)ale tej prawdopodobnie dostępnej komunikacji ze stronami Wiki nie szukałem - jeżeli będę więcej pisał obiecuję sprawdzić...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim "Brudnopisie" znajduje się zaproponowany artykuł, ale nie wiem jak podać go Wam do oceny przed publikacją....

nie **** :) tylko wrzuć na wiki. Jak chcesz "ocenę" lub nie jesteś pewien czy ok, to wrzuć na początku arta

 {{Box|Tools|Proszę o ocenę| bla bla troszeczkę opisu jeśli trzeba}}

to wstawi szablon z narzędziami i będzie oki doki

tzw. ocena sama się zrobi.

 

Zatytułowałem go: "Instalacja Fedora 10 na AmiloPro v3515 i Acer Extensa - plon z Forum Fedora"

Dobry tytuł? ;)

szczerze powiem ze przegiąłeś z długością, wystarczyło by "Instalacja Fedora 10 na laptopie" a w środku nagłówki załatwiają sprawę, ...ale to Twój art więc rób jak uważasz :) Raczej mam opory żeby drastycznie zmieniać cudzą wizję arta.

 

Co do edytora, to mi się całkiem swobodnie używa składni wiki, większość jest w pomocy na wiki. Ba, odkąd postawiłem ją u siebie zacząłem używać jej jako notatnika, w życiu nie miałem wygodniej :) Początkowo pchałem na siłę html, ale z każdą edycją widzę żę składnia wiki jest bardziej przejrzysta po prostu.

 

---------------

właśnie obejrzałem ten Twój art, na temat zawartości się nie będę wypowiadał bo się nie znam, ale co do składni i wyglądu to przejrzyj źródło innych artów i pomoc na wiki. ach i ten tego, może masz jakieś obrazki do arta? widzisz strasznie szare te nasze arty są :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Borzole oddpowiedzi piszę nie cytując Ciebie ale chyba czytelnie:

 

 

Adres do brudnopisu: http://wiki.fedora.pl/wiki/U%C5%BCytkownik:Fand/brudnopis

Export który mi wskazano załatwia wszystko.

Tytuł miał być z "jajem"... I chyba jest?

Pokaz slajdów na moim pulpicie jest ograniczony prawami autorskimi (kiedyś wyjąłem zestaw zdjęć o Tybecie z cache-u firefoxa) więc gdybym ustawił standardową tapetę nic bym nie wniósł twórczego. Obrazki zostaną więc do oglądania tylko dla mnie ;)

 

Znowusz czegoś nie widzę... gdzie (po przeniesieniu artykułu) pojawia się w brudnopisie kod przekierowujący? = podobno go trzeba usunąć...

Teraz znalazłem literówkę w słowie "wiiki' - powinno być "wiki" (artykuł poprawnie się wyświetla ale literówki mnie denerwują...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poprawiłem przeniesienie artykułu bo żeś przeniósł głębiej Użytkownik:Fand/wiki/INstal.... :wacko: oj ześ namieszał chłopie z tym przeniesieniem.

 

Kod jest w brudnopisie, więc ilekroć klikniesz na brudnopis to cie przeniesie do arta, ALE na samej górze masz napis "przekierowano skąś tam" klikasz w niego = wracasz do brudnopisu i wtedy edytujesz.

Poćwicz trochę.

 

Off

@WalDo zauważyłeś że arta GRUB którego tak pięknie nasmarowałeś nie ma w "Artykułach" ciekawe dlaczego?

Dopiero teraz się zorientowałem. Jak się panuje nad taką wiki jak my przy kilku artach już gubimy :lol:

Zrobię dzisiaj sprzątanie, wywalę arty z [Kategoria:Artykuły] a powrzucam do jakiś konkretnych. To przez to zamieszania, robiąc "pulpit" artykułów nie brałem pod uwagę "zbędnych" kategorii.

 

[EDIT]

oj, ja też skrewiłem przenosiny i uciąłem za krótko nazwę wyszło o jedno słówko krócej, ale bałagan :wacko: już naprawione. Zrobię sobie herbatkę i zaczną sprzątać

 

@WalDo mi ten eksport z OO.org też nigdy nie zadziałał. Nie daje rady połączyć, czy nie znajduje. Popsute, albo używa dziwnych portów?

---- łączenie postów ----

Off

* Co do śledzenia nowych stron to najbardziej ekonomiczny wychodzi kanał po lewo dół (rss,atom) z tej strony: http://wiki.fedora.pl/index.php?title=Spec...l&username=

 

* poza tym dodałem do "obserwowanych" na wiki wszystko z tej strony http://wiki.fedora.pl/wiki/Specjalna:Nieobserwowane_strony

zmiany są tak rzadkie, że można mówić o braku życia.

 

Zresztą widzę, że po stworzeniu poradnika życie z niej uszło, a może taki jej rytm :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...