Skocz do zawartości

Błąd Przy Aktualizacji Systemu


96th

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam Fedore 10 i przy aktualizacji systemu aktualizator wypluwa mi to:

Brakująca zależność: perl = 4:5.10.0-49.fc10 jest wymagane przez pakiet 1:perl-Module-Pluggable-3.60-49.fc10.i386
Brakująca zależność: perl = 4:5.10.0-49.fc10 jest wymagane przez pakiet 1:perl-Pod-Escapes-1.04-49.fc10.i386
Brakująca zależność: dbus = 1.2.4-1.fc10 jest wymagane przez pakiet dbus-libs-1.2.4-1.fc10.i386 : Powodzenie - pusta transakcja

 

Jak to naprawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ustawiasz serwer w /etc/yum.repos.d/ ? W sensie, że pobiera z mirrorlist, czy sam ustawiłeś baseurl? Zawsze też można excludem, żeby puścić resztę aktualizacji, a później się męczyć z aktualizacją tych zignorowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd brałeś te moduły perla? Normalnie yumem instalowaleś czy paczki skądś sobie ściągnąłeś?

Spróbuj usunąć

yum remove perl-Module-Pluggable

i zobacz czy na liscie będzie tylko ten pakiet czy jakieś inne, potem to samo z drugim. i potem od nowa pojedynczymi poleceniami

yum update perl
yum install perl-Module-Pluggable
yum install perl-Pod-Escapes

Jak zadziała to zobaczymy co z tym dbus i dbus-libs

 

@thof - to chyba nie jest kwestia mirrorów skoro sytuacja powtarza się od ok.2 tygodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba nie jest kwestia mirrorów skoro sytuacja powtarza się od ok.2 tygodni.
Może ma baseurl na jakiś mirror nie synchronizowany ustawiony i stąd ten problem. Chociaż w standardzie to chyba opcja mirrorlist jest ustawiona i jak nic nie było zmieniane to powinno być ok. Najlepiej pousuwać wszystko co zbędne, ewentualnie opcją exclude to co blokuje i zaktualizować system. Po updacie znów spróbować pełnej aktualizacji.

W sumie ten wcześniejszy post mógł być trochę niezrozumiały, z tym też może być podobnie, ale wtajemniczeni wiedzą o co chodzi :) . Poczytaj sobie man yum

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, sprawdziłem i próba usunięcia perl-Module-Pluggable yumem pociąga za sobą odinstalowanie sporego kawałka systemu ;) Czyli nie tędy droga.

Może usunięcie przy pomocy rpm z opcją --nodeps i (koniecznie bez restart systemu) instalacja na nowo za pomocą yuma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post 6: Już to próbowałem WalDo. Wywali pół systemu. Ja żadnego perla nie instalowałem, prawie czysty system mam.

Post 7: Już usunąłem wszystkie śmieci na starcie.

Post 8: No wpisałem rpm --nodeps i nic się nie stało. Co mam dokładniej zrobić?

Post 9: Jakich brakujących pakietów? Chyba chodzi o to że jeden pakiet przeszkadza drugiemu i tak dzieje się z 6 innymi pakietami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post 8: No wpisałem rpm --nodeps i nic się nie stało. Co mam dokładniej zrobić?

 

Spytam głupio nie obraź się :) wpisałeś rpm --nodeps nazwa_pakietu_do_usunięcia i nic się nie stało?

(W tym przypadku to by było rpm --nodeps perl-Module-Pluggable)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post 12: Po package-cleanup perl-Module-Pluggable dostałem sposób użycia.

Post 13: /oh. Wpisałem bez nazwy pakietu. Ale teraz mi pokazało sposób użycia jak wpisałem to co mi kazałeś wpisać to pokazało mi sposób użycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@96th - od jakiegoś czasu masz już Fedorę i sporo postów na swoim koncie - myślałem, że zdążyłeś przeczytać "man rpm" i że nie muszę pisać

rpm -e --nodeps <nazwa_pakietu>

;)

 

Co do opcji --force, to będę bronił swojego zdania. Lepiej usunąć i ponownie zainstalować - większe prawdopodobieństwo, że pozbyliśmy się śmieci. Ponadto jeśli już --force to z opcją instalacji -U a nie -i, bo to może doprowadzić do duplikatów w systemie.

A tak w ogóle to i z jedną i z drugą opcją trzeba uważać i najlepiej nie używać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...